New Brunswick

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: New Brunswick (kthjellim).
New Brunswick
(Anglisht) New Brunswick
(Frëngjisht) Nouveau-Brunswick
—  provincë  
Motoja (Latinisht) Spem reduxit
stema_figura Flag of New Brunswick.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Fredericton
Gjuha zyrtare Anglisht, Frëngjisht
Guvernatori Graydon Nicholas zgjedhur më 30 shtator 1999
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:45°57′00″ Veri 66°40′00″ Perëndim 45.95, -66.66666745°57′00″ Veri 66°40′00″ Perëndim 45.95, -66.666667
Sipërfaqja 72.908 km2
Popullsia 748.319 banorë 2009Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates. Statistics Canada. Vizituar në 27 mars.
Dendësia 10,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 korrik 1867
Zona Kohore UTC-4
Kodi Postar E (prefiksi)
www.gnb.ca/

New Brunswick është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 72908 km² dhe popullsi 748319 banorë[1] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Fredericton është kryeqëndra e provincës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në