Лихтенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кнежевство Лихтенштајн
Fürstentum Liechtenstein  (германски)
Знаме Грб
ГеслоFür Gott, Fürst und Vaterland
За Бога, Кнезот и Татковината
Химна
Oben am jungen Rhein
(македонски: „Над младата Рајна")

Местоположбата на  Лихтенштајн  (зелена)на Европскиот континент  (темнозелена)  —  [Легенда]
Местоположбата на  Лихтенштајн  (зелена)

на Европскиот континент  (темнозелена)  —  [Легенда]

Местоположбата на  Лихтенштајн  (зелена)
Местоположбата на  Лихтенштајн  (зелена)
Главен град Вадуц
47°08′ СГШ 9°31′ ИГД / 
Најголем град Шан
Службен јазик германски
Демоним Лихтенштајнци
Уредување Парламентарна демократија под уставна монархија
 -  Кнез Ханс-Адам II
 -  Регент Алоа
 -  Премиер Клаус Чичер
 -  Претседател на собранието Артур Брунхарт
Независност како кнежевство
 -  Пресбуршки договор 12 јули 1806 
 -  Независност од Германската Конфедерација 1866 
Површина
 -  Вкупна 160 км2 (211та)
 -  Вода (%) занемарлив
Население
 -  проценка за 2008 г. 35,446[1] (204та)
 -  Попис 2000 33,307 
 -  Густина 221 жит/км2 (52ра)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 -  Вкупен $4.16 милијарди[2] 
 -  По жител $122,100[2] (1ва)
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 -  Вкупно $4.459 милијадри[2][3] 
 -  По жител $125,803[1][2][3] (1ва)
ИЧР (2013)  0.889[4]
многу висок · 18та
Валута Швајцарски франк (CHF)
Часовен појас CET (UTC+1)
 -  (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Се вози на десно
НДД .li
Повик. бр. 423

Кнежевството Лихтенштајн (германски: Fürstentum Liechtenstein, ˈfʏʁstəntuːm ˈliçtənʃtaɪn ) е алпска држава во Западна Европа која се граничи со Швајцарија на запад и Австрија на исток.

Лихтенштајн е најмала држава каде се зборува германски јазик. Таа е уставна монархија поделена на 11 општини. Главен град на Лихтенштајн е Вадуц, а најголем е Шан. Земјата има јак финансиски сектор и е често окарактеризирана како „рај за даноци“. Лихтенштајн е дел од договорот за слободна европска трговија и оваа држава не е дел од Европската Унија и не пројавила желба да биде дел од истата.


Етимологија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Денешната територија на Лихтенштајн во минатото била во склопот на Реција. Во текот на историјата, оваа територија останала далеку од европските стратешки планови и интереси. Пред доаѓањето на власт на актуелната династија, Лихтенштајн бил под управа на Хабсбуршката династија.

Династијата Лихтенштајн своето име го добила по дворецот Лихтенштајн, за последен пат во составот на Австрија. Низ вековите, членовите на династијата зазимале големи територии под свои надлежности, како во Моравија, Долна Австрија и сепак не успевале да ги зачувуваат тие региони поради силата на Хабсбуршката династија. Графствата Шеленберг и Вадуц, кој биле придобиени во 1699 година станале дел од множеството графства, херцеговства, кнежества и држави обединети во светата Римска империја. Во 1719 година, териториите ѝ биле објавени за наследство од страна на Карло VI. Од 23 јануари 1719 година Лихтенштајн бил објавен за кнежество, станувајќи суверена држава во составот на империјата. Во 1806 година, Светата Римска империја паднала под француска власт. Ова придонесува, Лихтенштајн по прв пат во својата историја да стане независен.

XX век[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светса војна, земјата успеала да ја зачува својата неутралност. По завршувањето на војната, Чехословачка и Полска ззазеле некои делови од Нацистичка Германија, кои биле под власта на Лихтенштајн. Овде, пред се се смета за Бохемија, Моравија. Династијата од 1938 година живееле во Виена.

По војната следувал тежок период за династијата и државата, кое ги принудило да се откажат од некои уметнички дела како Ginevra de' Benci од Леонардо Да Винчи, која била купена од страна на САД. Лихтенштајн е дел од договорот за европска слободна трговија и оваа држава не е дел од Европската Унија и не произјавила желба да биде дел од истата.

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Реката Рајна претставува граница помеѓу Лихтенштајн и Швајцарија (во позадина се Швајцарските Алпи).

Лихтенштајн граничи со Швајцарија на запад и Австрија на исток.Климата во Лихтенштајн е континентална, со студени зими и умерени лета. Климата по долината на Рајна е умерена, а на повисоките делови од Алпите е планинска. Поголемиот дел од територијата на Лихтенштајн е планинска што ја прави добар зимски спортски центар. Пејзажот на Лихтенштајн е исполнет со мали фарми и планински терени.

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Општини во Лихтенштајн.

Економија[уреди | уреди извор]

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Култура во Лихтенштајн[уреди | уреди извор]

Музика во Лихтенштајн[уреди | уреди извор]

Спорт во Лихтенштајн[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Статистика за бројот на населението, Државна управа на Лихтенштајн. (германски)
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име LiechCIA.
  3. 3,0 3,1 Клучни податоци за Лихтенштајн, Државна управа на Лихтенштајн. (англиски)
  4. „2014 Human Development Report Summary“. United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. http://hdr.undp.org/sites/default/files/hdr14-summary-en.pdf. конс. 27 јули 2014. 

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]