| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Mieszkanie na strychu. Adaptacja poddasza krok po kroku
Strych do remontu, czyli jak zamieszkać na poddaszu

Mieszkanie na strychu. Adaptacja poddasza krok po kroku

Mieszkanie na strychu to spore wyzwanie, gdyż nie każde poddasze można łatwo przystosować do naszych potrzeb. Żeby adapatacja poddasza nie sprawiła niespodziewanych problemów, przed remontem należy sprawdźić stan strychu. Warto też zwrócić się po pomoc do fachowców – architekta i konstruktora.

Wysokość mieszkania na poddaszu

Aby mieszkanie na strychu było wygodną, średnia wysokość całego pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 220 cm. Jak to policzyć w przypadku skośnego dachu? Wyliczamy wysokość jako średnią między największą a najmniejszą wysokością strychu, jednak nie mniejszą niż 190 cm. Powierzchni o wysokości mniejszej niż 190 cm nie wlicza się do danego pomieszczenia, jest ona niepełnowartościowa możemy urządzać tam schowki albo umieszczać niskie meble.

Jeśli na poddaszu pozostawimy widoczną więźbę dachową, to ze względu na wygodę, wysokość pomieszczenia liczona od podłogi do jętek konstrukcyjnych w świetle, to jest po ułożeniu warstw podłogowych, nie powinna być mniejsza niż 220 cm. Jeżeli trzeba będzie dla uzyskania odpowiedniej wysokości podnosić dach, co jest technicznie możliwe, znacznie skomplikuje to prace i podniesie koszt całego procesu adaptacji poddasza.

Autor: VELUX

Strych przed remontem i...

Autor: VELUX

... poddasze po remoncie

Ograniczeniem w racjonalnym wykorzystaniu powierzchni strychu może być też szerokość traktu, czyli odległość między ścianami, na których opierają się krawędzie dachu, a także rozmieszczenie innych, stałych elementów konstrukcyjnych, takich jak: kominy, piony instalacyjne oraz słupy konstrukcyjne.

Wygodne pomieszczenia mają określone przepisami minimalne wysokości, szerokości oraz powierzchnie. Minimalna szerokość pokoju będącego sypialnią dla jednej osoby wynosi 220 cm, a szerokość kuchni w mieszkaniu jednopokojowym to minimum 180 cm. Szerokość korytarza nie powinna być mniejsza niż 90 cm.

Czy nowa podłoga na strychu nie obciąży stropu?

Planując powierzchnię użytkową poddasza, musimy się liczyć ze zwiększeniem obciążenia stropu niższej kondygnacji przez nowe warstwy podłogowe, ściany działowe, a także meble i urządzenia. Jeżeli strop jest drewniany, może zajść potrzeba jego wzmocnienia (wymiany części belek, wstawienia dodatkowych) lub podparcia. Stropy żelbetowe i ceramiczne są zazwyczaj wystarczająco wytrzymałe, aby przenieść dodatkowe obciążenie, jednak zawsze o wytrzymałości istniejącego stropu powinien zdecydować konstruktor.

WARTO WIEDZIEĆ

Adaptacja poddasza zgodnie z prawem

Przy adaptacji poddasza na samodzielne mieszkanie niezbędne jest uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania powierzchni. Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w wyglądzie budynku, w jego układzie obciążeń, instalacjach, bezpieczeństwie pożarowym, musimy mieć zatwierdzony projekt architektoniczny przebudowy wraz z odpowiednimi uzgodnieniami: pozwoleniem na budowę, a w przypadku obiektów zabytkowych – zgodą konserwatora. Prawdopodobnie trzeba będzie też wystąpić o dodatkowy przydział energii elektrycznej lub – jeżeli strych jest ogrzewany z sieci miejskiej – zgłosić dodatkowy pobór ciepła do zakładu energetyki cieplnej. Przy mniejszej skali adaptacji poddasza, jeśli prowadzimy tylko prace remontowe, musimy zamiar wykonania robót zgłosić w urzędzie.

Na adaptację poddasza muszą się zgodzić wszyscy współwłaściciele budynku – nasi przyszli sąsiedzi. Po zakończeniu remontu należy poinformować urząd o powstaniu nowej powierzchni użytkowej, od której zostanie naliczony podatek od nieruchomości. Powierzchnię użytkową do zgłoszenia liczymy jako sumę 100% tej o wysokości powyżej 220 cm oraz 50% tej wysokości od 140 do 220 cm. Powierzchni o wysokości poniżej 140 cm nie wliczamy do powierzchni użytkowej.

Sprawdzenie dachu i ocieplenie poddasza

Należy szczególnie dokładnie sprawdzić miejsca narażone na przeciekanie: rynny, kominy, kalenice. Być może zajdzie potrzeba wymiany części pokrycia dachowego lub zrobienia nowych obróbek blacharskich. Istniejącą konstrukcję drewnianą warto obejrzeć pod kątem zniszczenia drewna i zabezpieczyć chemią budowlaną chroniącą przed mikroorganizmami i ogniem.

Musimy być przygotowani no to, że dach trzeba będzie docieplić i pod istniejącym pokryciem dachowym ułożyć izolację przeciwilgociową, której często nie ma w starych budynkach. Przestrzeń strychowa jest bardziej niż kondygnacje środkowe narażona na nagrzewanie w lecie i wychładzanie w zimie. Jeśli chcemy ograniczyć te niekorzystne zjawiska, musimy starannie zaizolować dach i ścianki kolankowe.

Według Warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie, współczynnik przenikania ciepła U dachu nie powinien być wyższy niż 0,25 W/(m2K). W budynkach poddawanych termomodernizacji U nie powinno przekroczyć 0,20 W/(m2K), a w energooszczędnych – 0,15 W/(m2K).

Autor: Mariusz Bykowski

Pomiędzy krokwiami – płyty z wełny mineralnej gr. 18 cm (Rockwool)

Autor: Mariusz Bykowski

Pomiędzy krokwiami ocieplenie z wełny szklanej gr. 18 cm (Ursa)

Dobierając ocieplenie, trzeba wziąć pod uwagę jego wagę. To projektant powinien ocenić, czy krokwie są na tyle wytrzymałe, że przeniosą zwiększone obciążenie izolacją. Warstwy ocieplenia układamy w jednej lub dwóch warstwach. Ocieplenie układamy między krokwiami lub nad nimi. Możemy wówczas wykorzystać widoczne elementy konstrukcyjne jako element wystroju wnętrza. Układając ocieplenie ponad krokwiami, musimy niestety rozebrać stare pokrycie dachowe.

Ocieplenie dwuwarstwowe polega na ułożeniu jednej warstwy izolacji między krokwiami, a drugiej pod nimi. Eliminuje się w ten sposób mostki cieplne, które powstają na krokwiach. Ze względu na wymaganą w naszym klimacie grubość ocieplenia, które zazwyczaj ma nie mniej niż 20 cm, najczęściej stosujemy ocieplenie dwuwarstowe. Wysokość typowych krokwi wynosi bowiem 14-16 cm i jest to przestrzeń zbyt mała, by pomieścić całą izolację.

Układając ocieplenie między krokwiami, mocujemy je na wcisk, zwracając uwagę na to, aby ściśle do nich przylegało. Pod krokwiami umieszczamy dodatkowe ocieplenie między elementami rusztu, na którym dodatkowo mocowana jest okładzina skosów.

Zwróćmy uwagę na staranne wykonanie ocieplenia w miejscach szczególnie podatnych na ucieczkę ciepła – styk okapu ze ścianką kolankową i szczytową, izolację murłaty, izolację okien i kominów. Ścianki attykowa i kolankowe często są cieńsze i słabiej izolowane niż ściany poniżej i również wymagają ocieplenia.

Materiały, jakie możemy wykorzystać do izolacji dachu, to: wełna mineralna skalna i szklana, styropian, polistyren ekstrudowany, pianka poliuretanowa PIR, folia termoizolacyjna, płyty drzewno-magnezytowe.

W adaptowanych poddaszach nieużytkowych często izolacja cieplna znajduje się w stropie nad najwyższą kondygnacją, a pokrycie dachu składa się tylko z dachówki na łatach lub blachy na deskowaniu. Taki dach musimy wówczas ocieplić od podstaw, dodając warstwę przeciwwilgociową zabezpieczającą izolację przed roztapiającym się śniegiem i zacinającym deszczem. Warstwa ocieplenia w dachu będzie też izolacją akustyczną chroniącą przed odgłosami padającego deszczu i gradu.

Trwałość dachówki ceramicznej obliczona jest na około 100 lat, a blachy na 50. Jeśli pokrycie jest w dobrym stanie i szczelne, nie ma potrzeby zdejmowania go.

Więcej informacji na temat adaptacji poddasza szukaj w miesięczniku Murator 7/2011

WARTO WIEDZIEĆ

Właściwa kolejność prac wykonawczych

Zła kolejność prac spowoduje dodatkowe koszty i opóźnienie budowy. Przedstawiona poniżej to ogólne wytyczne, które mogą się zmienić w zależności od zakresu adaptacji, wybranej technologii i sytuacji wyjściowej. Dlatego najlepiej, aby nad całością prac czuwał inspektor nadzoru.

  1. Doprowadzenie instalacji nad powierzchnię stropu.
  2. Wykonanie dodatkowych kanałów wentylacyjnych.
  3. Wyrównanie stropu.
  4. Wykonanie otworów okiennych i wstawienie okien.
  5. Ułożenie izolacji przeciwwilogociowej i ocieplenia między krokwiami.
  6. Wykonanie konstrukcji ścian działowych, sufitu podwieszanego i przedścianek.
  7. Rozprowadzenie instalacji we wnętrzu.
  8. Ułożenie pozostałej warstwy ocieplenia.
  9. Wykonanie podłóg.
  10. Montaż ścian działowych, skosów i sufitu oraz wykończenie ścian i podłóg.

Przeczytaj dodatkowo:
6 pytań o ocieplenie poddasza

Ocieplenie dachu jest niezbędne, aby utrzymać we wnętrzu komfortową temperaturę, zwłaszcza jeśli dokonujesz...

Poddasze użytkowe. Ściany szczytowe

Ściany zewnętrzne na poddaszu użytkowym lub nieużytkowym są poddawane mniejszym obciążeniom ściskającym, nie...

Wełna mineralna w połaciach dachu. Ocieplanie...

Aby na poddaszu użytkowym mieszkało się komfortowo, trzeba je dobrze ocieplić. Izolację termiczną wykonuje...

Latem za gorąco, zimą za zimno. Jak poprawić...

Zdarza się, że chociaż jest ułożone ocieplenie poddasza, temperatura wewnątrz nas nie zadowala – latem...

WIDEO: Ścianki kolankowe, ściany szczytowe,...

Robert Janiak, ekspert z firmy H+H omawia na tym filmie zasady budowania ścian z betonu komórkowego....

Nowoczesne okna dachowe w aranżacji wnętrz

Okna dachowe muszą zapewnić odpowiednie doświetlenie pomieszczeń na poddaszu. Jeżeli poddasze jest użytkowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.