Бургундија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бургундија
Bourgogne
—  Регион на Франција  —

Знаме

Лого
Земја Франција
Префектура Дижон
Департмани
Управа
 • Претседател на советот Франсоа Патрија (СП)
Површина
 • Вкупна 31.582 км2
Население (1 јан. 2008)
 • Вкупно 1.631.000 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
NUTS FR2
Портал cr-bourgogne.fr

Бургундија или Бургоњ (француски: Bourgogne) е регион во Франција.

Регионот е поголем од некогашното Војводство Бургундија, но помал по површина од територијата под власта на војводите на Бургундија. Составен е од следиве поранешни покраини:

  • Бургундија: Златен Брег, Сона и Лоара и јужната половина на Јона. Ова се границите на поранешното Војводство Бургундија (подоцна покраина Бургундија). Меѓутоа во денешниот регион не спаѓа некогашното грофовство Бургундија (подоцна покраина Франш-Конте), кое денес го образува регионот Франш-Конте. Мал дел од некогашното војводство денес му припаѓа на регионот регионот Шампања-Ардени.
  • Ниверне: денешен департман Њевр
  • северната половина на Јона е територија која не припаѓала на Бургундија (барем не од XI век наваму), туку била погранична област помеѓу покраините Шампања, Ил де Франс и Орлеане, политички зависна од секоја од нив во разни историски периоди.

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Карта на регионот Бургундија
Карта на регионот Бургундија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]