2016 m. gegužės 1 d. 09:37 val., sekmadienis

ve.lt  >  Žinios  >  Laisvalaikis  >  Gyvūnai

Gyvūnai

Nematomas gyvūnų kompasas

2011-07-11, 14:29

Respublika.lt

Nematomas gyvūnų kompasas nuotrauka, foto

Jūrų vėžlys jautriai reaguoja į magnetinius signalus, šiek tiek kintančius priklausomai nuo padėties Žemės paviršiuje. Kiekvienas regionas turi savo magnetinį "pirštų atspaudą". Mokslininkai jau senokai žino, kad paukščiai keliauninkai, langustai ir tritonai platumą nustato pagal magnetinius signalus. Bet kad lygiai taip pat jie nustato ir ilgumą, biologai iki šiol nebuvo tikri. "Logerhedas atpažįsta abu magnetinius parametrus, - sako vienas iš studijos autorių Nathanas Putmanas. - Iš geomagnetinio lauko jis gauna daug daugiau informacijos, nei buvo manoma anksčiau: ne tik junta magnetinio lauko stiprumą, bet ir orientuojasi pagal jo linijų pasvirimą joms įeinant į Žemės kūną".

Mokslininkai šį parametrą vadina inklinacija. Netoli pusiaujo magnetinės linijos dar eina beveik lygiagrečiai su Žemės paviršiumi, bet kuo toliau į šiaurę, tuo statesnis tampa palinkimo kampas. Pasiekusios ašigalius, jos į Žemę įeina beveik statmenai.

Norėdami įrodyti, kad vėžliai išties jaučia, kur tuo metu yra, mokslininkai ką tik išsiritusius vėžliukus suleido į užtamsintą baseiną ir kompiuteriu valdomomis ritėmis imitavo dviejų vietovių į rytus ir vakarus nuo Atlanto magnetines sąlygas. Vos vėžlių jaunikliai pajuto magnetines Puerto Riko pakrantės ypatybes, jie instinktyviai pajudėjo į rytų, įsivaizduojamo Atlanto, pusę. Kitaip elgėsi vėžlių jaunikliai, kuriems mokslininkai sukūrė sąlygas, imituojančias Žaliojo Kyšulio salas netoli Afrikos žemyno - jie ryžtingai patraukė pietvakarių kryptimi.

Kiekvienais metais tūkstančiai jūrinių vėžlių patraukia į tolimą "ekskursiją" link Atlanto. Ką tik išsiritę iš kiaušinių, labiausiai paplitusios rūšies jūrų vėžliai nuplaukia nesuskaičiuojamą daugybę kilometrų. Suaugę gyvūnai sveria daugiau kaip 100 kg, jų šarvo ilgis siekia metrą. Tik po kelerių metų jie grįžta į žemyną perėti ir randa gimtąsias vietas stebėtinai tiksliai. "Mūsų darbas įmena ilgametę gyvūnų elgsenos mįslę", - sako biologas K.Lomanas.

Tiesa, logerhedų gebėjimą jausti magnetinį lauką dar reikia tyrinėti, taip pat tikėtina, kad ieškoti medžioklės plotų Atlante vėžliams padeda ir kitokie signalai; galbūt jie vadovaujasi ir uosle, infragarsu arba kitokiais magnetiniais fenomenais. Jau dabar mokslininkai tikisi, kad jų atradimas gali būti naudingas bandant apsaugoti nykstančius gyvūnus.

"Jei suprasime signalus, pagal kuriuos vėžliai juda savo maršrutais, turėsime svarbų atramos tašką jų gyvenamajai erdvei apsaugoti", - sako K.Lomanas.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Gyvūnai

Nuo sausio įsigaliojęs privalomas gyvūnų ženklinimas kol kas daugiau darbo suteikė ne...

Dėl priverstinio ženklinimo daugėja beglobių gyvūnų? nuotrauka, foto

Sausio 10d. Taikos pr.32, prie SEB banko esančių bendrabučių, rastas rainas dūmo...

Taikos prospekte rastas katinas nuotrauka, foto

"Vakarų ekspreso" žurnalistų atliktas eksperimentas patvirtino kai kurių klaipėdiečių nusiskundimus, kad beglobiais...

Radai beglobį gyvūną - pats juo ir pasirūpink nuotrauka, foto

Nuo sausio 1 dienos įsigalioja naujasis Lietuvos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas,...

Žmonės atsikrato augintinių nuotrauka, foto

Gegužės 1-ąją gimtadienį švenčia nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, pažįstamas ar kolega švenčia gimtadienį,...

Mitas apie harmoningus santykius nuotrauka, foto

Psichologija, Jaunuolių poros, planuojančios santuoką ir bendrą gyvenimą, svajoja apie būsimus harmoningus santykius....

Tarptautinė džiazo diena pažymėta apdovanojimu nuotrauka, foto

Muzika, Šeštadienio vakarą Klaipėdą užliejo džiazas - visame pasaulyje balandžio 30-ąją minima Tarptautinė...

"Atlanto" antrosios komandos lygiosios nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienį prasidėjo Lietuvos futbolo federacijos II lygos Vakarų regiono čempionatas, kuriame šiemet...

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Psichologija, Paskelbta prieš 8 val.

Muzika, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

 

 

 

 

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...