TOFAŞ
 
Türkiye’nin sanayi devi Tofaş
 
Temelleri 1968 yılında Koç Topluluğu'nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından atılan, Koç Holding ve FCA-Fiat Chrysler Automobiles’ın eşit hissedar olduğu Türk otomotiv şirketi olan Tofaş, günümüzde Fiat'ın Avrupa’daki iki Ar-Ge merkezinden biri konumunda bulunuyor. Bursa’nın ikinci, Türkiye’nin ise 6. büyük sanayi kuruluşu Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesine ve 7.500 çalışana sahip bulunuyor. Bugün 350 bin m2’si kapalı toplam 1 milyon m2 alan üzerinde faaliyet gösteren Tofaş, rekabet gücünü sürekli artırıyor.
 
Türkiye'nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş, Bursa Fabrikası’nda, Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen, Peugeot markalarına, Yeni Doblo projesi kapsamında ise Fiat, Opel, Vauxhall ve RAM markalarına üretim yapıyor.
 
Tofaş iç pazarda 6 markanın da (Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Maserati, Ferrari) temsilciliğini üstleniyor.
 
Tofaş ve Dünya Klasında Üretim
 
Tofaş gelecek perspektifi ve sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde, faaliyetlerinin ekonomik sonuçları kadar çevresel ve sosyal etkilerini de şirket politikalarına entegre ediyor. Dünya Klasında Üretim (WCM) programı kapsamında Fiat-Chrysler dünyasında çok önemli bir yere sahip bulunan Tofaş, çevreci yaklaşımı ve uygulamalarıyla Fiat-Chrysler fabrikaları içinde en yüksek seviyede bulunuyor. Tofaş’ın Bursa fabrikası, Fiat Chrysler’in 175 fabrikasında ve 350 tedarikçisinin fabrikalarında uygulanan WCM kapsamında 2013’te “Altın Seviye”ye yükseldi.  
 
Bayi ve tedarikçiler
 
Tofaş’ın bayi ağı, müşterilere yeni araç satışı, ikinci el araç satışı, satış sonrası servis ve yedek parka hizmetleri veriyor. Ek olarak bazı bayiler sigorta hizmeti (Kasko ve trafik sigortası) ve çok yönlü finansal hizmet (taşıt kredisi) sağlıyor. Türkiye çapında 81 bayisi olan Tofaş; Fiat, Lancia, Alfa Romeo ve Jeep markalı araçların satışını yapıyor.
 
Tofaş, servis hizmetlerini ise Türkiye genelindeki 113 satış ve 113 servis noktasıyla sağlıyor. Tofaş bayilerinin müşterilerine daha yakın servis hizmeti sağlamak amacıyla ana tesislerinden farklı lokasyonlarda da satış ve hizmet noktaları bulunuyor. 43 noktada ikincil satış ve servis hizmeti veren Tofaş bayilerine ek olarak 40 noktadaki yetkili teknik servisler vasıtasıyla satış sonrası hizmetler sağlanıyor.
 
Tofaş yaklaşık 2 bin tedarikçi endirekt malzeme ve hizmet alırken, yurtiçindeki 149, yurtdışında ise 20 tedarikçisinden direkt malzeme alıyor. Sadece kendisini değil ekosistemi içinde yer alan tüm paydaşlarını geleceğe taşımayı hedefleyen Tofaş, tasarım ve üretim geliştirme projelerinde tedarikçilerine işbirliği fırsatları sunuyor. Tedarikçilerin tasarım ve üretim yetkinliklerinin gelişmesi ile yatırım ve ürün maliyetlerini düşürürken hem Tofaş hem de tedarikçilerine önemli bir rekabet avantajı veriyor.
 
Tofaş ve Kurumsal Yönetim Endeksi
 
Tofaş’ın Kurumsal yönetim anlayışında, ülkesine ve tüm paydaşlarına sürdürülebilir katma değer yaratmak temel teşkil ediyor. CDP’nin (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi) küresel değerlendirmesi sonucunda, 2014 İklim Performans Liderliği Endeksi’nde en yüksek skor olan A Bandı’nda yer alan 187 kuruluş arasında, ilk ve tek Türk şirketi olan Tofaş, Borsa İstanbul’un ilk defa 2014’te açıkladığı “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi”nde de ilk ve tek otomotiv şirketi olarak yer aldı.
 
2014’te kurumsal yönetim derecelendirme notunu 9.01’e yükselten Tofaş, istikrarla yükselen notu; tüm paydaşlarına karşı adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir anlayışla yönetildiğini işaret ediyor.
 
2014 yılı performansı
 
Tofaş 2014 yılında da Türk otomotiv endüstrisi içerisindeki en büyük üç üretici ve ihracatçılardan biri olma konumunu devam ettirdi. Tarihindeki en yüksek satış gelirine 2014 yılında ulaşan Tofaş’ın net satış geliri bir önceki yıla göre %5,7 artışla 7,4 milyar TL’ye ulaştı, net kârı ise %32 artarak 574 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.
 
Şirket, 2014 yılında 222.807 adet araç üreterek Türkiye toplam otomotiv üretiminin %19’unu gerçekleştirirken ürettiği araçların 142.281 adedini ihraç edip, 367 milyon ABD doları dış ticaret fazlası yaratıp, ülke ekonomisine önemli katkı sağladı. Günümüzde 80 ülkeye ihracat yapan Tofaş, 512 milyon dolar dış ticaret fazlası vererek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etti.
 
2014 yılında Türkiye otomotiv sektöründeki güçlü konumunu sürdüren Tofaş, temsil ettiği Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarıyla iç pazardaki %12’lik payını korudu. Fiat markamız, iç pazardaki satış performansıyla hafif ticari araç pazarının lideri olurken, son dört yılın en yüksek pazar payına ulaştı. Doblo modeli yılın en çok satan hafif ticari aracı, Maserati ise 2014’ün en hızlı büyüyen markası oldu. Jeep markası da satışlarını %102 oranında artırma başarısını gösterdi. Güçlü bir üretici ve distribütör konumunda yer alan Tofaş’ın uzun dönemli hedefleri arasında üretim kabiliyetleri, teknoloji gücü ve paydaşlarına yarattığı katma değerle sürdürülebilir büyüme ve kârlılığa odaklı bir şirket olmak yer alıyor.
 
Yeni yatırımlar
 
Gelecek 20 yılı planlayan Tofaş, küresel ölçekte rekabetçiliğini sürdürebilmek adına, Ar-Ge ve yeni modellere odaklandı. Bu kapsamda Doblo Amerika ve Doblo FL ile yeni binek otomobil projeleri için 880 milyon dolar değerinde yatırım kararı alındı.
 
360 milyon dolarlık yatırımla, Kuzey Amerika ve Kanada’daki müşteri taleplerine ve regülasyonlara uygun şekilde hayata geçen Doblo Amerika projesi, Tofaş ve Türk yan sanayisine kıymetli bir deneyim edinme şansı verecek. Proje kapsamında 2014-2021 yılları arasında yaklaşık 175 bin araç Kuzey Amerika pazarına ihraç edilecek. Bu projeyle birlikte yürütülecek yenileme çalışmasıyla da Doblo modelinin ömrü 2018’den 2021’e uzatılacak.
 
Bir kilometre taşı: Fiat Egea
 
Tofaş, son yıllarda tarihi yatırımlara imza attığı ve bu yatırımları hayata geçirdiği bir süreçten geçiyor. Bu kapsamda da son iki yılda toplamda 1,5 milyon dolara ulaşan yeni model yatırımları gerçekleştirildi. 2015 yılında ise bu yatırımların karşılığı olarak Tofaş, kasım ayında yeni binek otomobil projesi olan Egea Ailesi’nin sedan karoserli ilk versiyonunu pazara sundu. Bu model, 2015 Aralık itibarıyla global pazarlarda da satışa sunulmaya başlandı. 2016 yılında ayrıca Egea ailesinin Station Wagon Ve Hatchback modelleri de devreye girecek.
 
Tofaş, yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiği Egea projesi kapsamında, 2015-2023 yılları arasında, 1.280.000 adet araç üretmeyi planlıyor.
 
 
 
Lancia Alfa Romeo Fiat Jeep Fer-Mas Fer-Mas Fer-Mas Bilgi Toplumu Hizmetleri
Hakkımızda