Dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen’i Saygıyla Anıyoruz…

Dünyanın ilk kadın savaş pilotu, Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen, ölümünün 15. yılında 22 Mart Salı günü Ankara Cebeci Şehitliği'ndeki mezarı başında anıldı. Cebeci Şehitliği’nde düzenlenen törene Yüksek Askeri Şura Üyesi Orgeneral Akın Öztürk, Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Kürşat Atılgan, THK Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yıldırım Saldıraner, Sabiha Gökçen Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Kaynak, Hava Kuvvetleri Karargâhı'ndaki komutanlar ve eşleri, THK Genel Sekreteri Salim Kaya ile THK personeli ve Sabiha Gökçen’in yakınları katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Gökçen'in mezarına çelenk koyuldu. THK Planör Okul Sorumlusu Zahide Arslan tarafından Gökçen'in özgeçmişinin okunmasının ardından Gökçen ve diğer şehitlerin kabirleri gezildi. Tören, Sabiha Gökçen ve diğer şehitlerin kabirlerine kırmızı karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Sabiha Gökçen Türk ve Dünya havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran birçok ilki gerçekleştirdi. Cesareti, azmi ve gökyüzü tutkusu onun en büyük anahtarıydı. Gökçen akıllı, özverili, disiplinli bir Türk kızıydı. Yaptıkları Türkiye için hep bir başlangıçtı. Hiçbir güçlük onu yıldırmadı. Belki de kendini göçmen bir kuşa benzetirdi. 22 Mart 2001’de son kez havalandı özgür olduğu Atasıyla buluşacağı gökyüzüne…

arrow
arrow
Copyright © 2016 THK. All Rights Reserved. Designed by www.thk.org.tr