UNICEF

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
United Nations Children’s Fund
Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci
Język roboczy Angielski
Siedziba Stany Zjednoczone Nowy Jork
sekretarz generalny Stany Zjednoczone Anthony Lake
Utworzenie 11 grudnia 1946
Oficjalna strona organizacji

UNICEF (ang. United Nations International Children’s Emergency Fund, od roku 1953 United Nations Children’s Fund, pol. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) – organizacja humanitarna będąca częścią systemu ONZ. Główna siedziba UNICEF znajduje się w Nowym Jorku. Polski Komitet Narodowy UNICEF mieści się w Warszawie.

UNICEF powstał z inicjatywy Polaka dr. Ludwika Rajchmana. Oficjalnie został powołany 11 grudnia 1946 roku uchwałą Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Głównym celem UNICEF jest pomoc dzieciom w zakresie wyżywienia, ochrony zdrowia, ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem oraz edukacji. Zasięg działania organizacji jest globalny.

Po roku 1954, kiedy to UNICEF na stałe został włączony do ONZ, jego zakres działania znacznie się poszerzył. Zajęto się nie tylko opieką lekarską i pomocą w sytuacjach kryzysowych, ale i zapewnieniem elementarnego wykształcenia wszystkim dzieciom w krajach rozwijających się. Za swoją działalność UNICEF otrzymał w roku 1965 Pokojową Nagrodę Nobla.

Organizacja miała też duży udział w uchwaleniu przez ONZ w roku 1989 Konwencji o prawach dziecka.

Od roku 2006 flaga UNICEF jest na koszulkach siatkarek i piłkarzy FC Barcelona.

Co roku na Boże Narodzenie UNICEF wydaje specjalne kartki pocztowe, z których dochód przeznacza na swoją działalność. Oprócz tego przez cały rok prowadzona jest sprzedaż produktów charytatywnych.

W roku 1997 imieniem UNICEF-u nazwano Szkołę Podstawową nr 11 w Szczecinie[1], w roku 2009 Gminnemu Zespołowi Szkół w Bielanach również nadano imię UNICEF-u[2], a w roku 2012 Szkoła Podstawowa nr 44 w Bytomiu została także nazwana imieniem UNICEF-u[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Szkoła Podstawowa nr 11, Szczecin: Historia szkoły (pol.). 2013, 2013. [dostęp 2015-04-18].
  2. J. Kosińska: Nadanie imienia UNICEF. Gminny Zespołu Szkół w Bielanach., 04.11.2009. [dostęp 2013-05-20].
  3. http://www.sp44.bytom.pl/?uroczyste-nadanie-imienia-szkole,61

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]