2016 m. birželio 5 d. 21:25 val., sekmadienis

Lietuvos naujienos

22-eji dviejų Lietuvų metai: kada pasiekta daugiau? (3)

22-eji dviejų Lietuvų metai: kada pasiekta daugiau? (3) nuotrauka, foto

PIRMIEJI. 1922 m. rugsėjo 22 d. valstybės banko (valstybės iždinės) operacijų salėje tikrinami pirmieji litų ir centų banknotai.

© Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotrauka, publikuota albume "Bankai Lietuvoje : projektuose, fotografijose, atvirukuose : XIX a. pabaiga - XX a. I pusė"

"Buvo sudarytos prie Krašto apsaugos ministerijos nuolat veikiančios komisijos kovai su kainų kėlimu. Nusižengę karo komendanto įsakymais buvo išsiunčiami iš Kauno arba uždaromi į koncentracijos stovyklas apie tai plačiai skelbiant spaudoje. Gyventojai buvo kviečiamo boikuotuoti dirbtinai kainas keliančius prekybininkus. Tačiau kainų normavimą pajuto tik Kaunas, o kitur spekuliantai elgėsi laisvai. Dėl didėjančių kainų valstybės tarnautojams algos rugsėjį ir spalį buvo padidintos 25 proc. Padidėjo ir bendras nominalus darbo užmokestis", - rašo V. Terelckas.

Vienas - "auksinis", kitas - "eurinis"

Dabartinis litas nuo 1994 m. balandžio 1 d. iki 2002 m. vasario 1 d. buvo susietas su JAV doleriu santykiu 4:1, o nuo 2002 m. vasario 2 d. iki šiol litas yra persietas prie euro santykiu 3,4528:1. Lietuva, vykdama savo pinigų politiką, vienašališkai yra įsipareigojusi palaikyti fiksuoto valiutos kurso režimą ir pastovų lito kursą bazinės valiutos euro atžvilgiu.

Tarpukario litas buvo pagrįstas aukso standartu. Tuo metu visose ekonomiškai pažangios valstybėse vyravo auksu pagrįstos pinigų sistemos. Remiantis Piniginio vieneto įstatymu buvo nustatytas lito aukso paritetas - 0,150462 g. Lito ir JAV dolerio santykis tada buvo 10:1.

Anot Lietuvos banko Rinkos operacijų departamento Pinigų politikos operacijų skyriaus viršininko Sigito Šiaudinio, tarpukario lito ir dabartinio lito oficialaus perskaičiavimo indekso nėra.

"Lito keitimo į sovietinio rublio kurso sąlygotas perskaičiavimas buvo tolimas rinkos pusiausvyrai. Be to, nėra patikimų kainų raidos Sovietų Sąjungoje duomenų", - "Vakarų ekspresui" teigė S. Šiaudinis.

Anot jo, tarpukario Lietuvos valdžia nedevalvavo lito, nepaisant to, kad dauguma kitų šalių devalvavo savo valiutas Didžiosios depresijos metu arba po jos. Buvo devalvuotas ir JAV doleris, 1933 m. buvo nustatytas naujas jo paritetas - 0,888671 g. Dėl to lito kursas JAV dolerio atžvilgiu sumažėjo nuo 10:1 (1922 m.) iki 5,9-6:1 (1934-1940 m).

Lito stabilumo neišjudino net 1939 m. politiniai įvykiai - Klaipėdos krašto netektis, prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas.

Netrukus po sovietų okupacijos - 1940 m. lapkričio mėn. - buvo nustatytas tarpukario lito ir sovietinio rublio santykis - 0,9:1 remiantis formaliu aukso paritetų palyginimu. Tačiau faktinis perkamosios galios paritetas buvo apytiksliai įvertintas 3-5 sovietiniai rubliai - 1 litas.

Pasak S. Šiaudinio, asmeniniam tarpukario lito dabartinės vertės įvertinimui galima bandyti panaudoti vartotojų kainų indekso JAV doleriais duomenis. Remiantis juo, galima matyti, kad perkamoji galia JAV doleriais nuo 1940 m. sumažėjo 16 kartų. Taigi įvertinant dabartinį dolerio kursą galima daryti prielaidą, kad vienas tarpkario litas prilygsta 6,8 dabartinių litų.

Vienas tvirčiausių pasaulyje

"Išskyrus trumpalaikius lito svyravimus Berlyno biržoje 1925 m. ir 1932-1934 m., litas buvo aiškiai stabilus ir laikėsi arti pariteto (valiutų lygybės pagal jų aukso turinį). Vyriausybė ir banko vadovai atmetė gundymus (daugiausia labai įsiskolinusių asmenų) ketvirtojo dešimtmečio pradžioje pasekti užsienio valstybių pavyzdžių ir devalvuoti litą, siekiant palengvinti eksporto sąlygas. Todėl lito aukso turinys visą laiką išliko pastovus, t.y. prilygo 0,150462 g gryno aukso. Laisvai konvertuojamu (iki 1935 10 01) ir stabiliu litu buvo prekiaujama užsienio biržose: nuo 1925 m. - Londone, nuo 1927 m. - Berlyne, Prahoje, Rygoje ir Taline, nuo 1937 m. - Stokholme", - rašo V. Terleckas knygoje "Lietuvos bankininkystės istorija 1918-1941".

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Pastaruoju metu vyrauja šiek tiek vėsesni orai ir gali atrodyti, kad nuo...

Saulė šiomis dienomis - apgaulingai pavojinga nuotrauka, foto

Pirmąjį birželio sekmadienį minima Tėvo diena.

Prezidentė ragina pasveikinti visus tėčius nuotrauka, foto

Vienas Slengių gyventojas savo kieme aptiko neįprastą radinį - degtukų dėžutės dydžio...

Nustebinęs drugys - didžiausias Lietuvoje nuotrauka, foto

Nors savaitgalį ir bus kiek vėsiau, tačiau tai neturėtų trukdyti suplanuotoms savaitgalio...

Orai: savaitgalį bus kiek vėsiau nuotrauka, foto

Klaipėdoje užsidegė pastatas nuotrauka, foto

Kriminalai, 14.53 val. Bendrajame pagalbos centre bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas...

”Vilties yriuose” mezgėsi planai ateičiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Sekmadienį 11 val. startavusioje “Vilties yrių” regatoje pakalbinta žiūrovė Aušra Baublienė ...

Policininkui pasiūlė sriubtelti iš kakliuko nuotrauka, foto

Kriminalai, Šeštadienį, Šilutės rajone, kelyje Ventė-Kintai, automobiliams prasilenkiant pro poilsiaujančio, tačiau budraus Klaipėdos...

Saulė šiomis dienomis - apgaulingai pavojinga nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Pastaruoju metu vyrauja šiek tiek vėsesni orai ir gali atrodyti, kad nuo...

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 5 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 6 val.

Naudinga informacija

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...