۱۳۹۴ يکشنبه ۲۵ بهمن - اِلأَحَّد ٥ جمادي الاولي ١٤٣٧
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
در گفت وگو با «دکتر انور ضیایی» بررسی شد:
 چگونه دانشگاه آزاد بوکان شگفتی ساز شد؟

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) رتبه بندی واحدهای دانشگاه آزاد ایران را اعلام کرد که این رتبه بندی براساس 5 شاخص پژوهشی، آموزشی، وجهه بین المللی، تسهیلات و امکانات و فعالیت های اجتماعی و اقتصادی گرفته است که در این رتبه بندی دانشگاه آزاد بوکان بعد از دانشگاه های پرسابقه ارومیه و مهاباد رتبه 3 استان آذربایجان غربی و رتبه 102 را کسب کرد و همگان را شگفت زده است.

کسب این رتبه بهانه ای شد تا خبرنگار زریان گفت وگو مفصلی با «دکتر انور ضیایی» سرپرست دانشگاه آزاد واحد بوکان داشته باشد که متن این گفت وگو تفصیلی به شرح زیر است:

زریان؛ از اوایل تاسیس  دانشگاه تا به امروز بفرمایید که دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان چه فعالیت ها ودر چه زمینه هایی داشته است ؟

ضیایی؛ سال 83 دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان با 80 نفر دانشجو در مقطع کاردانی ودر رشته های عمران و برق فعالیت خودش را رسما آغازکرد.البته روزهای اول تاسیس، فاقد ساختمان،فضای آموزشی و حتی اعضای هیئت علمی که بتوانیم روی آنها حساب ویژه ای داشته باشیم ،به مرور این دانشگاه روند رو به رشد خوبی را پیدا کرد.

علارغم اینکه نیاز است که تشکر ویژه ای ازمدیران قبل دانشگاه آزاد بوکان داشته باشم اما متاسفانه تا سال 87 نتوانست به آن جایگاه واقعی که در شانش بوده است برسد.

 سال 87 تا 92 هم مدیریتی دیگر بر دانشگاه حاکم شد که درحوزه ی عمرانی فعالیت هایی را نیزشروع کردند ولی نتوانستند به اون شایستگی لازم برسند.

 خرداد 92 که بنده دانشگاه راتحویل گرفتم با یک برنامه اصولی سعی کردم دانشگاه را مدیریت کنم.

 **حل مشکل فاضلاب دانشگاه

زریان؛ جزئیات این برنامه و اقداماتی که بر اساس این برنامه انجام داده اید، تشریح می کنید؟

ضیایی؛ ضعف ها ونقاط قوت را ارزیابی کردیم وسعی شد با استفاده از خرد جمعی وهمه ظرفیت های دانشگاه به ویژه همکاران اداری و اعضای هیئت علمی یک نقشه ی راه را برای دانشگاه ترسیم کنیم. دانشگاه مشکلات اساسی داشت؛ که یکی مشکل فاضلاب دانشگاه که بوی تعفن آن مجموعه ی دانشگاه را آزار می داد که بعنوان اولین گزینه در دستور کار قرار گرفت که روزهای اول انتقادهایی به ما شد که شما دارید خود زنی میکنید چون این منطقه، منطقه ی سنگ شکن است و امکان اینکه شما فاضلاب را وارد فاضلاب شهری بکنید غیرممکن است، ولی با استفاده از اعتماد به نفسی که از بدنه خود دانشگاه به ما ترزیق شده بود توانستیم این مهم را عملیاتی بکنیم وفاضلاب را خیلی اصولی و به روز با همکاری خوب اداره آب و فاضلاب به فاضلاب شهری وصل کنیم و خوشبختانه این معضل حل شد.

 **پارک مطالعه دانشجو در آستانه بهره برداری

 بحث آسفالت و زیر سازی و محوطه ی دانشگاه که اصلا در شأن دانشگاه نبود، در دستور کار ما قرار گرفت که امروزشاهد به وقوع پیوستن آن بوده ایم و جا دارد از همکاری بسیار خوب شورای اسلامی شهر و شهردار محترم آقای میرحسامی تشکر کنیم.

پارکینگ دانشجویی که نیاز اساسی دانشجویان بود در بهترین فضا آماده شده که می توان گفت:نمونه این پارکینگ در سطح شهرستان هم وجود ندارد.

بحث فضای سبز هم یکی دیگراز این مشکلات دانشگاه ما بود که فضای سبز دانشگاه راهم مدیریت کردیم و لازم به ذکر است پارک مطالعه دانشجویان تا 20روز دیگر آماده بهره برداری ست که در سطح منطقه نمونه اش را نمی توان یافت.

بحث سلف سرویس دانشگاه که در محوطه آموزشی انجام می شد و بعضا دانشجو را در فضای آموزشی آزار میداد و همان روزهای اول سلف سرویسی را که در شأن دانشجو واساتید باشد در فضای مجزا آماده کردیم.

 **اقساط وامهای دانشگاه پرداخت شده است

 دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان خیلی تمایل داشت میزبان جلسات استانی باشد ولی سالن میزبانی که درخور این جلسات باشد را نداشتیم که امروز سالن اجلاس برای همین منظور با بهترین کیفیت آماده شده است که توان میزبانی هر نوع جلساتی را چه در سطح استان وچه در سطح کشوری داراست.

بحث لابراتور زبان که نیاز گروه آموزشی زبان انگلیسی بود،که از دغدغه های دانشجویان بود و در گذشته تحقق پیدا نکرده بود، اما امروز یک لابراتور ایده آل آماده و تحویل دانشجویان زبان داده ایم که بازهم در سطح شهرستان وجود ندارد.  

وام هایی که از بانک ملی برای ساخت سوله ورزشی و ساختمان آموزشی گرفته شده بود،یکی دیگر از بحثهای اساسی بود و زمانی که دانشگاه را تحویل گرفتم،درحالی که هنوز اقساطش  پرداخت نشده بودند. کل اقساط ساختمان آموزشی را تسویه کردیم.بیش از دوسوم وام سوله ورزشی رانیز باز پرداخت کردیم که آن هم در آستانه اتمام هست وبه بانک ملی هیچ گونه بدهی نخواهیم داشت.

 **دانشگاه آزاد بوکان سودآورترین در بین واحدهای منطقه

زریان؛ دانشگاه آزاد واحد بوکان در حوزه های علمی چه موفقیتهای را کسب کرده است؟

ضیایی؛ در ضمن زمانی که بنده دانشگاه رو تحویل گرفتم 1200نفر دانشجو داشتیم در 30 رشته کاردانی وکارشناسی وامروز 1200نفردانشجو به  3000نفر دانشجودر طول این دوسال ارتقا پیداکرده است که درنوع خود بی نظیر است.و این درحالی است که بعضی از واحدهای سطح کشور با ریزش دانشجو روبرو بوده است.

و براساس آمار وارقام به جرأت می توان گفت:که دانشگاه آزاد بوکان در بین واحدهای منطقه سودآورترین واحد است. وتعدادرشته های این دانشگاه به 60 رشته در مقاطع کاردانی وکارشناسی  افزایش پیداکرده است و جدیدا هم 7 رشته کارشناسی ارشد به مقاطع تحصیلی دانشگاه اضافه شده است.

در بحث شرکت های دانش بنیان هم دانشگاه آزاد فراتر از مسئولیت خودش عمل کرده است،ما به دنبال تاسیس شرکت های دانش بنیان دردانشگاه آزاد بوکان هستیم واین مسئله با تاسیس وتصویب رشته های کارشناسی وکارشناسی ارشد  تحقق پیدا خواهد کرد.

در حوزه پژوهش هم  ما برنامه های خوبی برای دانشگاه داشتیم وداریم. در هفته پژوهش برنامه های بسیار آکادمیکی در سطح دانشگاه برگزار شد ونیازاست که اشاره کنم:درحوزه ی عمران تقریبا تمام نیازمندی های کارگاه وآزمایشگاه عمران را خریداری کردیم که دوستان درحال استقرار دستگاه ها درجایگاه مناسب هستند، درحوزه ی برق کل دستگاه ها خریداری شده است،در حوزه ی تاسیسات، روانشناسی ورشته هایی که مدیران گروه درخواست بدهند؛بودجه پژوهشی ما تا حدی است که نیاز همه را پاسخگو باشد.

زریان؛تصور می کنید دانشگاه در نقطه ایده آل خود قرارگرفته؟

ضیایی؛ البته ما وضعیت فعلی دانشگاه آزاد بوکان علی رغم تمامی موفقیتها در حوزه علمی و عمرانی را نقطه ایده آل برای شهرستان بوکان نمیدانیم چون معتقدیم که بوکان ظرفیت و پتانسیلش بیشتر ازاین است ودرطول این 2سال فعلا توانسته ایم مقدمات جهش دانشگاه را فراهم بکنیم و دانشگاه از امروز می خواهد وارد فاز جدید در همه حوزه ها شود.

در طول این مدت که در دانشگاه حضور داشتم تنها یک حوزه را مدیریت نکردم بلکه در حوزه ها ی عمرانی،آموزشی ،پژوهشی و فرهنگی توانسته ایم رضایت مندی را بوجود بیاوریم ودر حوزه ورزشی هم ازهیچ یک ازواحدهای ورزشی نه تنها عقب نبودیم بلکه دراین زمینه پیش تازهم بوده ایم به طوری که میزبانی چندین مسابقه استانی را به عهده داشتیم وجدیدا هم دانشگاه آزاد میزبانی مسابقات بین المللی بدمینتون کشور رابه عهده گرفت واین نشان ازتوانمندیهای دانشگاه آزاد است.

 **فراخوان برای افزایش هیئت علمی دانشگاه

 من معتقدم که ظرفیت اصلی دانشگاه، وجود دانشجویانی هستند که امروز همراه با تحصیل به حوزه های مختلف ازجمله پژوهش، اختراع وابداع،باتوجه به رشته های خاص تحصیلی خود،ورود پیدا میکنند که این راهم اعضای هیئت علمی مدیریت می کنند.

ما معتقدیم دانشگاه هایی که هیئت علمی های توانمندی نداشته باشد، نخواهد توانست دانشگاه رو به رشد و موفقی باشد، بر همین اساس دانشگاه آزاد بوکان درحدود 40 نفر هیئت علمی تمام وقت دارد که قریب به اتفاق درمقاطع دکتری یا فارغ التحصیل شده اند،یا استادیارندو یا درآستانه دفاع ازپایان نامه های خود هستند ودرحال تغییر وضعیت به استادیاری هستند،که این میزان هیئت علمی را هم کافی نمیدانیم ودر فراخوانی هایی که درماه های آتی خواهد آمدبرای افزایش هیئت علمی برنامه داریم.

 **دیدگاه ما در دانشگاه  دیدگاه جناحی نیست

 دیدگاه ما هم در دانشگاه  دیدگاه جناحی نیست وهمه گروه ها،با همه سلایق و تفکرات به شرطی که توانمندی های علمی داشته باشند ومصاحبه های علمی را پشت سر بگذارند میتوانند عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد بوکان شوند.

دانشگاه آزاد برای همه حوزه ها با برنامه کار می کند. در حوزه پژوهشی،حوزه ی فرهنگی،حوزه ی ورزشی وحوزه ی عمران بودجه های خاصی را دارند؛دانشگاه تقریبا دانشگاهی مدیریت می شود. در حوزه ی فرهنگی برنامه یادمانها را به هدف تقدیر از شخصیتهای بنام بوکان هم مصوب  کرده ایم و هم بودجه ش تخصیص پیداکرده وعملیاتی خواهد شد.

 **دیدگاه رقابتی با هیچ دانشگاهی نداریم

زریان؛ رئیس یکی از دانشگاه های بوکان در گفت وگو با زریان گفت که در بین دانشگاه های بوکان نگاه رقابتی حاکم است، آیا اینگونه نیست؟

ضیایی؛ ما معتقد نیستیم به اینکه  توانسته ایم تمام ضعف های دانشگاه را برطرف کنیم واگر نقدی بدون توجه به اغراض شخصی وجود داشته باشدیااگر پیشنهادوراهکاری باشد،ما با آغوش باز استقبال میکنیم؛چون اعتقاد داریم دانشگاه آزاد به شهری تعلق دارد که جایگاه فرهیختگان است و حوزه ی مدیریتی ما فراتر از دانشگاه است.

 حتی  دوست داریم دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه پیام نور هم  تقویت پیدا کند وامروزخود ریاست محترم  دانشگاه علمی کاربردی در دانشگاه آزاد به عنوان استاد حق التدریس،تدریس میکند واین نشان آن است که ما دیدگاه رقابتی با هیچ یک از دانشگاه ها نداریم چون معتقدیم اینان دوستانی هستند که می توانند مارا در همه حوزه ها برای ارتقا دانشگاه یاری کنند وهرجا دوستان احساس کنند دانشگاه آزاد می تواند کمک حالشان شود من به عنوان مدیر دانشگاه رسما اعلام میکنم که ازهمه ظرفیت دانشگاه برای کمک به دوستان استفاده خواهیم کرد.

 **رشد متوازن در دانشگاه آزاد بوکان تحقق پیدا کرده است

زریان؛ منتقدان ضمن اذعان به رشد دانشگاه آزاد بوکان، می گویند این رشد متوازن نبوده است،نظر شما چیست؟

ضیایی؛ رشد متوازن در دانشگاه آزاد اسلامی بوکان اتفاق افتاده است واین مسئله زمانی محرز خواهد شد که دوستان ظرفیت های موجود  دانشگاه را ازنزدیک ببینند وارزیابی کنند،استاد یارهای ما یا  فارغ التحصیل داخل کشور یا دانشگاه های خارج کشور هستند وجزء اساتید مطرح دانشگاه هستند.

درهمه رشته ها استادیارهای توانمندی داریم،در همه حوزه ها به یک اندازه توانسته ایم دانشگاه را توسعه دهیم حتی در حوزه های مالی به رشدی رسیده ایم طوریکه به واحدهای دانشگاه آزاد همجوارکه ازحیث مالی مشکل داشته اند کمک مالی کرده ایم.دانشگاه آزاد(شعار مقام معظم رهبری رادر بحث شرکت های دانش بنیان)می خواهد عملیاتی کند ودر این حوزه ورود پیدا خواهیم کرد،افزایش رشته های جدید رادر ماه های آینده داریم که به اطلاع شهروندان هم خواهیم رساند ونیز افق نگاه ما به تصویب رشته در مقطع دکترا ست چون معتقدیم که بوکان شایسته بهترین هاست.

زریان؛ شما فرمودید زمانی که مدیریت دانشگاه را به عهد گرفتید یک برنامه مدون داشتید  و باتوجه به شناخت ضعف و نقاط قوت چشم اندازی را در نظر داشتید می توانید این چشم انداز را توصیف بفرمایید ؟

ضیایی؛ در دوره ی مدیریت قبلی دوستان یک برنامه 5ساله راهبردی را پیشنهاد کرده بودند که ما آن را ارزیابی و مطالعه کردیم،بخش اعظمی از آن تحقق نیافته بود.

بخشی از آن اختصاص تسهیلات رفاهی به اعضای هیئت علمی و وام های دانشجویی بود،بخشی نیز توسعه ی رشته های تکمیلی بود.

 **تصمیم به ورود دانشگاه آزاد بوکان به بخش تولید

زریان؛این برنامه در چه حوزه هایی بود؟

ضیایی؛ برای همه ی حوزه ها ازجمله عمران،حوزه پژوهشی و فرهنگی،یک برنامه ی 5ساله تعریف شده بود در این 5 سال بسیاری از درخواست ها محقق نشده بود ما همان برنامه ی قبلی کاری را که مرور کردیم،قسمت های انجام شده را سعی کردیم تقویت کنیم و قسمت هایی که انجام نشده بودند در دستور کارخود قرار دادیم،که بعدها یک برنامه 5ساله جدیدی را ترسیم کرده ودر حال رایزنی با همه ی بخش های دانشگاه هستیم که آن را نهایی کنیم،بخش اعظم آن توسعه تحصیلات تکمیلی ما دردانشگاه است،بخشی هم راه اندازی مراکز رشد وشرکت های دانش بنیان.

تقریبا ورود دانشگاه به بحث صنعت است وجدیدا تفاهم نامه ی که ارتباط دانشگاه با صنعت ومعدن می باشد در سطح کلان در شهرستان انجام شده وقصد داریم حوزه ی آموزشی خود را عملیاتی کنیم و ورود کنیم به بخش های تولیدی که بخشی استفاده از ظرفیت های موجود در دانشگاه است.

زریان؛ برای دانشجویان مخترع چه چشم اندازی را دنبال می کنید؟

ضیایی؛ دانشجویانی در دانشگاه داریم که دارای اختراع وابداعند و حکایت نشده بودند،چشم انداز ما شناختن این ظرفیت ها وپتانسیل ها است که حمایت مالی ومعنوی شوند به طوریکه ثبت این اختراعات را مدیریت کنیم، در حوزه ی هیئت علمی هم به دنبال این هستیم که کسانی را جذب کنیم که نیاز شهرستان را برآورد کنند و هدف ما این است که دانشگاه را،دانشکده ای کنیم وچندین دانشکده را دردانشگاه آزاد بوکان راه اندازی کنیم.

احداث ساختمان آموزشی شماره 2 ی ما در دستور کار قراردارد که این مسئله راباید حتما عملیاتی کنیم چون نیاز به فضای آموزشی بیشتری داریم،بحث مسجد دانشگاه یکی دیگرازچشم اندازهای فرهنگی مااست که مجوزش را از سازمان مرکزی گرفته ایم.درکل اگربخواهیم ترسیم کنیم در حوزه ی آموزش،پژوهش،فرهنگی وورزشی برای همه حوزه ها چشم اندازی را ترسیم کرده ایم که به محض نهایی شدن برای برنامه 5ساله، آن رادر اختیار رسانه ها قرار میدهیم.

زریان؛مسئولین دراین راه چه اندازه شما را یاری دادند؟

ضیایی؛ البته من نکته ای را خاطر نشان شوم که در عرایضم فراموش کردم ذکر کنم،جناب دکتر قسیم عثمانی نماینده ی بوکان به عنوان یک بازوی توانمند وفردی که در سازمان مرکزی یار مابوده اند بسیاری اوقات که در مجلس جلسه ی علنی داشتند وحضورشان الزامی بود،اما فشار ما آنقدرمضاعف بوده و بعضا ایشان را تحت فشار قرار میدادیم که پیگیر این رشد باشند،واقعا هم سنگ تمام گذاشتند و جای دارد من اختصاص  7 رشته را به ایشان و وهم به مردم بوکان تبریک بگویم واز تعامل جناب آقای خسروی فرماندار بوکان که خودشان دانشگاهی هستند وبه حق برای حمایت از مجموعه دانشگاه سنگ تمام گذاشتند، ازاعضای شورای شهر وشهرداری برای بحث  فضای سبز وآسفالت دانشگاه که جادارد تشکرکنم ؛در یک کلام ازهمه ادارات سطح شهرستان که یار ویاور دانشگاه بودند تشکر ویژه دارم.

 زریان،در بحث جذب رشته های ارشد یکی ازشرایطش چندتا استاد در مقطع دکترا داشته باشید برای این رشته ها آقای عثمانی اعلام کرده است که در دانشگاه تدریس خواهد کرد آیا صحت دارد ؟

ضیایی؛ جدیدا در رشته حسابداری که ارشدش را گرفته ایم  به غیر از آقای عثمانی،از چند نفردیگر درمقاطع تحصیلی استادیار ودانشیار استفاده می کنیم،آقای دکتر عثمانی که استاد یار بوده اند،از ایشان در خواست کردیم در مقطع ارشد ما یارکندجواب ایشان بدین صورت بود:که به خاطر اینکه نمیخواهم فضای دانشگاه تبلیغاتی شود و تمایل ندارم دانشگاه دچار چالش شود وخدای نکرده به خاطر حضور من مسیر دانشگاه تغییر یابد ترجیح میدهم فعلا در دانشگاه تدریس نداشته باشم.

 **برگزاری کرسیهای آزاد اندیشی را در برنامه داریم

زریان؛برای کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه آزاد تا حالا چه کاری انجام شده است؟

ضیایی؛ ما چندین کرسی آزاد اندیشی را در دانشگاه آزاد ودر موضوعات مختلف برگزار کردیم اما اگر خیلی واقع بین باشم و با منطق صحبت کنم خواسته های من را برآوردنکرده است چون براساس آن چیزی که مقام معظم رهبری ترسیم فرموده بود برگزار نشد،کرسی های آزاد اندیشی زمانی می تواند تحقق پیدا کند که شما اهل فنش را داشته باشید وفضای مناسب را برایش فراهم کنید چون خودم خیلی معتقد به تریبون آزاد وبه نقد گذاشتن مسائل به خصوص کرسی آزاد اندیشی هستم،

اعلام شدکه در فضای دانشگاه کرسی های آزاداندیشی را برگزار خواهیم کرد اما چون کرسی های آزاد اندیشی برای عده ای از دوستان به معنی واقعی تعریف نشده است به طوریکه فکر می کنند می توانند ازطریق این کرسی ها به حریم قرمز خیلی ها نفوذ پیدا می کنند،درحالی که مقام عظم رهبری این کرسی را بیشتر به این منظور تعریف کردند که دغدغه های جامعه را به چالش بکشند وبرای دردهای جامعه درمان تجویز کنند، ما هم دوست داریم در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی و حتی بحث انتخابات در فضای سالم که بتوان اسم کرسی آزاد اندیشی ،مخالف وموافق ،داورانی که خبره و بیطرف باشند را در دستور کار قرار دادیم وخیلی هم با جدیت وعده میدهیم که ان شاءالله آن را برنامه ریزی واجرای کنیم.

 

**تجلیل از بیست چهره مفاخر در دانشگاه آزاد بوکان

زریان؛شما فرمودید که در حوزه ی فرهنگی هم ورود پیدا کرده اید آنرا تشریح بفرمایید ؟

ضیایی؛ درمدتی که خدمت دوستان بوده ام اتاق های فکر دانشجویی داشتیم که این دوستان در همه حوزه ها ورود پیدا می کردند نقد اساتید ، نقد فضای آموزشی،نقد جزوه های دانشجویی وحتی درحوزه های عمران و فرهنگی پیشنهاد میدادند واین امر منجر به ایجاد فکرهایی بود وبه بدنه جامعه تزریق کردیم.

در حوزه ی فرهنگی من به انجمن های علمی وفرهنگی بسیار معتقدم چون مدیر دانشگاه بخشی از توان کاریش را در حوزه های مختلف میتواند تمرکز بدهد واین دانشجوها هستند که در قالب انجمن های فرهنگی وعلمی می توانند فعل هایی را تولید کنند که به رییس دانشگاه یا اساتید تزریق کنند.

طرح یادمان شهدا در واحد بوکان و تجلیل از نخبگان و مفاخر فرهنگی این شهر از طرح‌های ماندگار فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان است.

  بیست نفر از چهره های برتر این شهر از جمله سید محمد امین قریشی و سید یاسین قریشی(کاریکاتوریست)، عباسی حقیقی(شاعر و عارف)، امین گردی گلانی (شاعر)، سواره ایلخانی زاده(شاعر)، سید کامل امامی(شاعر) عثمان رحمان زاده(پدرژوپتو) مجسمه ساز، مصطفی شیرزاد(نقاش) و ... کسانی هستند که مورد تایید سازمان مرکزی برای تجلیل از مفاخر فرهنگی این شهر قرار گرفته‌اند.

زریان؛چند انجمن در دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شده است؟

ضیایی؛ برای هر رشته انجمن خاص خودش را تشکیل داده ایم ودر هر انجمن سعی شده عضو هیئت علمی دانشگاه مدیریت آن را انجام بدهد و برنامه ریزی ما این است که همایش های علمی فرهنگی را خود دانشجو ها مدیریت کنند.

زریان؛در زمینه اردوهای دانشجویی چه اقداماتی صورت گرفته؟

بحث اردوهای فرهنگی را که برای دانشجویان در دستور کار قرار دادیم،پارسال تعداد اردوهایی که داشتیم آنقدر زیاد بودند که نمی توان آمارش را اعلام کرد ما به اصفهان،شیراز، اراک وشهرهای مختلف اردوهایی را برگزار کردیم و در قالب این اردوهای علمی فرهنگی دغدغه های فرهنگی خود رانیز منتقل کردیم، نشست های فرهنگی، میزگردها وسمینارهای مختلفی در حوزه های مختلف داشتیم،کانون قرآن و عطرت،کانون عفاف وحجاب و بحث تئاتر در دانشگاه،حتی به بدنه شهرستان ورود پیدا کردیم. ما ازدوستانی که در خارج از دانشگاه هستند استقبال میکنیم  ودانشجویان مارا همراهی بکنند که در حوزه ی فرهنگی نقصی نداشته باشیم.

 **برداشتن دوربینهای مداربسته در محوطه دانشگاه

زریان؛در بیرون از دیواره های دانشگاه در حوزه ی فرهنگی چه فعالیت هایی انجام داده اید ؟

ضیایی؛ براساس اسناد ومدارک ما در همه ی حوزه های فرهنگی شهرستان ورود شاخصی داشته ایم ما در زمینه ی مبارزه با مواد مخدر وشورای مبارزه با آن،ازفعال ترین دستگاه بوده ایم در بحث تئاتر استانی که درشهرستان برگزار شد،ازمسولین میتوانید ورود مارا به این زمینه جویا شوید که اگر در این زمینه ورود پیدا نمیکردیم این جشنواره شاید جور دیگر برگزار می شد ، در همایش سردار عزیز خان،دربحث همایش توسعه واقتصاد پایدار ودر همه مناسبت های فرهنگی که در سطح شهرستان برنامه ریزی میشود ویا برگزار که میگردد دانشگاه آزاد همیشه حضور داشته است چون معتقدیم نشاط وسرزندگی باید به دانشگاه ها برگردد وما درطول این 2سال سعی کرده ایم فضا را باز کنیم یعنی آن دیدگاه منفی که خیلی از دوستان معتقد بودند باید در دانشگاه فضای امنیتی حاکم باشد امروزه این چنین نیست و دوربین های مدار بسته ای که درزمان مدیریت های قبلی نصب شده بود در دوران مدیریت ما برداشته شده است.

زریان؛در حوزه ی زیرساخت های فرهنگی در حوزه ی کتابخوانی،سایت، نشریه دانشگاه آزاد چه عملکردی داشته است ؟

ضیایی؛ ما هرساله در حوزه ی نمایشگاه کتاب فضایی را ایجادکرده ایم واعضای هیئت علمی در هر اندازه که نیاز بدانند در زمینه خرید کتاب ورود پیدامی کنند،کتابخانه ی دانشگاه تا امروز شاید جزءمجهزترین کتابخانه های دانشگاه شهرستان باشد اگر قیاس بکنید با دانشگاه پیام نور بوکان که از لحاظ قدمت از دانشگاه آزاد بوکان بسیار پرسابقه تر است، ولی علارغم این ما در حوزه ی خرید کتاب عقب نمانده ایم و کتابها را به روز تهیه کردیم با این رشته های ارشد که جدیدا تاسیس شده اند در نظر داریم که خرید کتاب ها را به گونه ای انجام بدهیم که هیچ دانشجوی در دانشگاه نباشد که با کمبود کتاب مواجه شود. برای خرید کتاب هم سلیقه ای خرید نکرده ایم واز منطق استفاده کرده ایم باتوجه به نیاز دانشجو واعضای هیئت علمی واساتید کتاب هارا خریداری کردیم.

زریان؛آمار کتاب هایتان چقدر است ؟

ضیایی؛ ما بیش از 13000جلد کتاب در کتابخانه ی دانشگاه داریم، سعی کردیم سایت دانشگاه نیز نیازهای دانشجویان را برآورده سازد.

درحال حاظر که درخدمت شما هستم نیاز برای تقویت سایت دانشگاه دوبرابر شده چون درمقطع  تحصیلات تکمیلی نیازسایت دانشگاه به مراتب بیشتر است وما پیش فاکتورها را دریافت کردیم وبودجه اش را تخصیص دادیم که دوستان کار خرید قطعاتش را انجام می دهند وفضای آن راهم آماده کرده ایم،به امید خدا در حوزه ی سایت دانشگاه هم مشکلی نخواهیم داشت.

**حساسیتهای سازمان مرکزی برای انتشار نشریات

زریان؛در حوزه نشریات چه فعالیت های صورت گرفته است؟

ضیایی؛ در حوزه ی نشریات نیز، نشریه ای را که تقریبا در حوزه ی پژوهش راه اندازی شده بود ودرشان دانشگاه قرار نداشت،طوریکه بیشتر مطالب کپی برداری از بسیاری سایت هابود.

اخیرا هم گرفتن مجوز برای دانشگاه بسیار سخت شده است چون در دست سازمان مرکزی می باشد ذلیلش این است وقتی که می خواهید یک نشریه علمی یا فرهنگی را راه اندازی کنید باید بازار فروش وجامعه هدف و مخاطبی داشته باشد وخود هزینه های که برای چاپ این نشریه ها می شود دلیل بر سخت شدن مجوز آن شده است سابق بدین منوال بود ونشریه هایی که چاپ میشد با تیراژ بالا ولی خروجی بسیار کم همراه بود همین امر باعث شده سازمان مرکزی مدیریت مستقیم داشته باشد ونشریه ای که دانشگاه می گیرد باید طرح توجیهی داشته باشد وزیرساخت آن نشریه را داشته باشید ما در سازمان مرکزی به دنبال اخذ مجوز یک نشریه ی علمی و یک نشریه فرهنگی هستیم ولی اگرهم تحقق پیدا نکرد دلیل بر کم کاری نبوده است دلیل برحساسیت هایی است که سازمان مرکزی ایجاد کرده است حتی در فکر نشریه محلی بودیم که متاسفانه دستمان در این زمینه باز نیست که بتوانیم یک نشریه محلی داشته باشیم .

زریان؛به عنوان سئوال آخر در حوزه ی نشریات دانشجویی،انجمن های سیاسی مثل انجمن اسلامی وانجمن بسیج در دانشگاه آزاد فعالیت دارند ؟

ضیای؛ در حال حاظر فقط بحث بسیج دانشجویی مستقر است سایر انجمن ها فعلا در دانشگاه راه اندازی نشده اند هرچند که دکتر میرزاده به عنوان ریاست محترم دانشگاه دیدگاه خیلی مثبت وبه روزی برای شکل گیری این تشکلات سیاسی در دانشگاه دارند و خیلی وقت ها جلسات ویژه ای با تشکلات سیاسی برگزار میکنند و استقبال هم میکنند وما هم به طبع استقبال میکنیم از تشکل های سیاسی که در راستای تحقق برنامه ی دانشگاه و نظام فعالیت میکنند استقبال میکنیم./


تاريخ: ۱۳۹۴/۱۱/۲۵


نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:


آخرین اخبار   













صفحه اصلی   |   نمایش گالری   |   گالری عکس   |   سیاست   |   مشروح اخبار   |   جامعه   |   فرهنگ و هنر   |   اخبـــار   |   کوردانه   |   ورزش   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   ورود
تمام حقوق سایت متعلق به وب سایت زریان می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال