Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Brexit, to początek końca Wielkiej Brytanii?

Referendum w sprawie członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE, w wypadku wygranej przeciwników Unii, może stać się bodźcem, który doprowadzi do rozpadu państwa – uważa dziennikarz John Beauchamp.

Komentarz europejski

Polityka energetyczna UE

Polityka energetyczna UE

Polska chce dywersyfikacji dostaw gazu. Jak to wpisuje się w politykę energetyczną UE - o tym w "Komentarzu europejskim".

UE i Turcja znowu rozmawiają o zniesieniu wiz

UE i Turcja znowu rozmawiają o zniesieniu wiz

W "Komentarzu europejskim": UE i Turcja wznowiły negocjacje w sprawie zniesienia wiz. Utknęły one w miejscu, gdy władze w Ankarze poinformowały, że nie zmienią prawa antyterrorystycznego, czego domagała się Bruksela.

Raport o stanie świata

Muhammad Ali: tańczył jak motyl, kąsał jak osa

Muhammad Ali: tańczył jak motyl, kąsał jak osa

- Był kimś więcej niż tylko bokserem - mówi Dariusz Rosiak o zmarłym Muhammadzie Alim i podkreśla, że to jeden z największych sportowców wszech czasów i zarazem jedna z najważniejszych postaci kultury masowej XX wieku.

Niemcy uznali ludobójstwo Ormian. Co na to Turcja?

Niemcy uznali ludobójstwo Ormian. Co na to Turcja?

- Niemiecka rezolucja stwierdza, że ludobójstwo Ormian to przykład tego, co działo się w XX wieku, że było więcej takich zbrodni, wysiedleń, czystek etnicznych i że apogeum był holokaust dokonany przez Niemcy - mówi Adam Balcer z grupy badawczej WiseEuropa.

Problem z muzułmanami, nie z islamem?

Problem z muzułmanami, nie z islamem?

- Nie ma problemu z islamem, jest problem z muzułmanami - mówi Tahar Ben Jelloun, jeden z najbardziej znanych pisarzy arabskich, który był gościem "Raportu o stanie świata".

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.