Міжнародне агентство з атомної енергії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Міжнародна агенція з атомної енергії
англ. International Atomic Energy Agency
Прапор МАГАТЕ
Абревіатура МАГАТЕ
IAEA
Члени 155 країн Список
Принцип формування Глобальна організація
Мета утворення контроль за мирним використанням атомної енергії
Заснована 1957 рік
Штаб-квартира Відень
Поточний голова Амано Юкія з 2 липня 2009
Бюджет 315.4 млн. євро 2010 [1]
Веб-сайт http://www.iaea.org/
Країни учасниці МАГАТЕ
Країни учасниці МАГАТЕ

Міжнаро́дна аге́нція з а́томної ене́ргії або МАГАТЕ (англ. International Atomic Energy Agency) є провідним світовим міжнародним урядовим форумом науково-технічної співпраці в області мирного використання ядерної технології.

Цілі і напрямки діяльності[ред.ред. код]

Статут Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) ухвалили 26 жовтня 1956 року на міжнародній конференції, яку проводили в штаб-квартирі ООН. Агентство почало існувати у Відні з 29 липня 1957 року. 14 листопада 1957 року Генеральна Асамблея ухвалила угоду щодо відносин між МАГАТЕ і ООН.

Згідно з Статутом двома основними цілями діяльності МАГАТЕ є контроль за мирним використанням атомної енергії і забезпечення того, що допомогу МАГАТЕ не буде використано у військових цілях.

МАГАТЕ встановлює стандарти ядерної безпеки і захисту довкілля, надає країнам-членам технічну допомогу, а також заохочує обмін науковою і технічною інформацією щодо ядерної енергії.

Однією з важливих функцій Агентства є забезпечення того, що ядерні матеріали і обладнання прямого та подвійного використання не використовуватимуть для військових цілей. Система гарантій МАГАТЕ базується на суворому контролі за використанням ядерних матеріалів, які здійснюють на місцях інспектори МАГАТЕ.

МАГАТЕ надає поради і практичну допомогу урядам різних країн щодо здійснення програм використання атомної енергії. Головна ціль цих програм — сприяти передачі навичок і знань для того, щоб країни могли здійснювати атомні програми ефективніше і безпечніше. Агентство пропонує радників й обладнання, навчає спеціалістів.

МАГАТЕ збирає інформацію стосовно кожного аспекту ядерних технологій і поширює її за допомогою своєї Міжнародної ядерної інформаційної системи у Відні. Разом з ЮНЕСКО Агентство керує Міжнародним центром теоретичної фізики в Трієсті, Італія, а також утримує три лабораторії для вивчення можливого практичного застосування принципів ядерної фізики. Агентство співпрацює з ВОЗ щодо проблем використання радіації в медицині і біології.

Нерозповсюдження ядерної зброї[ред.ред. код]

Найважливіший напрям діяльності МАГАТЕ — забезпечення нерозповсюдження ядерної зброї. У 1968 році 102 країни підписали договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ). За Договором про нерозповсюдження ядерної зброї на МАГАТЕ покладена перевірка виконання зобов'язань його учасників. Контрольні функції Агентства — так звані гарантії МАГАТЕ — мають за мету не допустити в країнах, що не володіють ядерною зброєю, переключення ядерних матеріалів з мирного застосування на створення ядерної зброї. Перевірка може відбуватися тільки на основі угоди з державою, в якій повинна проводитися інспекція. Укладання угоди з МАГАТЕ про застосування гарантій є обов'язковим для держав, що не володіють ядерною зброєю та приєднались до ДНЯЗ, і обумовлене статтею ІІІ ДНЯЗ. Повномасштабний контроль МАГАТЕ за всіма ядерними матеріалами в усій мирній ядерній діяльності розповсюджується на десятки країн світу, включаючи держави з розвиненою ядерною промисловістю. У добровільному порядку під гарантії Агентства поставили також окремі ядерні установки США, Великобританія, Франція, Китай, Росія. Досі діє 225 угод про гарантії з 141 державою.

Структура організації[ред.ред. код]

Керівними органами МАГАТЕ є Генеральна конференція, Рада керівників, Секретаріат.

Генеральна конференція — найвищий орган агентства. Складається з представників всіх країн, що входять в організацію, обирає Раду керівників і контролює роботу секретаріату, обирає генерального директора.

Генеральна конференція скликається один раз на рік.

Рада керівників складається з 35 розпорядних директорів, є виконавчим органом агентства. Він правомочний ухвалювати рішення, обов'язкові для виконання всіма країнами-членами МАГАТЕ. Рада керівників зазвичай збирається п'ять разів на рік.

Секретаріат — адміністративний орган, має в своєму складі відділ ядерної енергії і безпеки, що відає питаннями ядерної енергетики і реакторів, ядерною безпекою, захистом довкілля і науково-технічною інформацією, відділ наукових досліджень ізотопів, відділ технічної співпраці і відділ адміністрації. На Секретаріат, який очолює Генеральний директор, покладається обов'язок здійснення програми МАГАТЕ після її затвердження Радою і Генеральною конференцією.

Генеральний директор обирається строком на 4 роки.

Штаб-квартира МАГАТЕ розташована у Відні. Крім того, МАГАТЕ має регіональні відділення в Торонто, Женеві, Нью-Йорку і Токіо, лабораторії в Австрії і Монако і дослідницький центр в Трієсті, яким управляє ЮНЕСКО.

Генеральні директори МАГАТЕ[ред.ред. код]

Ім'я Країна Термін перебування на посту
Коул Стерлінг Flag of the United States.svg США 1 грудня 195730 листопада 1961
Сігвард Еклунд Швеція Швеція 1 грудня 196130 листопада 1981
Ханс Блікс Швеція Швеція 1 грудня 198130 листопада 1997
Мухаммед аль-Барадаї Єгипет Єгипет 1 грудня 199730 листопада 2009
Амано Юкія Японія Японія 1 грудня 2009 – по теперішній час

З 1997 року організацію очолював Мухаммед аль-Барадаї (Mohamed ElBaradei) — професійний дипломат з Єгипту. На це пост він був переобраний двічі — в 2001 і 2005 роках.

2 липня 2009 Рада керівників Міжнародного агентства з атомної енергії вибрала новим гендиректором організації японця Юкіо Амано.

Бюджет організації[ред.ред. код]

МАГАТЕ регулярний бюджет на 2010 рік становить € 315 400 000. [2]

Регулярний бюджет 2010 євро (€)

№ п/п Стаття Сума
1. Ядерна енергетика, паливний цикл і ядерні 31 790 659
2. Ядерні методи для розвитку та охорони навколишнього середовища 36 551 831
3. Ядерна безпека 29 549 050
4. Ядерна перевірка 121 542 584
5. Управління та адміністративні послуги 77 594 649
6. Управління технічного співробітництва в цілях розвитку 18 455 888
Разом за програмами Агентства 315 484 661

Країни учасниці[ред.ред. код]

Детальніше: Список країн учасниць МАГАТЕ

Станом на листопад 2010 року агентство нараховувало 151 країну учасницю [3]

Нобелівська премія[ред.ред. код]

Nobel prize medal.svg

МАГАТЕ і Мухаммед аль-Барадаї отримали Нобелівську премію миру у 2005 р. «За зусилля по запобіганню використання атомної енергії у військових цілях і з забезпечення її застосування в мирній справі в максимально безпечних умовах» .

Примітки[ред.ред. код]

  1. The IAEA Regular Budget for 2010
  2. The IAEA Regular Budget for 2010
  3. Member States of the IAEA

Посилання[ред.ред. код]