El Salvador

Allikas: Vikipeedia
El Salvadori Vabariik
hispaania República de El Salvador
El Salvadori lipp El Salvadori vapp
El Salvadori lipp El Salvadori vapp
El Salvadori asendikaart
Riigihümn Saludemos la Patria orgullosos
Pealinn San Salvador
Pindala 21 040 km²
Riigikeel(ed) hispaania
Rahvaarv 6 200 000 (2009)
Rahvastikutihedus 294,7 in/km²
President Salvador Sánchez Cerén
Iseseisvus 15. septembril 1821
Rahaühik dollar (USD)
Ajavöönd maailmaaeg −6
Tippdomeen .sv
ROK-i kood ESA
Telefonikood 503

El Salvadori Vabariik (varem eesti keeles: Salvador) on kõige väiksem riik Kesk-Ameerikas. Ta piirneb Guatemala, Hondurase ja Vaikse ookeaniga. El Salvadori pealinn on San Salvador.

Haldusjaotus[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Ahuachapáni departemang
  2. Cabañase departemang
  3. Chalatenango departemang
  4. Cuscatláni departemang
  5. La Libertadi departemang
  6. La Pazi departemang
  7. La Unióni departemang
  8. Morazáni departemang
  9. San Migueli departemang
  10. San Salvadori departemang
  11. San Vicente departemang
  12. Santa Ana departemang
  13. Sonsonate departemang
  14. Usulutáni departemang
El Salvadori departemangud

Loodus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rahvuspargid[muuda | redigeeri lähteteksti]

El Salvadori rikkas looduses on palju sellist, mida püütakse kaitsta. Riigis on loodud rahvusparkide võrk. Neist kuulsaim on Monte Cristo park riigi põhjaosas, kus kaitstakse Kesk-Ameerika tähtsaimat udumetsa. See on tegelikult kolme riigi rahvuspark – El Salvador jagab seda Guatemala ja Hondurasega. Suurim on 6500-hektraine Cerro Verde park, mis loodi 1981. aastal San Andrési varemete lähedale. See kujutab endast 2030 m kõrgust kustunud vulkaani Coatepeque järve ääres. Paljude põnevate loomade kõrval võib neis parkides kohata hulgaliseslt eksootilisi linde: ketsaali, koolibrit, kalkunkotkast, ohakalindu, kellalööjalindu, punatuvi, samuti rohkesti öökulle ja vutte.

Veekogud[muuda | redigeeri lähteteksti]

El Salvadoris voolab rohkem kui 280 jõge, millest enamik kannavad oma veed Vaiksesse ookeani. Kesk-Ameerika Andide ning rannikuaheliku vahel laiub tasandik, mida niisutavad rohked jõed. Sinna on koondunud enamik rahvastikust. Tähtsaim jõgi Lempa on osaliselt laevatatav.

Mäed[muuda | redigeeri lähteteksti]

El Salvador on vulkaaniderikas, ning tänu nende tegutsemisele on neid ümbritsev maa väga viljakas. El Salvadoris on kaks suurt mäeahelikku: Kesk-Ameerika Andid põhjaosas ja rannikuahelik. Viimase moodustavad noored, suuremalt osalt veel tegevad vulkaanid, näiteks Santa Ana (2381 m), San Vicente (2182 m), San Salvador (1960 m) ja Izalco (1950 m). Need on ka El Salvadori kõrgeimad tipud.

Taimestik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Taimestik muutub vastavalt kõrgusele. Kõrgematel aladel levivad rohtlad, kasvab ka hõredavõitu tamme- ja männimetsi. Külluses leidub troopilisi puuvilju ning ravimtaimi. Kõikidest Mehhikost lõuna poole jäävatest Kesk-Ameerika riikidest on El Salvador kõige metsavaesem. Põllumajandusmaade rajamise eesmärgil tehtud raiete tagajärjel katab El Salvadori pindalast mets vaid 6%.

Loomastik[muuda | redigeeri lähteteksti]

El Salvadori loomastik pole nii rikkalik, kui teistes Kesk-Ameerika maades, kuid siingi elavad koiotid, jaaguarid, puumad, mitut liiki ahvid, otselotid, iguaanid ja teised roomajad, nende seas ka boad.

Rahvastik[muuda | redigeeri lähteteksti]

El Salvador on kõige tihedama asustusega riik Kesk-Ameerikas - keskmiselt elab seal 295 inimest ruutkilomeetri kohta. 90% on neist indiaani ja euroopa juurtega mestiitsid. Ülejäänud rahvastik on linnades elavad valged ja väikeste hajali rühmadena põliselanikud, eelkõige pipilid. El-salavadorlased on valdavalt katoliiklased. Ligikaudu 43% rahvast elab linnades.

Majandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Energia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Riik rahuldab oma elektrienergia vajaduse mägedest, kus asuvad kiirevoolulised jõed ning mis on soodustavad hüdroelektrijaamade ehitamist. Need toodavad ligi 2/3 El Salvadori elektrist. 10% elektrienergiast saadakse suurest geotermilsest jõujaamast, mis ammutab energiat maapõue kuumusest.

Kaubandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

El Salvador on kõige arenenuma tööstusega riik Kesk-Ameerikas, kuid mitmed poliitilised ja sõjalised vahejuhtumid on takistanud majandust korralikult välja arendada. El Salvadori peamiseks kaubanduspartneriks on USA. Sinna läheb 40% riigi toodangust ning USA kaup moodustab 60% riigi impordist. Ligikaudu 60% El Salvadori tulust annavad kohvioad.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]