24 sierpnia 2010, 15:32

Niger w objęciach powodzi i suszy

Niger znalazł się między młotem i kowadłem, ponieważ część kraju, która została dotknięta dramatyczną suszą, teraz boryka się z największymi od wielu lat powodziami.

Tegoroczny monsun jest bardzo zróżnicowany, ponieważ w jednych regionach afrykańskiego Nigru przynosi potężne ulewy, a w innych ani kropli deszczu. Rzeką Niger płynie największa fala powodziowa od 80 lat. Dochodzi do skrajnych sytuacji, gdy całkowicie wyschnięte i spalone słońcem pola uprawne są zatapiane przez wodę wylewającą się z koryt rzecznych. Woda przychodzi do ludzi nie stąd co trzeba, powinna z chmur, a tych nie można się doczekać.

Na terenach powodziowych z kolei padało tak długo i tak intensywnie, że wyschnięta roślinność początkowo zaczęła się odradzać, ale z czasem zgniła. Także tam nie będzie w tym sezonie korzystnych zbiorów, które mogłyby złagodzić skutki suszy. Niebawem minie rok od ostatniego zebrania żywności z pól. Zapasy w większości regionów kraju już dawno się wyczerpały.

Według organizacji humanitarnej Oxfam bezpośredniej pomocy żywnościowej potrzebuje połowa mieszkańców Nigru, czyli około 8 milionów ludzi. Jeszcze kilka tygodni temu pomoc od społeczności międzynarodowej była bardzo hojna, ale po dramatycznej powodzi w Pakistanie, większość żywności, wody pitnej i lekarstw zaczęła trafiać do tego kraju, a Nigeryjczycy zaczęli się obawiać o swoją przyszłość. Każdego dnia schronienia przed deszczem nie ma 70 tysięcy ludzi, którzy w powodzi stracili dach nad głową.

Według Oxfamu tak trudnej sytuacji humanitarnej nie było w Nigrze, a nawet w znacznej części Afryki, jeszcze nigdy w historii. W minionym tygodniu Światowy Fundusz Żywnościowy (WFP) przekazał na pomoc mieszkańcom Nigru 15 milionów dolarów, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb. www.twojapogoda.pl


Kości zwierząt, które zginęły z powodu suszy.


Nigeryjskie dziecko głoduje podczas suszy. Fot. Issouf Sanogo.

autopromocja

Pozostałe wiadomości

thumbnail

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

Dzisiaj, 10:15

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

thumbnail

W weekend mocno powieje, ociepli się, a potem ochłodzi

Dzisiaj, 10:08

Przed nami weekend ze zmienną pogodą, ponieważ pierwsza jego część minie pod znakiem porywistego wiatru, przelotnego deszczu i bardzo wysokiej temperatury, a druga będzie dużo chłodniejsza, z mniejszą ilością opadów i słabszym wiatrem. Sprawdźmy prognozę.

thumbnail

20 stopni w cieniu jeszcze w lutym? Już się tak zdarzyło

Wczoraj, 09:14

Czy to możliwe, aby w lutym temperatura sięgała w cieniu 20 stopni i byśmy mogli nadzwyczaj wcześnie poczuć na swej twarzy pierwsze powiewy wiosny? Oczywiście. Tak było ostatnim razem w 1990 roku, może się też zdarzyć i w tym sezonie.

thumbnail

Katar, łzawiące oczy? Wcześniej zaczęła pylić leszczyna

Wczoraj, 08:43

Za sprawą bardzo wysokiej temperatury wyjątkowo wcześnie w tym roku rozpoczął się sezon pylenia olchy i leszczyny. Alergeny tej pierwszej rośliny mają duże znaczenie kliniczne, dlatego uczuleniowcy powinni się mieć na baczności. Gdzie i kiedy pylenie jest największe?

thumbnail

W 18 krajach świata padły historyczne rekordy temperatury

28 stycznia 2016, 10:45

Tak ciepło na naszej planecie nie było przynajmniej od 4 tysięcy lat. Najcieplej w historii pomiarów meteorologicznych zapisał się 2015 rok, zarówno na świecie, jak i w Polsce. W 18 krajach świata i na terytoriach zależnych zmierzono rekordowe temperatury.

Komentarze

Dodaj komentarz

Kalina | 2010-08-24, 17:34

Tak odwieczny problem

Czy to nikogo nie zastanawia że skoro do Afryki spływa tyle pomocy i pieniędzy od tylu lat to w końcu powinna być poprawa w bycie? A tam jak była bieda tak jest. Zupełnie jakby te pieniądze były przeznaczane komuś innemu ;/