Американски Вирджински острови

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене
United States Virgin Islands
Знаме на Американски Вирджински острови
Герб на Американски Вирджински острови
(знаме) (герб)
Девиз: United in Pride and Hope
Местоположение на Американски Вирджински острови
География и население
Площ 346 km²
(на 202-ро място)
Столица Шарлот Амали
18°21′N 64°56′W
Най-голям град Шарлот Амали
Официален език английски
Население (пребр., 2007) 108 448
(на 183 място)
Гъстота на нас. 354 д./km²
Управление
държавен глава Барак Обама
губернатор Джон де Джонг
История
Икономика
Валута Американски долар (USD)
Други данни
Часова зона (UTC-4)
Интернет домейн .vi
Телефонен код 1 340
Сателитна снимка на архипелага

Американските Вирджински острови (английски: United States Virgin Islands) са група острови в Карибско море, които съставляват островна територия на Съединените щати.

Географски те са част от архипелага на Вирджинските острови (заедно с Британските Вирджински острови.

Американските Вирджински острови се състоят от четирите основни острова Сейнт Томас, Сейнт Джон, Сейнт Кроа и Уотър Айлънд, както и множество по-малки острови. Архипелагът има население от 108 612 според преброяването от 2002 г., а площта му е 352 km². Столица и най-голям град е Шарлот Амали. Американските Вирджински острови са единствената част от Съединените щати, където превозните средства се движат отляво.

История[редактиране | редактиране на кода]

Първоначално обитавани от местни племена, островите са открити от Христофор Колумб през 1493. По време на колониалната ера островите са владение последователно на Испания, Обединеното кралство, Нидерландия, Франция, Малтийския орден и Дания. Датчаните постепенно установяват контрол над островите от 1672 до 1733, като основният икономически сектор е производството на захарна тръстика от робски плантации. След прекратяване на робството през 1848 г., островите губят икономическото си значение и се превръщат в тежест за бюджета на Датската корона. Въпреки няколкократните опити от страна на САЩ да закупят островите от началото на 20 век, те остават датско владение до 1917, когато са купени от САЩ за 25 милиона долара.

Икономика[редактиране | редактиране на кода]

Основният отрасъл на Американските Вирджински острови е туризмът. Островите се посещават от около 2 милиона души годишно, като основна атракция са плажовете с бял пясък. Индустриалният сектор се състои от нефтопреработване, текстилна промишленост, електроника, производство на ром, фармацевтика и сглобяване на часовници. На остров Сейнт Кроа се намира една от най-големите рафинерии в света. Селското стопанство е слабо застъпено, храната предимно е обект на внос.