Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 35. Hafta 2010

Hazarlar.jpg
Hazar Kağanlığı, 7 ve 10. yüzyıllar arasında Karadeniz'in kuzey kıyıları, Kiev'e kadarki bugünkü Ukrayna toprakları, Hazar Denizi'nin kuzey ve kuzeybatısını kaplayan geniş topraklarda hüküm sürmüş olan ve İbrahim Kafesoğlu'nun iddiasına göre Doğu Avrupa'da düzenli bir devlet kuran Türk devletidir. Hazar kelimesi, gez anlamına gelen kaz kökünden türemiştir. Ka-zar; gezer yani serbest dolaşan, bir yere bağlı olmayan anlamına gelmektedir. Hudūd al-'Ālam adlı esere göre, Hazar Kağanları Ansa' sülalesindendir ve Orta Asya'dan gelmişlerdir. Hazarların bir süre Büyük Hun Devleti'ne bağlı kavimler arasında bulunmuş olmaları ihtimali vardır. 586'dan sonraki Bizans kaynaklarında Hazarlar, "Türkler" olarak geçmektedir. İslamiyet'ten önce Türklerin tamamına yakını Tengrici olmasına rağmen Hazar Kağanı ve yönetim kademesindeki Türklerin çoğu, 740'lı yıllarda Museviliği benimsemiştir. Birkaç akademisyen, Yahudileşmiş Hazarların birçok Doğu Avrupa ve Rus Yahudisinin ataları olduğunu düşünmektedir. Tüm bunların yanı sıra Hazarlar dinî toleransın yaygın olduğu ve Paganizmin serbestçe yayıldığı bir toplumdu. 10. yüzyılın başına kadar genişlemesini sürdüren ve Hazar Denizi'ne adını veren Hazarlar, daha çok Halife Osman'ın başında bulunduğu İslam Devleti ve Sasanilerle savaştılar. Kağanlık doğudan gelen Peçenekler sebebiyle zayıfladı ve 11. yüzyılda Kiev Knezliği tarafından yıkıldı. (Devamı...)

Seçkin portal

Portal:SporSpor
Spor

Seçkin resim: 2010-05-18

De Magere Compagnie
Frans Hals, De Magere Compagnie, 1637. Yağlıboya, 209 x 429 cm, Rijksmuseum Amsterdam. Resim, Hollanda'daki bir gönüllü şehir bekçileri veya milis birliğini betimlemektedir.

Üreten: Frans Hals

Seçkin Liste: Timbaland'in ödülleri ve adaylıkları listesi

Timbaland'in ödülleri ve adaylıkları listesi, Amerikalı yapımcı ve besteci Timbaland'in kariyeri boyunca kazandığı ödüllerin ve adaylıkları içeren listedir. Timbaland, kariyeri boyunca kazandığı on üç Grammy adaylığından ikisine sahip oldu: Bunlardan ilkini 2007 yılında Justin Timberlake ile çalıştığı "SexyBack" parçası ile ve ikincisini 2008 yılında, yine Timberlake ile çalıştığı "LoveStoned/I Think She Knows" parçasıyla elde etti. Timbaland, Teen Choice Ödülleri'nde yedi adaylık içinde dört ödül kazandı. Nelly Furtado'ya eşlik ettiği "Promiscuous" parçasıyla iki Teen Choice ödülü sahibi oldu: "Yaz Parçası" ve "R&B/Hip-Hop Parçası". Toplamda, kariyeri boyunca kazandığı 33 adaylık içinde 11 ödülün sahibi oldu.

Amerikan Müzik Ödülleri

Amerikan Müzik Ödülleri, ilk kez 1973 yılında Dick Clark tarafından düzenlenen yıllık ödül törenidir. Timbaland, bir ödüle aday gösterildi.

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
2007 Timbaland Favori Erkek Sanatçı Adaylık

ASCAP

American Society of Composers, Authors and Publishers tarafından her yıl verilen ödül törenidir. Timbaland, bir ödül kazandı.

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
2008 Timbaland Yılın Söz yazarı Kazandı

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 181 / T 1.794 / T 139 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T SL? / T SP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!