YATIRIMLARIMIZ TARİHÇE KÜLTÜREL FAALİYETLER SOSYAL HİZMETLER TAŞINMAZ VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIF KAYITLARI ARŞİVİ TAŞINIR VAKIF KÜLTÜR VARLIKLARI VAKIFLAR HAKKINDA VAKIF NASIL KURULUR? BEYANNAME VE BİLDİRİMLER VAKIF İSTATİSTİKLERİ VGM ETİK KOMİSYONU HİZMET STANDARTLARI YAYINLAR PLAN, PROGRAM ve RAPORLAR İDARİ BİRİM KİMLİK KODLARI MALİ TABLOLAR
 
İhale İlanları
[1] Kat Karşılığı [9] Eski Eser Onarımı [1] Eski Eser Proje Temini [6] Kiralık Gayrimenkuller [3] Yapım Onarım Karşılığı Kiralama
İhale İlanları
 
 
 
 
 
 
 
 
Haberler
Edirne Büyük Sinagog’da Konser
 
 
Vakıf Haftası kutlamaları kapsamında Edirne Büyük Sinagog’da konser düzenlendi. Dünyaca ünlü klarnet sanatçıları Giora Feidman ve Serkan Çağrı’nın sahne aldığı...

 Vakıf Haftası kutlamaları kapsamında Edirne Büyük Sinagog’da konser düzenlendi. Dünyaca ünlü klarnet sanatçıları Giora Feidman ve Serkan Çağrı’nın sahne aldığı program çok sayıda davetli tarafından izlendi.

Konser, Vakıflar Genel Müdürü Dr.Adnan Ertem, Edirne Valisi Mehmet Tekinarslan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Eski bakanlardan Bülent Akarcalı başta olmak üzere geniş katılıma sahne oldu.

Konser öncesi bir konuşma yapan Genel Müdür Ertem, Büyük Sinagog’daki restorasyonun tamamlanmasından sonra yapılan açılışın üzerinden 1 yıl, 1 ay gibi bir zaman diliminin geçtiğini belirterek “Mekanların insanlık üzerinde, bir şehirde, bir yörede ve bir medeniyette ne kadar büyük tesirinin olduğunun en açık, somut göstergelerinden birisi bu yapıdır. O günden bu güne Edirne'ye ayrı bir ilgi ayrı bir özen ve ayrı bir arayış içerisinde olan bu insanların canlı şahidi olduk. İşte bu mekanlar böyle bir sonuç doğuruyorlar. Demek ki yapılan iş müspet ve olumlu bir sonuç doğurabiliyor.” diye konuştu.

Vakıf eserlerini korumak ve bu eserleri ihya etmek için görevlendirildiklerini aktaran Genel Müdür Ertem, bu toprağın insanlarının vakıf eserlerini koruduğunu ve korumaya devam edeceğini vurguladı.

Mekanların önemine inandıklarını ifade eden Dr.Adnan Ertem, “Bu mekanda bizim çocuğumuz Serkan Çağrı ile klarnet üstadı Giora Feidman konser gerçekleştirecek. Bu mekan olmamış olsaydı eğer, bu mekan burada ihya edilmemiş olsaydı, biz bu dünya üstadını çok zor belki de İstanbul'da dinleyebilirdik, 2001 yılında gelmiş ama Edirne'de dinleyebilir miydik pek ümitvar değilim. Bu tür yapılar işte buna vesile oluyor. Biz de buna vesile olduk ve restorasyonunu gerçekleştirdik. İnanıyorum ki sonraki dönemde de vakıf haftalarında bu tür etkinlikler inşallah devam eder, Edirneliler ve sanatseverler de buna kavuşmuş olurlar.” diye konuştu.

Önce Serkan Çağrı ve ekibinin eserlerini icra ettiği konserde daha sonra Giora Feidman sahne aldı. Feidman’ın sürpriz bir şekilde klarneti ile İstiklal Marşını çalması büyük alkış toplarken, seyirciler marşı ayakta dinledi.

Konserin son bölümünde sahneye Serkan Çağrı'yı da davet eden Giora Fiedman ikilisi, “Üsküdar'a Giderken”, “Tren Gelir Hoş Gelir”, “Efem” gibi Türk ezgilerini birlikte icra etti.


Fotoğraf Galerisi
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10