Триполи (Грчка)

Из Википедије, слободне енциклопедије
За друга значења, погледајте Триполи (вишезначна одредница).
Триполи
Τρίπολη
TripoliGreece7.jpg
Здање суда
Основни подаци
Држава Застава Грчке Грчка
Периферија Пелопонез
Округ Аркадија
Становништво
Становништво (2011) 47.254[1]
Густина становништва 32,91 ст./km²
Географске карактеристике
Координате 37°31′ СГШ; 22°23′ ИГД / 37.52 °СГШ; 22.38 °ИГД / 37.52; 22.38
Временска зона UTC+2 (EET), лети UTC+3 (EEST)
Надморска висина 655 m
Површина 1.481,0 km²
Триполи на мапи Грчке
Триполи
Триполи
Триполи на мапи Грчке
Остали подаци
Поштански код 221 00
Регистарска ознака ΤΡ

Триполи, некада Триполис (грч. Τρίπολη, енг. Trípoli) је град у Грчкој и управно средиште округа Аркадија, као и Периферије Пелопонез.

Назив[уреди]

Реч „Триполи“ је сложеница две грчке речи „три“ и „полис“ и преводу значи „трограђе“. Истог порекла су и имена истоимених градова у Либану и Либији (погледати страницу: Триполи (вишезначна одредница)).

Природни услови[уреди]

Град Триплои се налази у средишњем делу грчког полуострва и историјске покрајине Пелопонез, као и у средишњем делу префектуре Аркадија. Град је смештен на стратешки важном положају у унутрашњости Пелопонеза, на месту где се сустиче више путева са свих страна приморја овог полуострва. Град се налази на знатној надморској висини (655 m. н. в.). Град се развио у невелико пољу, са свих страна окруженом високим планинама. Северно од града налази се најближа планина Менало, висока 1.849 m н. в.

Клима у Триполију је измењено средоземна, због знатне висине и затворености од утицаја приморја. Због тога су лета веома топла и сува, док су зиме хладније и са снегом.

Историја[уреди]

Градска саборна црква

Град Триполи је релативно млад за услове Грчке. Прво насеље на месту данашњег града се јавило тек у средњем веку. Први назив насеља био је „Дроболица“ или „Дорбоглица“, што упућује на словенске корене и представља један од најјужније забележених назива словенског порекла.

Данашњи град развио се од 1770. године око новоизграђене тврђаве и првобитно је био постаја отоманског царства за контролу овог дела Грчке. Тада је ово насеље било махом насељено муслиманима и јеврејима. 1821. године је почео Грчки устанак и Триполи постаје први град који Грци-устаници. Међутим, Турци су град повратили 1825. године и руше га до темеља. Савремена Грчка се оснива 1829. године и првих месеци град је њена незванична престоница. Убрзо се Триполи почео развијати у значајан град у држави, пре свега захваљујући положају. Град је био поштеђен многих разарања током ратова 20. века, али се није могао значајније развити због сиромаштва области у којој се налзи. Последњих деценија са изградњом савременог ауто-пута ка Атини и стварањем важног прометног чворишта од града Триполи је почео значајније напредовати.

Становништво[уреди]

Триполи данас има близу 30.000 становника у ширем градском подручју. Становништво града су углавном етнички Грци. На последња три пописа број становника се кретао на следећи начин:

Демографија
1981. 1991. 2001.
21.337 22.429 25.520

Кретање броја становника у општини по пописима:

Демографија
1991. 2001.
26,432 28,976

Привреда[уреди]

Триполи је важно трговачко-пословно и управно средиште Пелопонеза. Триполи је и важно образовно срдиште - Универзитет Пелопонеза има овде своје седиште и ту су смештена два његова департмана. Град је, такође, место са највећом касарном у држави.

У Триполију постоје омањи погони лаке индустрије.

Последњих деценија са изградњом савременог ауто-пута ка Атини и стварањем важног прометног чворишта од града Триполи је почео значајније напредовати.

Види још[уреди]

Спољашње везе[уреди]

Грчка Део Википедије посвећен темама везаним за Грчку.
  1. Грешка цитата: Лоша ознака <ref>; нема текста за ref-ове под именом popis2011.