Uppsala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o Uppsale, městě ve Švédsku. Další významy jsou uvedeny v článku Uppsala (rozcestník).
Možná hledáte: Upsala - více významů.
Uppsala
Mapa Švédska, region Uppsala

Uppsala je město ve Švédsku, hlavní město kraje, komuny a historické provincie stejného jména. Leží asi 70 km severně od hlavního města Stockholmu. Městem protéká malá řeka Fyrisån, která se na jih od města vlévá do jezera Mälaren. V roce 2010 mělo město 140 454 obyvatel, je 4. největším městem v zemi.

Uppsala je sídlem arcibiskupa a luteránské arcidiecéze. Je tu i uppsalská univerzita, s rokem založení 1477 je to nejstarší severoevropská univerzita. Z firem tu má sídlo například MySQL AB, vývojář oblíbeného databázového systému (nyní vlastněný Oracle Corporation). Ve městě se narodilo nebo zde studovalo mnoho známých vědců a osobností (viz níže).

Zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází známá katedrála, která je vysoká 118,70 metru, hlavní univerzitní budova poblíž katedrály je vystavěna v renesančním stylu, dále pak hrad, pocházející ze 16. století, který nechal vybudovat Gustav Vasa a také univerzitní knihovna - Carolina Rediviva, kde je vystavena tzv. Stříbrná bible, která se poprvé do Švédska dostala z Prahy.

Osobnosti spjaté s městem[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]