20 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

20 април е 110-иот ден во годината според григоријанскиот календар (111-и во престапна година).

Во астрологијата - првиот цел ден на хороскопскиот знак бик.

Остануваат 255 денови до крајот на годината.

Настани:

1972  Американското вселенско летало „Аполо 16“ се спушти на површината на Месечината.
1991  На 11-от Конгрес на СКМ - Партија за демократска преобразба е формиран Социјалдемократскиот сојуз на Македонија
1999  Во округот Џеферсон, Колорадо е извршен масакр во средното училиште Колумбина

Родени:

570  Мухамед — пророк и основач на исламот.
1808  Наполеон III — француски император.
1873  Гомбоџаб Цибиков — руски истражувач .
1889  Адолф Хитлер — германски канцелар.
1923  Тито Пуенте — американски музичар.
1929  Гро Харлем Брунтланд — норвешки премиер.
1944  Ирена Савицка — полски лингвист.
1949  Масимо Далема — италијански премиер.
1950  Столе Попов — македонски режисер.
1951  Лутер Вандрос — американски музичар.
1952  Божидар Маљковиќ — српски и југословенски кошаркарски тренер.
1956  Јадранка Владова — македонска писателка, литературен теоретичар, есеист и преведувач.
1958  Драган Ѓокановиќ — српски политичар.
1966  Дејвид Фило — американски бизнисмен.
1967  Мајк Портној — американски музичар.
1972  Кармен Електра — американска актерка.
1972  Жељко Јоксимовиќ — српски пејач.
1978  Метју Хејман — австралиски велосипедист.
1983  Миранда Кер — австралиска манекенка.

Починале:

1314  Климент V — римски папа.
1472  Леон Батиста Алберти — италијански ренесансен архитект.
1775  Вилхелм Шелинг — германски филозоф и последен претставник на германската класична филозофија. Во своето учење го поврзувал Фихтеовиот идеализам со Спинозиниот пантеизам.
1872  Људевит Гајхрватски идеолог и водач на Илирското движење.
1982  Ацо Шопов — истакнат македонски писател и академик.
1995  Милован Ѓилас — југословенски политичар.
2008  Ксенте Богоев — македонски економист.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември