Гештальттерапія

Засновник цього напряму в психотерапії Ф. Перлз в 1952 році організував Інститут гештальттерапії в Нью-Йорку. Гештальт — результат інтеграції багатьох чинників, присутніх в даний момент. Фігура, що входить в гештальт, — найбільш актуальна в даний момент потреба, емоція, і те, що її може задовольнити, а все що оточує — фон. Динаміка життя це перехід фігури у фон і з фону у фігуру за типом «контакт відхід».

Ф. Перлз приділяв велике значення процесу контакту особи із зонами: зовнішнього світу, внутрішнього тілесного світу, психічних процесів (світ ідей і фантазій). Внаслідок цього основний психотерапевтичний механізм при гештальттерапії — це усвідомлення, його тренування в цих трьох зонах. Саме тренування механізмів, придбання навиків усвідомлення протягом 15-20 хвилин в кожній зоні.

Таке тренування дає можливість пацієнтові переживати ситуацію в цілому, у тому числі і свій стан, зануритися повністю в неї і жити в ній на даний момент саме через усвідомлення. Зануритися в буття даного моменту, тобто реалізація принципу «тут і тепер», уникати виникнення неадекватних, психотравмуючих фігур. Буття змушує постійно відволікатися від ситуації в минуле, в майбутнє, в інші ситуації і місця, і ефективність переживання ситуації, що діє, знижується.

Перебудова форм поведінки, реагування в сьогодення є завданням гештальттерапії, і цей процес йде на рівні переживань (відчуттів, переживань, емоцій). Тренування здатності сприймати ситуацію в чистому вигляді, не за шаблоном, виникнення на цьому грунті свіжих емоційних переживань, адекватного сприйняття всього з відтінком як би вперше побаченого, за допомогою механізму безпосереднього сприйняття. Це дозволяє дивитися на навколишній світ і себе самого неупередженим, свіжим, пізнавальним поглядом.

Ф. Перлз надає великого значення контакту, саме процесу, що відбувається на кордоні нашого «Я» і середовища (зовнішнього, тілесного і психологічного) і виділяє наступні типи взаємодії.

Злиття — конфлюєнція, не виділення себе, а приналежність до чогось, згладжування відмінності, сковування з чимось однією метою, своєрідна «угода» не сперечатися. Цей вигляд контакту характерний в дитинстві, коли дитина не відокремлює себе від середовища, батьків. Цей вигляд контакту зберігається і в зрілому віці, але може набувати патологічних форм і вимагає спеціальної роботи.

Інтроєкція — сприйняття всього без особової переробки, як «немовля без зубів ковтає все, що йому дають», є способом запозичення чужого досвіду, але «зріла людина відкушує, пережовує і переробляє їжу», так само повинно бути і з інформацією від середовища. Такий вигляд контакту призводить до засвоєння не потрібних, чужих, інколи і дуже шкідливих типів поведінки, емоційних форм реагування. В цьому випадку кордон контексту переноситься всередину людини.

Проекція — віддалення від себе неприйнятних думок, бажань, властивостей і приписування їх іншим людям, перекладання на них відповідальності за свої вчинки. Людина з таким виглядом контакту часто вживає займенник «вони» замість «я», оскільки не здібний до самоідентифікації.

Ретрофлексія — людина направляє на себе те, що бажала б зробити іншому або бажала би отримати від інших. Наприклад, агресивний по відношенню до себе, або звинувачує себе у всьому, або жаліє себе. При ретрофлексії змінюється спрямованість реакції: замість спрямованності до середовища, спрямованість до себе.

Діфлексія — ухилення, прийоми відходу від контакту з середовищем, а ізоляція — крайня вираженість відходу.

Прийоми, техніка усвідомлення, їі тренування мають усунути ці патологічні форми контакту і відновити природні, безпосередні контакти з середовищем, вільно взаємодіяти з середовищем, залучаючи внутрішні саморегулюючі механізми, тобто своє самозвеличання, без блокування процесу усвідомлення.

Сам залежний заважає собі бути тверезим. Ми допоможемо вам зрозуміти, як ви це робите.

Дятлова Ірина Олександрівна
Психолог

Фотогалерея

Безкоштовна консультація та запис на прийом за телефонами:
(048) 728·94·73
(067) 480·31·70
 
Цілодобова швидка наркологічна допомога
(048) 770·71·75
 
Для дзвінків з Києва:
(044) 383·67·13
 
Консультант в Німеччині:
(05405) 805·41·87
(0176) 219·31·447
x

Ми можемо передзвонити вам в  зручний для   вас час 10:30 до 20:00

Спасибі, ваше повідомлення відправлено!
зв'яжемося з вами найближчим часом.