scorecardresearch.com

Demirtaş'a hapis cezası!

Demirtaş'a hapis cezası!
Demirtaş'a hapis cezası!
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı olduğu 2006 yılında, Roj TV'ye yaptığı konuşmada, çetebaşı Abdullah Öcalan için "Kürt sorunun çözümünde rolü değerlendirilmesi gerekir" açıklaması nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme cezayı erteledi.


DİYARBAKIR - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş , İHD Diyarbakır Şubesi Başkanlığı yaptığı 2006 yılında, Roj TV’de yaptığı açıklama nedeniyle, ‘terör örgütünün propagandasını’ yapmak suçlamasıyla hakkında Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava, karar bağlandı. Duruşmaya Demirtaş katılmazken, avukatı Meral Danış Beştaş hazır bulundu.

Mahkeme son savunması için BDP Diyarbakır Milletvekili Demirtaş’ın avukatı Meral Danış Beştaş’a söz verdi. Danış, müvekkillinin sözlerin fikir ve düşünce hürriyeti kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Esasa hakkındaki görüşünü mahkemeye sunan savcı, sanığın Öcalan’ın Kürtlerin önderi olduğunu ileri sürdüğünü ifade ederek, sanığın ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, BDP Genel Başkanı sanık Selahattin Demirtaş’ı, ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın yargılama sırasındaki tutum ve davranışlarını göz önüne alarak, verdiği cezayı 10 aya indirdi. Mahkeme ayrıca, ‘Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına’ karar vererek, Demirtaş’ın 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararlaştırdı.

YARGITAY 1.5 YILLIK CEZAYI BOZMUŞTU
Demirtaş, 2006 yılında telefonla katıldığı Roj TV’deki konuşmasında, ‘suç ve suçluyu övmek’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, mahkemenin verdiği kararı bozarak, sanığın, ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan yargılanmasına karar vermişti.

Anayasa ’nın 14’üncü maddesine de atıfta bulunulan kararda, yasama dokunulmazlığının sınırlandırıldığı, sanığın 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçilmiş olsa bile suça konu yargılama terör suçu kapsamında kaldığından devam etmesi gerektiği belirtilmişti. Demirtaş, davaya konu açıklamasında, “Kürt sorunun çözümünde Abdullah Öcalan’ın rolünün değerlendirmesi gerekir. Abdullah Öcalan Kürt halkının önderidir” demişti.

 


  http://www.radikal.com.tr/1021155102115520

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ergenekon çetesinin son çırpınışları. - Yalanyakalayan

  Tam barış rüzgarları eserken bu ne?Açık açık bir provakasyon.Acaba dağdakileri bir eylem yapmaya zorlayabilirmiyiz?Veya bizim iyi çocuklar bir mayın patlatsalarda Tü rkiyeyi bir karıştırsak bu olaydan sonra..... Artık foyaları iyice meydana çıktı.Hanefi Avcı olayını da kullanıyorlar. Bilmeden yorum yazan bazı cahil yorumcular şunu artık öğrenmeliYargı bağımsızdır,Hükümet git şunun hakkında dava aç diyemez.Böyle bir şansıda hakkı da yoktur.Yargının verdiği kararlar kendi kararlarıdır.Yanlış yargı kararları yüzünden hükümet suçlanamaz.

  bagımsız hukuk - m.satici

  ne hikmetse 4 yıldır süren dava tam pkk eylemsizlik kararı aldıgı ve diyaloğların başladığı umutların yeşerdigi dönemde bu karar veriliyor anlaşolıyorki savaş cephesi boş durmamaktadır dökülen kanla mutlu almaktadırlar ama unutmasınlar döktükleri kanda bogulacaklardır

  nasil yani?? - yy2

  nasil yanii bugune kadar binlerce insan oldurmus birinin fikrini mi alacaklar?? kendi cocugu o fikrinin sorulmasni istedigi insan tarafindan oldurulseydi bu kadar rahat konusabilirmiydi acaba??

  of of!! - cihanb

  bazen izlediklerim tvde sadece bi program mı die şüpheleniom.diğer gün gene sanki tekrarı var bu rezilliklerin.ülkede türkçe/inglzce/franszca dilleri dışındaki dillerde konuşuldugunda örgüt propagandası ve bölücülük yapılıor.ne yapalım anacım türk doğamadık ne yapalım.hukuk işlemeyecek mi?George Orwell, Hayvan Çiftliği eserinde herkes eşittr fakat bazıları daha eşittr der bu ülkede de bunu bukadar açık uygulamk dini bi farz mı acaba? yok demirtaş sayın demiş yok demirtaş terörist dememiş de çok kolpa hayatlarınz var be!ayıp içinde çürüyorsunz!

  Ooof Ooofffff!!! Bu Kararı Okudum Aklıma Nedense Temel Geldi. - yusufyılmaz

  Kısa Ama Öz,Bizim Temel,e sormuşlar bir sohbet esnasında.Ula Temel sen Güzelliği mi tercih edersin yoksa Aptallığı mı diye.Temel hiç düşünmesiz,Ula tabiki Aptalliği tercih ederim demiş.Yanındakiler hayretle,Ula Temel neden ki diye sorunca Temel,Ha uşağum Güzellik geçicidir da diye cevap vermiş.Geçmiyor işte geçmiyor.Neyin geçmediğini yarın ki yazım da açıklıyorum.

  söz konusu kürtler oldumu. - hebun amed

  akan sular durur.ne dokunulmazligi?baskalari ceteler,kendini devlet sanan katillere yargi isler bu memlekette.kimsede cikip yüce yargi bagimsizdir zirvaligini yapmasin zira zavalli gürünüyorlar.jitem davasi niye sonuclanmiyor zamana oynuyorlar.ilk firsatta serbest cikaracaklarda ondan.bu halkta aptalya yiyeceklerini saniyorlar.

  demeç - aprem63

  demeçlerle tutklanmaya kalkışılsa her halde sayın başbakan 10 defa tutuklanmıştı