• Po kartach „Światowida”

    Dziś chcę zaproponować Państwu kilka artykułów z niezwykle poczytnego tygodnika z okresu międzywojennego, noszącego nazwę „Światowid”. ...
  • Historia Polski po ukraińsku

    „Nic dziwnego, że interpretacja przeszłości jest często polem dla sporów między różnymi środowiskami społecznymi i politycznymi, zarówno wewnątrz poszczególnych krajów, jak również...
  • O organach ze Lwowa i okolic

    Książka Serhija Kaliberdy zawiera opis organów znajdujących się na terenie dawnej Galicji Wschodniej, jak również działających tam zakładów organmistrzowskich oraz organistów. ...

aktualności

Metropolita Andrzej Szeptycki a Polacy

10/03/2016 19:14

Polski Uniwersytet Trzeciego Wieku we Lwowie odwiedził dr hab. Andrzej A. Zięba, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

List do redakcji. Oddano hołd ofiarom ludobójstwa

07/03/2016 09:22

W niedzielę 28 lutego 2016 r. w Przemyślu upamiętniono 72 rocznicę zagłady mieszkańców polskich miejscowości Huta Pieniacka i Korościatyna na Podolu.

Dzień Babci i Dziadka w szkole nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie

06/03/2016 18:58

W poniedziałek, 15 lutego w szkole nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie odbyła się spóźniona ze względu na kwarantannę uroczystość z okazji Dni Babci i Dziadka.

Pogoń Lwów wygrywa z młodzieżówką Karpat

06/03/2016 13:31

6 marca br w 1/8 finału turnieju piłki nożnej pamięci Ernesta Justa Pogoń Lwów wygrała z Karpatami Lviv U19 z wynikiem 3:2 i zagra w ćwierćfinale turnieju.

Województwo Małopolskie pomoże w wyposażeniu rodzinnych domów dziecka na Ukrainie

05/03/2016 18:43

Małopolska po raz kolejny pomoże uchodźcom ze wschodniej Ukrainy.

Przedstawiciel Związku Polaków Ukrainy spotkał się z Wołodymyrem Wiatrowyczem w sprawie Starokonstantynowa

04/03/2016 14:48

1 marca w Kijowie odbyły się rozmowy pomiędzy prezesem ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyrem Wiatrowyczem, jego zastępcą Oleksandrem Zinczenką, przewodniczącym międzyresortowej komisji do spraw upamiętnień Swiatosławem Szeremetem i upoważnionym z ramienia Związku Polaków Ukrainy do prowadzenia rozmów Jerzym Wójcickim w sprawie upamiętnienia dwóch „cichociemnych” w Starokonstantynowie.

publicystyka

Wincenty Pol

08/03/2016 19:08

Werter w konfederatce. Część I

Donżon pojedynków artyleryjskich

07/03/2016 19:02

Ród Ostrogskich pozostawił na Wołyniu nie tylko pojedyncze zabytki, ale i całe miasta, takie jak Starokonstantynów (daw. Konstantynów) w obw. Chmielnickim.

Zasłynął melodią do „Roty”

07/03/2016 18:48

W tym roku przypada 70. rocznica śmierci, a w 2017 roku – 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora, dyrygenta, organisty wirtuoza i szambelana papieskiego, autora muzyki Roty do słów Marii Konopnickiej.

Prezentacja Katalogu polskich medalionów i medali we Lwowie

06/03/2016 18:55

W Lwowskiej Galerii Sztuki, w siedzibie pałacu Potockich 19 lutego odbyła się prezentacja „Katalogu plakiet, medalionów i medali polskich i z Polską związanych w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”.

XXIII edycja nagród Przeglądu Wschodniego za rok 2015

05/03/2016 18:41

Decyzją jury „Nagrody Przeglądu Wschodniego”, zebranego na posiedzeniach w dniach 1 i 22 lutego,

„Nauczyłem Ananda jeść ryby…”

05/03/2016 06:32

Margeir Pétursson – szachista urodzony w Islandii 15 lutego 1960 roku. Mistrz Islandii (1985, 1986), zwycięzca Turnieju Krajów Północy (1987), uczestniczył w 11 światowych olimpiadach szachowych w latach 1976-1996. Uczestniczył w trzech turniejach o mistrzostwo świata. Arcymistrz klasy międzynarodowej w roku 1986. Z wykształcenia prawnik i ekonomista. Dziś – przewodniczący zarządu banku „Lviv”, mieszka we Lwowie.

Pytają dlaczego

03/03/2016 17:45

Dlaczego „stałem” na kijowskim Majdanie? Bo tak było trzeba po prostu!

Amatorzy skoków na nartach

-a A+

Skocznia na Zniesieniu we Lwowie (Fot. lvivcenter.org)Ponad 11 mln Polaków obejrzało transmisję skoków narciarskich z Soczi. Triumf polskiego skoczka Kamila Stocha, zdobycie olimpijskiego złota poruszyły nie tylko telewidzów, ale i miliony polskich internautów. Od czasu sukcesów Adama Małysza skoki sportowe stały się jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych.


Najbardziej znana polska skocznia znajduje się na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Najbardziej znana nie znaczy najstarsza. Najstarsza znajdowała się… zgadliście, we Lwowie.


Był to prawdopodobnie prowizoryczny obiekt sportowy, na którym rozegrano pierwsze, o jakich nam wiadomo (jak podaje Narciarstwo Polskie), zawody w skokach narciarskich na ziemiach polskich. Skocznia znajdowała się w Parku Stryjskim, a wspomniane zawody odbyły się w 1907 r. z inicjatywy legendarnego lwowskiego Klubu Sportowego „Czarni” (wówczas jeszcze „Sława”).


Leszek Pawłowski (Fot. wikipedia.org)Kolejna skocznia powstała w Sławsku (ok. 100 km od Lwowa) w 1908 r. To na tym obiekcie odbył się 19 stycznia 1908 r. pierwszy oficjalny konkurs skoków narciarskich, którego zwycięzcą został Leszek Pawłowski, zawodnik „Czarnych”. Leszek Pawłowski miał wówczas niecałe 13 lat, więc możliwe, że do opracowania Narciarstwo Polskie wkradł się błąd wymieniający jego zamiast innego Pawłowskiego, gdyż skoki rozgrywano w kategorii „seniorzy”. W zestawieniach wyników zawodów z tego okresu występuje także Adam Pawłowski oraz „Pawłowski, skaut w Zakopanem”; druga wzmianka o Leszku Pawłowskim pojawia się dopiero w 1914 r.


W 1910 r. wybudowano profesjonalną skocznię we Lwowie, na stokach Kajzerwaldu, czyli Cesarskiego Lasku, jak nazywano duży zalesiony i pagórkowaty teren oddzielający Lwów od wsi Zniesienie. Wkrótce potem powstaje pierwsza skocznia w Zakopanem. Długość skoków na tych obiektach nie przekraczała 15 m.


Wśród pierwszych zawodników, którzy korzystali z obiektu we Lwowie, pionierów skoków narciarskich w Polsce, można wymienić takie nazwiska jak wspomniany już Pawłowski, Leopold Worosz, Aleksander Bobkowski (późniejszy wiceminister i twórca kolejki na Kasprowy Wierch, zięć Mościckiego), Józef Kawecki, czy Jan Jarzyna, pierwszy Polak, który wygrał międzynarodowe zawody w skokach narciarskich (1913 w Raxie). Jan Jarzyna wykonał także najdłuższy, 15-metrowy skok narciarski w Galicji przed I wojną światową.


W l. 1924-26 skocznia we Lwowie została rozbudowana (patrz foto). Jej wysokość wynosiła 8 m, długość rozbiegu – 79 m. Drewniane elementy były na lato demontowane, aby uniknąć kradzieży bądź uszkodzenia. W 1927 r. miała miejsce kolejna przebudowa, dzięki czemu skocznię lepiej wyprofilowano. W tym samym roku zwycięzca zawodów skoczył na odległość 38 m.


Skocznia na Zniesieniu we Lwowie (Fot. lvivcenter.org)Oprócz głównej skoczni, we Lwowie istniały podobne obiekty na Pohulance, Zniesieniu (mała, dla początkujących, 1935 r.), w Brzuchowicach (jedna z największych w Polsce, pocz. lat 30.).


Leszek Pawłowski był jednym z najbardziej wszechstronnych sportowców wśród „Czarnych” (a prywatnie bardzo przystojnym mężczyzną, chyba większość czytelniczek się ze mną zgodzi?). Oprócz wielokrotnie wygrywanych zawodów w skokach narciarskich (w 1920 r. był mistrzem Polski w tej dyscyplinie) uprawiał także biegi narciarskie, skoki o tyczce i kolarstwo, grał w piłkę nożną. W 1922 r. zdobył największą liczbę medali na organizowanych wspólnie przez Dowództwo Okręgu Korpusu i Klub Sportowy „Czarni” „Zawodach Narciarskich o Mistrzostwo Polski i Armji”. Brał w nich udział jako porucznik 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.


W latach 20. i 30. działały we Lwowie przy ul. Akademickiej 5 i pl. Halickim 7 sklepy sportowe „Scott i Pawłowski”, których współwłaścicielami byli konsul brytyjski George Scott (rodzina osiadła w Galicji jeszcze w latach 80. XIX w.) i jego szwagier Leszek Pawłowski (Scott ożenił się z Jadwigą Pawłowską, siostrą Leszka). W jednym z tych sklepów pracował w 1938 r. m.in. przygotowujący się wówczas do mistrzostw świata w skokach narciarskich Stanisław Marusarz. Obydwie rodziny, Scottów i Pawłowskich, mieszkały we Lwowie przy ul. Dwernickiego.


Autorem zdjęć lwowskiej skoczni jest fotograf-amator okresu międzywojennego, Adam Lenkiewicz, członek Towarzystwa Tatrzańskiego. Zdjęcia skoczni pochodzą ze strony.


Katarzyna Łoza
Tekst ukazał się w nr 3 (199) za 14-27 lutego 2014

Portal powstał przy wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Projekt realizowany przy wsparciu MSZ RP w ramach projektu "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą"

©2011-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.