Jūra

Vidmantas Matutis

2010-04-19, 07:59

Pirmojo kapitono vardu ketinama pavadinti gatvę Klaipėdoje [4]

Pirmojo kapitono vardu ketinama pavadinti gatvę Klaipėdoje
Kapitono Liudviko Stulpino vardu pavadinto laivio nebeliko. Jo vardą siekiama suteikti Klaipėdos gatvei.
© Vidmanto Matučio nuotr.

Lietuvos jūrininkų sąjunga siūlo pirmojo Klaipėdos uosto kapitono Liudviko Stulpino vardu pavadinti miesto gatvę.

Tai yra vienas iš siekių, kad Klaipėda būtų labiau jūriškas miestas. Klaipėdoje yra nedaug gatvių, kurios turėtų jūrinius pavadinimus. Yra Jūrininkų prospektas, Šturmų, Burių gatvės ir atrodo viskas.

Nėra gatvių pavadintų žymių jūrininkų vardais.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, 1918 metais L.Stulpinas buvo patvirtintas Lietuvos konsulu Liepojoje. Po Klaipėdos krašto ir uosto prijungimo prie Lietuvos nuo 1923 metų rugpjūčio 15 dienos jis tapo Klaipėdos uosto viršininku ir uosto kapitonu. Šiose pareigose jis dirbo iki 1933 metų. Jis mirė 1934 metų liepos 15 dieną ir palaidotas Smiltynėje.

Įdomi jo gyvenimo detalė yra tai, kad 1912 metais Liudviko Stulpino vadovaujamas laivas „Birma“ dalyvavo skęstančio „Titaniko“ gelbėjimo operacijoje.

1871 m. Viešvėnų parapijos Jomantų kaime gimęs Liudvikas Stulpinas 14 metų liko našlaitis ir darbo ieškojo Liepojoje. Čia jį sužavėjo laivai, pateko į latvių burlaivį. Su estų buriniais laivais plaukiojo kone po visus pasaulio vandenynus. Penkerius metus tarnavo didžiuliame ledlaužyje „Ledokol II". Mokėsi Liepojos Navigacijos mokykloje, kurioje gavo tolimojo plaukiojimo jūrų kapitono diplomą. L. Stulpinas dirbo laivuose „Livonija", „Lithuania", „Estonia", pasižymėjo didžiule drąsa ir išmoningumu.

1910 m. pavasarį L. Stulpinas būdamas „Lithuanijos" kapitonu su 700 keleivių per tirštą rūką buvo užšokęs ant uolos. Tačiau elgėsi šaltakraujiškai, visus ramino, pats sugebėjo laivą atitraukti nuo uolos. Tais pačiais metais jo laivas išgelbėjo Baltijos jūroje skęstančio vokiečių burlaivio įgulą.

Pažymima, jog tapęs Klaipėdos uosto kapitonu L.Stulpinas daug dėmesio skyrė jam gilinti, modernizuoti. Remdamas Lietuvos laivyno kūrimą, jūrininkų rengimą, spręsdamas kitus svarbius jūrininkų veiklos klausimus, jis prisidėjo prie to, kad Lietuva taptų pripažinta jūrų valstybe.

Lietuvos jūrininkų sąjunga kapitono Liudviko Stulpino vardu siūlė pavadinti Naująją Uosto gatvę. Šalia Naujosios Uosto gatvės yra pastatas, kur dirbo L.Stulpinas. Ant jo prikaltas pirmojo uosto kapitono bareljefas. Dabar šiame pastate įsikūrusi Klaipėdos uosto kapitono tarnyba.

Pakeisti Naujosios Uosto gatvės pavadinimą būtų keblu, nes joje yra daug įvairiausių institucijų, kurioms tektų keisti registracijos vietas. Ieškota kitų būdų, kaip įamžinti pirmojo uosto kapitono vardą. Jo vardą pasiūlyta suteikti Agluonos gatvei. Ši gatvė nedidelė, bet pakankamai svarbi ne tik todėl, kad joje yra Jūrininkų centras. Per faktinį miesto centrą einanti gatvė veda į Naująją Smiltynės perkėla - yra tam tikras sąryšis su L.Stulpino amžinąja poilsio vieta.

Anksčiau Lietuvos jūrų laivininkystėje buvo jo vardu pavadintas laivas. Šiuo metu laivyną atnaujinusioje ir dėl to į sunkią ekonominę padėtų pakliuvusioje Lietuvos jūrų laivininkystėje nebėra nė vieno kapitonų klasės laivo.

Netikslumai, klaidos straipsnyje? Susisiekite su redakcija

Susijusios naujienos

Jūrinė bendruomenė neteko L. Stulpino namo
Tarp valstybės apdovanojimų atsiras kapitono L. Stulpino vardo medalis
Vardas*:
Komentaras*: