Millî Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık, İtalya'da gerçekleştirilen Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı'na katıldı.

demo1_1

Tuzla’da Selah Tersanesi’nde düzenlenen “TCG YZB. Güngör Durmuş” adlı lojistik destek gemisinin denize indirilmesi töreninde konuşan Millî Savunma Bakanı Sn. Fikri Işık, Türkiye’nin yerli silah üretiminde büyük aşama kat ettiğini belirterek, “Artık Türkiye savunma sanayinde de net ihracatçı olma noktasında emin adımlarla ilerliyor. Milli piyade tüfeğimizi dışarıya satmaya başladık. Artık kendi yaptığımız silahlarımızı dost ve müttefik ülkelere satmaya başladık.” dedi.

demo1_1

Çeşitli temas ve ziyaretler için Antalya'ya giden Millî Savunma Bakanı Sn. Fikri IŞIK, 3.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığını ziyaret etti. Bakan IŞIK, Tugay ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Tahir Savran ile görüştü.

demo1_1

Millî Savunma Bakanı Sn. Fikri IŞIK Suriye sınırı Fırat Nehri kıyısında yer alan Köprübatı Hudut Karakolunda Mehmetçiklerle bir araya geldi.

demo1_1

Millî Savunma Bakanı Sn. Fikri Işık, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile 5. Zırhlı Tugay Komutanlığına ziyarette bulunmuşlardır.

demo1_1

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'de bulunan Millî Savunma Bakanı Fikri Işık ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'yı kabul etti. 2. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'na (ADEX 2016) katılmak için Bakü'de bulunan Işık ve Dünya Turizm Günü etkinliklerine katılmak için Bakü'de olan Avcı ile bir araya geldi. Bakanlar, Aliyev'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti. Toplantıda Azerbaycan ve Türkiye arasındaki askeri ilişkiler ve ADEX 2016'nın önemi konusu görüşüldü. İki ülkenin kültür ve turizm alanındaki ilişkilerin de ele alındığı toplantıda, ilişkilerin geliştirilmesi için iyi potansiyelin olduğu kaydedildi. Aliyev ve bakanlar, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin bundan sonra da güçleneceğine emin olduklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Aliyev, Işık ve Avcı'dan, Erdoğan'a selam iletmelerini rica etti.

demo1_1

2. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (ADEX 2016) Bakü'de açıldı. Fuarın açılışına Milli Savunma Bakanı Işık, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Savunma Sanayi Bakanı Yaver Camalov, Pakistan Savunma ve Üretim Bakanı Tanvir Hüseyin, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve diğer yetkililer katıldı. Fuarı gezen Işık'a, SSM, Roketsan, Aselsan, Otokar, TAİ gibi Türk şirketlerinin standlarında Türk üretimi silah ve gereçlerle ilgili bilgi verildi. Bakan Işık, temasları kapsamında Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov ve Pakistan Savunma Üretim Bakanı Hüseyin ile basına kapalı olarak ayrı ayrı görüştü. Işık, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kardeş ülke" Azerbaycan'ın düzenlediği önemli bir sergi olan ADEX 2016'ya, Türkiye'den büyük katılım sağladıklarını söyledi.

demo1_1

Eskişehir'deki temasları kapsamında Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Millî Savunma Bakanı Fikri Işık, Hava Harp Okuluna ara sınıflardan girmek için yoğun talep olduğunu belirterek, "İkinci sınıflarda 250 kişi alacağız, yaklaşık bin 250 kişilik bir müracaat oldu. Üçüncü sınıflarda da yüz kişi alacağız, burada da bin 100'ün üzerinde müracaat oldu. Bunlar sevindirici rakamlar." dedi.

demo1_1

Eskişehir Hava Harekat Merkezi Komutanlığını ziyaret eden Millî Savunma Bakanı Fikri Işık, burada Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında yapılan hava operasyonlarına ilişkin bilgi aldı.

demo1_1

Millî Savunma Bakanı Sayın Fikri IŞIK, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı ile birlikte TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) İleri İmalat Teknolojileri Binası'nın açılışını gerçekleştirdi. Bakan IŞIK TEI tarafından üretilen İHA motoru hakkında bilgi aldı, fabrikada incelemelerde bulundu.

demo1_1

Millî Savunma Bakanı Fikri Işık Londra'da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Barışı Koruma Savunma Bakanları Toplantısında Amerikalı mevkidaşı Ashton CARTER ile görüşmede bulunmuşlardır.

demo1_1

Millî Savunma Bakanı Fikri Işık Londra'da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Barışı Koruma Savunma Bakanları Toplantısında ev sahibi İngiliz mevkidaşı Michael FALLON ile görüşmede bulunmuşlardır. İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’la yaptığı görüşmeye ilişkin olarak Işık, görüşmede 15 Temmuz sürecinin değerlendirildiğini belirterek, “15 Temmuz sürecinde İngiltere’nin diğer Batı ülkelerine göre daha net bir tavrı vardı. Bundan dolayı teşekkürlerimizi ifade ettik.” dedi.

demo1_1

Birleşmiş Milletler (BM) Barışı Koruma Savunma Bakanları Toplantısı, İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon'un ev sahipliğinde İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleştirildi. Türkiye'yi Millî Savunma Bakanı Fikri Işık'ın temsil ettiği toplantıya ayrıca, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ın da aralarında bulunduğu 80 ülkenin savunma bakanları katıldı.

demo1_1

Savunma Teknolojileri Bilgi Sistemi

SHP'nin Sanayi'ye Açılımı

Yurtiçi/Yurtdışı Yasaklı Firmalar

AQAP Belgesi Alan Kuruluşlar

Dava Açma Usul ve Yolları

Askeri Cezaevi Yönetmeliği

Şehit Yakınları ile Malul ve Gazilere İlişkin Bilgiler

Teknoloji Panelleri

İletişim BölümüİLETİŞİM BİLGİLERİ
Santral Danışma: 0 312 402 61 00
Bakanlık
06100 Bakanlıklar / ANKARA
Yukarı