EASA'ya Entegrasyonda Sona Gelindi. 07-10 Nisan EAS Toplantısı

Türkiye’nin tek yetkili sportif havacılık otoritesi olan Türk Hava Kurumu, Fransa’da yapılan, EAS Genel Kurul toplantısında ülkemizi temsil etti.

Avrupa Havacılık Otoritesinin (EASA) genel havacılık için koymuş olduğu regülasyonların amatör ve sportif havacılığı kısıtlamayacak şekilde uyarlanması için çalışmalar yapan ve Brüksel'deki AB organları nezdinde lobi faaliyetleri yürüten Avrupa Hava Sporları Birliğinin (EAS) 2016 yılı Genel Kurul Toplantısı 29 ülke delegeleri, Avrupa Microlight ve Balon federasyonlarının katılımıyla 7-10 Nisan tarihleri arasında Fransa'nın Bordeaux kentinde yapıldı.

Türkiye'yi THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan'ın temsil ettiği toplantıda, Avrupa Kıtası genelinde sportif ve amatör havacılığın sorunları masaya yatırılırken çözüm önerileri kapsamlı şekilde değerlendirildi.

Avrupa Havacılık Otoritesi (EASA) ve Sivil Havacılık otoritelerinin iştirak ettiği organizasyonda Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) Başkanı John Grübstorm da bir sunum yaptı. Grübstorm, sportif havacılığın şike, bahis, doping içermeyen temiz bir saha olduğunu ve günden güne ilginin artarak devam ettiğini dile getirdi.

THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan toplantı sonrası basın mensuplarıyla buluştu. Atılgan, ”Avrupa hava sahasının sportif ve amatör havacılık bağlamında ortak kullanımı ile FAI'nin Avrupa'daki alt organı şeklinde konumlanmış EAS’nin çalışmalarını büyük bir dikkatle takip ediyoruz. Birçok proje üretiyoruz. Amacımız sportif havacılık alanında ki faaliyetlerimizi daha da yaygınlaştırmak ve gençliğimize hizmet etmek. Bu kapsamda Türkiye'nin önümüzdeki yıl tam entegre olacağı EASA sisteminin sportif ve amatör havacılığımız üzerindeki etkilerini tespit etmek için görüşmelerimizi sıklaştıracağız” dedi.


 

Copyright © 2016 THK. All Rights Reserved. Designed by www.thk.org.tr