Paris saldırıları: En az 127 kişi hayatını kaybetti

  • 14 Kasım 2015
Image copyright AFP

Paris'te cuma günü akşam saatlerinde düzenlenen saldırılarda en az 128 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

TIKLAYIN - GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR

CANLI - PARİS SALDIRILARI SONRASI GELİŞMELER CANLI ANLATIM SAYFAMIZDA

En ağır can kaybının saldırganların hedeflerinden Bataclan konser salonunda olduğu anlaşılıyor.

Fransız yetkililer konser salonunda yaklaşık 100 kişinin öldüğünü duyurdu. Rehin alınan bazı kişiler ise polis operasyonunda kurtarıldı.

Kentin diğer kesimlerinde düzenlenen saldırılarda ise en az 40 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ancak toplam sayı net olarak resmi makamlarca teyit edilmiş değil.

Image copyright Reuters

Altı bölgede düzenlenen saldırılara karışanların zanlıların hepsinin öldüğü söyleniyor. Ancak saldırganların sayısı konusunda da net bilgi yok.

'Sorumlulara karşı acımasız bir mücadele yürüteceklerini' söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülke genelinde olağanüstü hal ilan etti ve Fransa'nın sınırlarını kapattığını açıkladı.

Image copyright Getty

Hollande: Savaşımız acımasızca olacak

Rehine krizi henüz devam ederken televizyonda canlı yayına çıkarak halka hitap eden Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırıları "korkunç" diye niteledi.

Olağanüstü hal ve sınırları kapama kararı aldıklarını belirten Hollande "Kimsenin eylem yapmak için ülkeye girmeyeceğinden emin olmalıyız. Aynı zamanda bu suçları işleyenler ülkeden ayrılmaya çalışırsa yakalamalıyız" diye konuştu.

Gece yarısı konser salonunu ziyaret eden Hollande, ‘Savaşacağız ve mücadelemiz acımasızca olacak. Çünkü bu saldırıları yapabilen teröristlerin kararlı ve birliğini sağlamış Fransa’yla yüzleşeceklerini bilmeleri gerekiyor’ dedi.

Stadın dışında intihar saldırısı

Saldırılardan biri Fransa-Almanya hazırlık maçının oynandığı sıralarda Stad’ın yakınlarında bir barı ve restoranı hedef aldı.

Image copyright AP
Image caption Stade de France'ın dışındaki saldırı sonrası kordon altına alınan bölgede polisler kanıt aradı.

Stade de France’ın yakınlarında da üç patlama sesi duyuldu. Fransız Haber Ajansı AFP, bir kaç kaynağa atfen, stadın yakınlarındaki patlamalardan birinin intihar saldırısı olduğunu duyurdu.

Alman milli takımının maçın bitiminden saatler sonra TSİ 04:00 itibarıyla statta olduğu bildirildi.

Fransız polisi ise, patlamalardan ikisinin intihar saldırısı, birinin bombalama olduğunu açıkladı.

'Rehinelerin bazıları kurtarıldı, dört saldırgan öldü'

Saldırının ardından ilk gelen haberlerde, Bataclan sanat merkezi yakınlarında, bir konser salonunda en az 60 kişinin rehin tutulduğu belirtildi.

Saldırı sırasında salonda California'dan Eagles of Death Metal grubunun heavy metal konserini izlemek için yüzlerce kişi bulunuyordu.

Gece yarısı konser salonuna düzenlenen polis operasyonun ardından bazı rehineler kurtarılırken, daha sonra gelen haberlerde salondaki dört saldırgandan üçünün intihar saldırılarında kullanılan bomba yüklü yeleklerden giydikleri belirtildi.

Salondaki saldırganların tamamının öldüğü söyleniyor.

Ayrıca yarın Paris'te tüm okul ve üniversiteler kapalı olacak, güvenliği sağlamaya yardımcı olmaları için kente 1500 asker sevkedilecek.

Polis de, Twitter mesajıyla halka 'evlerinden çıkmamaları' çağrısında bulundu.

Gece yarısı Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Fransa lideri Hollande'ın saldırı nedeniyle G-20 toplantısı için planlanan Türkiye ziyaretini iptal ettiğini açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama, saldırının sadece Fransız halkını değil, bütün insanlığı hedef aldığını söyledi.

Saldırı noktaları

  • Bataclan konser salonu, Voltaire Bulvarı 50 numara, 11. Bölge - silahlı saldırı, rehine krizi
  • Le Carillon Barı ve Le Petit Cambodge lokantası, Alibert sokağı 18 ve 20 numaralar, 10. Bölge - silahlı saldırı
  • La Belle Equipe cafe, Charonne sokağı 92 numara, 11. Bölge - silahlı saldırı
  • Stade de France yakınları, Paris'in hemen kuzeyindeki St Denis'te - Stadda Fransa-Almanya maçı sürerken yakınlarda intihar saldırısı düzenlendiği bildirildi.
Image copyright Reuters
Image caption New York'taki Empire State binası Paris'le dayanışma için Fransa bayrağı renklerine büründü.