Rolnictwo Profesjonalne - Portal Raport Rolny

  

A+ A A-

Czy rozpoczynający się Nowy 2010 Rok będzie tłustym rokiem? O tym dowiemy się za 12 miesięcy. Ale dziś jest dobra okazja, by zaznaczyć nową prawdę o oleju rzepakowym. Nową prawdę, bo to już nie ten sam olej co kiedyś. Rolnicy uprawiają nowe odmiany rzepaku, dzięki którym przemysł tłuszczowy zyskał surowiec, z którego może produkować najzdrowszy tłuszcz na świecie.Zachwycamy się oliwą z oliwek, doceniamy olej słonecznikowy, a olej rzepakowy? Jak mówi przysłowie „cudze chwalicie, swego nie znacie”. A przecież to właśnie olej rzepakowy ma najdoskonalszy skład kwasów tłuszczowych. Dzięki wyeliminowaniu kwasu erukowego, którego w uprawianych dawniej odmianach było aż 48-54%, a później obniżeniu zawartości glukozynolanów (szkodliwe związki siarkowe), powstała możliwość produkcji pełnowartościowego surowca olejarskiego. I tak od początku lat 90 w Polsce, Unii Europejskiej i Kanadzie uprawiane są wyłącznie odmiany rzepaku podwójnie ulepszone, tzw. „00”. Odmiany wpisywane do Krajowego Rejestru w Polsce nie mogą przekraczać zawartości 1% kwasu erukowego w oleju z nasion oraz glukozynolanów – 15μmoli /g suchej masy nasion. Przy wyhodowaniu odmian „00” wykorzystano naturalną zmienność genetyczną bez uciekania się do korzystania z obcego DNA, a więc nie są to odmiany genetycznie zmodyfikowane (GMO). Cieszy zwłaszcza fakt, że to osiągnięcia m.in. polskiego naukowca zrewolucjonizowały światową hodowlę rzepaku. Prof. dr hab. Jan Krzymański z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Poznaniu, obchodził niedawno 80. urodziny i wciąż wspiera branżę olejarską swoją olbrzymią wiedzą i doświadczeniem. W takim kontekście aż wstyd przytaczać najnowsze badania opinii publicznej, z których wynika, że olej rzepakowy uważany jest za niezbyt zdrowy, w przeciwieństwie do oliwy z oliwek czy oleju słonecznikowego.

Kwasy tłuszczowe w oleju
Olej rzepakowy zawiera najwięcej kwasów omega-3 (kwas linolenowy) spośród olejów roślinnych. W tej kwestii musi ustąpić tylko olejowi lnianemu, który jest jednak nietrwały. Dla porównania olej słonecznikowy zawiera tylko śladowe ilości tego kwasu, a oliwa z oliwek dziesięciokrotnie mniej niż olej rzepakowy. Kwasów z rodziny omega-3 organizm człowieka nie potrafi syntezować od nowa dlatego musimy mu je regularnie dostarczać. Oprócz oleju rzepakowego cennym ich źródłem są ryby, a część osób kupuje kapsułki z omega-3 w aptece. Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie z 2003 roku zaliczyła kwasy omega-3 do składników żywności zmniejszających ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i nowotworów złośliwych. Kwas ten wpływa ponad to na rozwój umysłowy, stan emocjonalny i zdrowie psychiczne człowieka. Naszemu organizmowi potrzebny jest także kwas omega-6 (linolowy), który stanowi około 20% kwasów tłuszczowych w oleju rzepakowym. Z punktu widzenia żywieniowego ważna jest nie tylko ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (w oleju rzepakowym: omega-3 + omega-6 = 30%), ale również ich proporcja. W oleju rzepakowym relacja omega- 6 do omega-3 jest szczególnie korzystna, wynosi około 2:1 i jest praktycznie idealna z punktu widzenia potrzeb żywieniowych. Dla oliwy z oliwek relacja ta wynosi jak 9:1, a dla oleju słonecznikowego >136:1. Praktycznie nie istnieje olej roślinny, który miałby korzystniejszą relację obu kwasów niż olej rzepakowy. Kolejny istotny składnik olejów roślinnych to kwas oleinowy. Zaraz po oliwie z oliwek najwięcej, bo aż 62%, znajduje się go właśnie w oleju rzepakowym. Inne oleje roślinne zawierają go średnio połowę mniej. Kwas ten reguluje zawartość złego cholesterolu LDL we krwi oraz proporcje fakcji HDL do LDL. W przyszłości olej rzepakowy wyprzedzi oliwę z oliwek również w tej kwestii, gdyż w opracowaniach hodowlanych są już odmiany o wyższej zawartości kwasu oleinowego niż oliwa z oliwek. Z punktu widzenia żywieniowego niekorzystne są nasycone kwasy tłuszczowe wchodzące w skład tłuszczów zwierzęcych. Również tłuszcze roślinne zawierają ich pewne ilości. Ale i tu olej rzepakowy zdobywa kolejny punkt, gdyż zawiera ich najmniej spośród tłuszczów, bo jedynie 7% a oliwa z oliwek i olej słonecznikowy dwukrotnie więcej.

Substancje czynne
Po procesie rafinacji pozostają w oleju tak zwane substancje niezmydlające się. W ich skład wchodzą związki biologicznie czynne: sterole roślinne i ich estry, tokoferole, karoteny, woski, związki polifenolowe. Obecność ich w oleju decyduje o tym, że można go zaliczyć do tzw. żywności funkcjonalnej. Sterole roślinne, nazywane też fitosterolami, konkurując z cholesterolem mogą wspomagać działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi. Sumaryczna zawartość fitosteroli w oleju rzepakowym wynosi około 12 mg/g oleju. Występujące w oleju rzepakowym tokochromanole są reprezentowane głównie przez tokoferole. Ich sumaryczna zawartość wynosi około 800 mg/kg. Wszystkie tokoferole mają zdolność wychwytywania wolnych rodników i ochrony przed utlenianiem. Ważniejszą ich rolą biologiczną jest to, że posiadają aktywność witaminy E, zwanej witaminą młodości. Olej rzepakowy zawiera znacznie więcej steroli i tokoferoli niż oliwa z oliwek. Substancją typu polifenoli występującą w nasionach rzepaku w największej ilości jest synapina. Związki polifenolowe posiadają zdolność wychwytywania wolnych rodników i pod tym względem współdziałają z
tokoferolami zapobiegając utlenianiu i psuciu się oleju.

Olej rzepakowy „oliwą północy”
W profilaktyce kardiologicznej zalecana jest dieta śródziemnomorska, podstawą której jest oliwa z oliwek. W polskich warunkach jednak oliwa może być zastąpiona olejem rzepakowym, dzięki jego udoskonalonemu składowi. Dowiedziono bowiem, że olej rzepakowy podwójnie ulepszony lepiej odpowiada warunkom stawianym przez naukę o żywieniu człowieka, a oliwa z oliwek w najlepszym przypadku może być traktowana jako równorzędna. Do tej pory rzepak był kojarzony przede wszystkim z malowniczym pejzażem żółtych kwiatów na polach. Ale teraz warto przywołać jeszcze inne skojarzenia, przecież to surowiec do produkcji pełnego walorów oleju bogatego w NNKT, źródło omega 3, witaminy E, sprawdzony w profilaktyce miażdżycy i składnik diety wywierający dobry wpływ na pracę serca, mózgu i oczu.

Ewa Myśliwiec
Autorka jest dyrektorem biura Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
Opracowanie powstało m.in. na postawie książki „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda” z serii „Teraz rzepak, Teraz olej” dostępnej w wersji elektronicznej na
stronie www.pspo.com.pl

 

Kto pyta, nie błądzi
Ile cholesterolu zawiera olej rzepakowy?
Olej rzepakowy, podobnie jak inne oleje roślinne, nie zawiera w ogóle cholesterolu.
Który z tłuszczów zawiera więcej omega-3 – oliwa z oliwek czy olej rzepakowy?
Olej rzepakowy zawiera dziesięć razy więcej kwasu linolenowego, popularnie zwanego omega-3, niż oliwa z oliwek.
Odchudzając się redukujemy spożycie tłuszczów, czy należy także unikać oleju rzepakowego?
Absolutnie nie. Olej rzepakowy zawiera taki profil kwasów tłuszczowych, który będzie wspierał nas w schudnięciu. Oczywiście należy go spożywać w rozsądnych ilościach, eksperci zalecają 2 łyżki stołowe dziennie.
Czy w Polsce trudno kupić olej z nasion rzepaku niskoerukowego?
W Polsce obecnie uprawiane są wyłącznie odmiany rzepaku podwójnie ulepszonego (tzw. 00), pozbawione kwasu erukowego (odmiany uprawiane dawniej zawierały go ok. 50%). Tym samym każdy olej zakupiony od polskiego producenta pochodzi z rzepaku niskoerukowego.
Na etykietach oleju widnieje zapis: wyprodukowano z odmian rzepaku podwójnie ulepszonych, bądź podwójnie uszlachetnionych. Czy to oznacza, że jest to olej z nasion GMO?
Zdecydowanie nie. Ulepszenie nasion rzepaku, a więc pozbawienie ich kwasu erukowego i obniżenie zawartych w nich glukozynolanów, dokonane zostało przy wykorzystaniu naturalnej zmienności genetycznej bez uciekania się do korzystania z obcego DNA, a więc nie są to odmiany genetycznie zmodyfikowane.

 

Czy wiesz, że
- powinniśmy spożywać 2 łyżki oleju rzepakowego dziennie
- do wyprodukowania 1 litra oleju potrzeba ok. 3 kg nasion rzepaku
- Polska jest po Niemczech i Francji największym producentem rzepaku w Unii Europejskiej
- badania m.in. polskich naukowców, w szczególności prof. dr hab. Jana Krzymańskiego, zrewolucjonizowały hodowlę rzepaku na świecie, dzięki czemu dostępny obecnie na rynku olej rzepakowy ma nawet wyższe walory niż oliwa z oliwek

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Raport Rolny przywiązuje szczególną wagę do poszanowania prywatności użytkowników odwiedzających portal http://www.raportrolny.pl

Gromadzone w dziennikach logów dane są wykorzystywane tylko i wyłącznie do celów administrowania serwisem. Żadne dane identyfikacyjne, do żadnych celów, nie są przekazywane do jakiejkolwiek trzeciej strony. Poufność danych może być jedynie uchylona w celach dowodowych lub na polecenie odpowiednich organów państwowych.

Gromadzenie danych
Zgodnie z przyjętą praktyką większości serwisów WWW, przechowujemy zapytania HTTP kierowane do naszego serwera. Oznacza to, że Administrator zna publiczne adresy IP, z których użytkownicy przeglądają treści informacyjne naszego serwisu. Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Znamy również:

    czas nadejścia zapytania,
    czas wysłania odpowiedzi,
    nazwę stacji klienta,
    informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,
    adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) - w przypadku gdy przejście do Portalu urzędu nastąpiło przez odnośnik,
    informacje o przeglądarce użytkownika.


Dane te nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony portalu. Dla zapewnienia jak najwyższej jakości serwisu, okazjonalnie analizujemy pliki z logami w celu określenia, które strony odwiedzane są najczęściej, jakie przeglądarki stron WWW są stosowane, czy struktura strony nie zawiera błędów, itp.

Bezpośredni kontakt z urzędem ze strony WWW
Istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu mailowego z pracownikami serwisu Dom z Ogrodem poprzez dostępne na stronach adresy korespondencyjne (e-mail). Serwis przechowuje korespondencję ze swoimi Klientami dla celów statystycznych oraz jak najlepszej i najszybszej reakcji na pojawiające się zapytania. Jednocześnie gwarantujemy, że adresy w ten sposób gromadzone nie będą wykorzystywane do komunikacji z Klientem w celu innym niż przez niego określony. Ewentualna komunikacja w innych kwestiach może się odbywać tylko za uprzednią zgodą Klienta.

Wykorzystywanie danych
Zebrane logi przechowywane są przez czas nieokreślony jako materiał pomocniczy służący do administrowania serwisem. Informacje w nich zawarte nie są ujawniane nikomu poza Administratorem sieci. Na podstawie plików logów mogą być generowane statystyki stanowiące pomoc w administrowaniu. Zbiorcze podsumowania w postaci takich statystyk nie zawierają żadnych cech identyfikujących osoby odwiedzające serwis.

Mechanizm Cookies
Mechanizm Cookies nie jest wykorzystywany do pozyskiwania jakichkolwiek informacji o użytkownikach serwisu ani śledzenia ich nawigacji. Mechanizm ten stosujemy jedynie do zapamiętywania - na czas sesji - następujących parametrów:

        czy oglądana strona jest pierwszą stroną odwiedzoną w trakcie sesji,
        czy loguje się do panelu zarządzania własnym kontem po raz pierwszy,
        czasowego przechowywania, w trakcie zalogowania, jego danych aby nie musiał się logować przy każdym przejściu na inną stronę.


Po zakończeniu sesji (np. po przejściu do stron spoza domeny urzędu) zapisane informacje są usuwane.

Odnośniki do innych stron
Raport Rolny zawiera odnośniki do innych stron WWW. Nie możemy ponosić odpowiedzialności za zasady zachowania prywatności obowiązujące na tych stronach. Namawiamy, by po przejściu na inne strony, zapoznać się z polityka prywatności tam ustaloną. Niniejsza polityka prywatności dotyczy tylko Portalu Raport Rolny .

Oferta Portalu Raport Rolny będzie z czasem ulegać rozszerzeniu m. in. interaktywny kontakt z klientami. Oznacza to m.in., że w przyszłości urząd może wprowadzić pewne modyfikacje w Polityce Prywatności. Wraz z każdą zmianą nowa wersja Polityki Prywatności będzie się pojawiać z nową datą. Korzystając z Portalu akceptujesz zmiany w Polityki Prywatności i zobowiązujesz się do stałego kontrolowania jej zmian.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości lub propozycje związane z naszą Polityką Prywatności, będziemy bardzo wdzięczni za kontakt pod adresem lukasz@raportrolny.pl

Radio Raportu

Dr Urszula Sołtysiak (AgroBioTest)

Technologia ekologiczna jest bardziej skomplikowana niż rolnictwo konwencjonalne i nie inaczej jest ...

Prof. Jerzy Szukała

Jaki jest wpływ uproszczeń w uprawie roślin strączkowych na plonowanie i zyskowność? Jaki na stan gl...

Marek Łuczak (Syngenta)

Już tylko kilka kroków dzieli Syngentę od stania się chińskim przedsiębiorstwem. Szwajcarski gigant ...

Rafał Mładanowicz

Czy dopłaty powinny być do hektarów czy do produkcji? Jak to uregulować, by nadużyć i "plantatorów d...

Jan Gurzyński (Intermag)

Znaczenia mikroelementów wielu rolników nie docenia, jednak ci, którzy je stosują, dobrze wiedzą że ...

Nie przegap

Stan zdrowotny bydła mlecznego w gospoda…

Stan zdrowotny bydła mlecznego w gospodarstwach ekologicznych w świetle najnowszych badań

Zapraszamy na seminarium "Stan zdrowotny bydła mlecznego w gospodarstwach ekologicznych w świetle najnowszych badań" w dniu 15...

Cykl konferencji „Fakty i Mity o mleku”

Cykl konferencji „Fakty i Mity o mleku”

Polska Izba Mleka ma przyjemność zaprosić Państwa na konferencję "Fakty i Mity o mleku" sfinansowanąz Funduszu Promocji...

II Krokowska Agro Wystawa

II Krokowska Agro Wystawa

Miło nam poinformować, że II edycja Krokowskiej Agro Wystawy odbędzie się w dniach 07-08.05.2016 na Ośrodku Sportów...

Zwiedzanie fabryki New Holland w Płocku

Zwiedzanie fabryki New Holland w Płocku

Już po raz piaty można zwiedzać fabrykę marki New Holland w Płocku. Podczas Dni Otwartych będzie można...

OZE przyszłością polskiego rolnictwa

OZE przyszłością polskiego rolnictwa

Nie od dziś wiadomo, że rolnictwo to podstawa każdej gospodarki. Współczesne rolnictwo już dawno nie przypomina tego...

Drzwi otwarte w GRENE

Drzwi otwarte w GRENE

Myślisz o własnym sklepie GRENE, ale nie wiesz jak zacząć? Najlepiej od spotkania na Drzwiach Otwartych GRENE!

Targi Regionalia 2016 - już od 5 lat sma…

Targi Regionalia 2016 - już od 5 lat smacznie i zdrowo!

Trwają przygotowania do 5. jubileuszowej edycji Targów Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia 2016. Wydarzenie, które odbędzie się...

Eksport do Ameryki Południowej

Eksport do Ameryki Południowej

Zaproszenie do udziału w misji wysokiego szczebla organizowanej przez KE w Kolumbii i Meksyku.

AGRO-PARK rośnie w siłę!

AGRO-PARK rośnie w siłę!

– W 2016 roku po raz kolejny jako pierwsi zaczniemy sezon spotkań dla rolników w Polsce Południowo-Wschodniej...

World Food Warsaw

World Food Warsaw

W dniach 19-21 kwietnia 2016 w Warszawie odbywają się międzynarodowe targi żywności i napojów – World Food...

Odnawialne Źródła Energii to nasza przys…

Odnawialne Źródła Energii to nasza przyszłość!

REECO Poland zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejną edycję Międzynarodowych Targów Energii ze Źródeł Odnawialnych i Efektywności Energetycznej...

Strefa EcoFood już w kwietniu 2016!

Strefa EcoFood już w kwietniu 2016!

Polacy wciąż mają niezaspokojony apetyt na żywność ekologiczną, a wartość tego rynku stale rośnie. Świadczy o tym...

Ważne strony

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Agencja Restruktyryzacji i Modernizacji Rolnictwa  Agencja Rynku Rolnego 

KRUS  Agencja Nieruchomości Rolnych  Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Portal internetowy raportrolny.pl jest własnością Wydawnictwa Agencja Rolna Roman Barszcz. Kopiowanie i dalsze wykorzystywanie zgromadzonych tu treści bez zgody właściciela serwisu jest zabronione