Історія Фотогалерея Контакти

 

Чи є в світі щось глибинніше, ніж розуміння: хто ми, чиїх батьків сини, чиїх дідів онуки?.. Особливе місце в пізнанні своєї первісної сутності належить звичаю, обряду, традиції. Задуматися над змістом цих понять, розкрити їх таїну запрошує Музей українських обрядів, що розмістився на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Оновлена експозиція музею гостинно відчинила двері для відвідувачів у жовтні 2007 року. В структурі музею особлива увага звертається на календарний цикл святкувань, адже споконвіку життя українського селянина регламентувалось народним календарем, то був розклад його життя. А починалося все з тих днів, коли сонечко з зими повертало на літо, а саме з чарівного довгожданого Святвечора, що передував Різдву. Календарний коловорот підхопить вас і понесе засніженими зимовими Святками; ви станете свідками народження та буйного розквіту весни аж до її кульмінації, свята над святами, дива з див – Великодня. І так в круговерті звичаю, аж поки не замкнеться річне обрядове коло, бо, власне, його завданням і було виховувати та від народження до смерті утримувати людину в колі святості, врівноважувати її відносини з усім сущим на землі.

Вчити звичаїв… Ось той загадковий ключ, за допомогою якого ми зможемо розгадати феномен української нації. Наш музей – ваш вірний помічник. З його допомогою ви дізнаєтеся і про обрядовість, що не вкладається в рамки календаря, але пов’язана з ним. Це сімейні та громадські звичаї та обряди.

У народі кажуть: про людину говорять тричі – коли вона народжується, одружується та помирає. Саме ці періоди людського життя висвітлені в експозиції музею.

На особливу увагу заслуговує одне з головних дійств сімейної обрядовості – весілля, багатство та розмаїтість якого широко представлене в експозиції. Знайомство молоді відбувалося на вечорницях – гуртових зібраннях молодіжних громад, де зароджувалось перше несміливе почуття, що, зазвичай, завершувалося шлюбом. Експозиція висвітлює різнобарв’я дівочих ворожінь, музичні інструменти, фрагменти вишивок. Привертає увагу розмаїта колекція весільного печива – знаку майбутнього щасливого сімейного життя. Завершальним етапом весільного циклу був поділ короваю, який роздавали на спеціальних тарілках. В експозиції представлена колекція дерев’яних мальованих тарілок ІІ пол. ХІХ ст.

Експонуються й атрибути інших обрядодій сімейної звичаєвості: родильної, поховальної. Із громадських обрядів акцентується увага на будівництві житла. Завершується огляд експозиції численними тематичними виставками.

 

 

 

Ми в соц мережах

НІЕЗ в контакте НІЕЗ в фейсбуке НІЕЗ в ok

Календар подій

Квітень 2016
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Пошук по сайту

Меню музеїв

Карта скансену

mapa

Вхід на сайтСтатистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні470
mod_vvisit_counterЗа тиждень470
mod_vvisit_counterЗа місяць17077
mod_vvisit_counterВсього576492

Зараз на сайті : 12