Paul McCartney

Izvor: Wikipedija
Skoči na: orijentacija, traži
Paul McCartney

MBE

Paul McCartney, 2008.

Paul McCartney, 2008.
Rodno ime James Paul McCartney
Rođen/a 18. lipnja 1942.
Žanr/ovi rock, pop rock, rock and roll, klasika
Zanimanje pjevač, tekstopisac, glazbenik, umjetnik, aktivist
Instrument bas gitara, gitara, klavir, klavijature, bubnjevi
Djelatno razdoblje 1957. - trenutno
Producentska kuća Swan Records
Hear Music
Apple Records
Parlophone Records
Capitol Records
CBS Records
EMI Music Group
Angažman The Beatles, The Fireman, The Quarrymen, Wings
Web-stranica Službene stranice
Nagrade
Dobitnik diskografske nagrade Porin
Značajni instrumenti
Höfner 500/1 bas gitara
Rickenbacker 4001 bas gitara
Gibson Les Paul
Epiphone Casino
Portal o glazbi
Portal o životopisima

Sir James Paul McCartney MBE (Liverpool, 18. lipnja 1942.) je britanski glazbenik i slikar, bivši član Beatlesa.

Paul McCartney je glazbena ikona dvadesetog stoljeća. U Guinnessovoj knjizi rekorda navodi ga se kao glazbenika s najviše pjesama na vrhu glazbenih ljestvica (samo u SAD-u 29 njegovih pjesama "stiglo" je do broja 1. Najbogatiji je glazbenik današnjice, čije se bogatstvo procjenjuje na 1,5 milijardi američkih dolara.

Glazbena karijera[uredi VE | uredi]

The Beatles[uredi VE | uredi]

Godine 1957. upoznaje Johna Lennona i Georgea Harrisona, s kojima počinje svirati u grupi koja će se ubrzo nazvati The Beatles i u šezdesetim godinama dvadesetog stoljeća doživjeti planetarnu slavu. Pjesme "Can't Buy Me Love", "Yesterday", "Drive My Car", "Eleanor Rigby", "Hello Goodbye", "Hey Jude", "Helter Skelter" i "Let It Be" samo su neke od najpoznatijih McCartneyjevih pjesama iz opusa s Beatlesima.

Wings[uredi VE | uredi]

Raspadom grupe The Beatles 1970. godine, započeo je izdao je dva samostalna albuma (McCartney i Ram) te nedugo zatim oformio band Wings, s kojima je u sedamdesetima imao niz hitova i uspješnih albuma (Band on the Run, Venus and Mars, Wings Over America, London Town). Zajedno sa suprugom Lindom napisao je i "Live and Let Die", naslovnu skladbu filma Živi i pusti umrijeti o Jamesu Bondu iz 1973. Godine 1976. posjetio je Zagreb i s ovom grupom održao koncert u Velikoj dvorani Doma sportova.

Solo karijera[uredi VE | uredi]

Nakon raspuštanja Wingsa 1981. godine, nastavlja samostalnu karijeru, također uspješno. Imao je nekoliko hitova, što samostalno ("Coming Up", "No More Lonely Nights", "Hope of Deliverance"), što dueta ("Say Say Say" i "The Girl is Mine" s Michaelom Jacksonom, "Ebony and Ivory" sa Stevieom Wonderom). Najuspjeliji solo albumi su mu McCartney II, Tug of War i Flowers in the Dirt te čitav niz novijih albuma (Flaming Pie, Run Devil Run, Chaos and Creation in the Backyard i Memory Almost Full).


Redovito objavljuje albume i koncertira, najčešće na rasprodanim stadionskim turnejama koje obaraju sve artističke i financijske rekorde. Osim glazbenim bavi se i humanitarnim radom, vegetarijanac je i aktivni borac za prava životinja te čišćenje minskih polja.

Guinness[uredi VE | uredi]

McCartney je, kako će biti objavljeno u novoj Guinessovoj knjizi rekorda u rujnu 2009. najuspješniji autor popularne glazbe svih vremena. Imao je čak 188 pjesama u Top 40, od toga 91 pjesmu u Top deset, a 33 na samom vrhu ljestvice.