Yemin eden Gül resmen cumhurbaşkanı
Türkiye
Yerel Seçim 2009
Ergenekon Davası
Politika
Dış politika
Genel
Polis - adliye
Yerel
Video
Foto Galeri
Türkiye
Dünya
Ekonomi
Spor
Teknoloji
Sağlık
Kültür Sanat
Yaşam
Hava Yol
Yeşil Ekran
Eğitim
Moda
Otomobil
Doğuş Yayın Grubu
NTV
CNBC-e
e2
NTVSPOR.NET
NBA TV
NTV Radyo
Eksen 96.2
Radio N101
NTV Yayınları
NTV Tarih
N. Geographic
 
NTVMSNBC Anasayfa » Türkiye » Politika

Yemin eden Gül resmen cumhurbaşkanı

Anamuhalefet partisi CHP’nin protesto ettiği, AK Parti ve diğer muhalefet partilerinin ise tam kadro katıldığı seçimde 339 oy alan Gül, yemin etti ve resmen cumhurbaşkanı oldu. Ankara’da resmi törene karşı, Kayserililer coşkuyla kutladı.

11. cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle Ankara'da aydınlatma yapıldı.
 DİĞER HABERLER

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 11:35 TSİ 03 Eylül 2007 Pazartesi

ANKARA - TBMM kampüsünde tarihi oylama nedeniyle heyecanlı bir koşuşturma yaşanıyor. Tarihi oturum için Gül’ün memleketi Kayseri’den de hemşehrileri otobüslerle TBMM’ye geldiler. Gül’ün oğlu Emre Gül ve hemşehrileri locadan Genel Kurul’u izliyor. Gül’ün eşi Hayrünnisa Hanım ise izlemeye gelmedi.
Haberin devamı

TV kanallarının canlı yayın araçlarıyla donattığı TBMM bahçesinden öğle saatlerinden itibaren canlı yayınlar başladı.

Havanın yağmurlu olması nedeniyle bahçeye yan yana kurulan beyaz çadırların altında, parti kurmayları, TV kanallarının sorularını yanıtladılar, oylama öncesi son değerlendirmelerini yaptılar.

Saat 15.00’te başlayan oturum, toplantı yeter sayısı olan 367’den fazla milletvekilinin bulunduğunun belirlenmesi üzerine başladı. Seçime cumhurbaşkanı adayı olarak Gül’le birlikte MHP adayı Sebahattin Çakmakoğlu ve DSP adayı Tayfun İçli girdi.
Anamuhalefet partisi CHP’nin protesto ederek katılmadığı tarihi oturuma, muhalefet partileri MHP, DTP ve DSP’li milletvekilleri ise katıldı. İlk iki turda olduğu gibi MHP grubu kendi adayına, DSP grubu kendi adayına oy verdi, DTP’liler ise “boş oy” kullandı. Gül oyunu kullandıktan sonra, sonucu beklemeden TBMM’den ayrılıp hazırlık yapmak üzere Dışişleri Konutu’na gitti.

Sonucu alkışlar arasında açıklayan TBMM Başkanı Toptan, daha sonra Dışişleri Konutu’na giderek mazbatasını Gül’e verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan da, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada “Oylamaya katılan vekillere demokrasi adına teşekkür ediyorum” dedi.

Gül saat 18.00’de Meclis’e geldiğinde askeri törenle karşılandı. Genel Kurul’a girmeden önce de TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın uyarısı üzerine milletvekilleri ayağa kalktılar ve yeminin sonuna kadar ayakta kaldılar.
TBMM'deki konuşması alkışlarla karşılandı.


Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının katılmadığı, CHP’nin protesto ettiği oturumda milletvekillerince ayakta karşılanan Gül, şu yemini etti:

GÜL’ÜN ETTİĞİ YEMİN
“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma, Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

Yemin bitince göndere bayrak çekildi, İstiklal Marşı söylendi. Gül, Meclis’e teşekkür amacıyla uzun bir konuşmanın ardından, Meclis’ten yine askeri törenle uğurlandı.

Cumhurbaşkanlığı forsu takılan makam aracıyla
Gül, Anıtkabir'e çelenk koydu.

Anıtkabir’e giden Gül, buradan Çankaya Köşkü’ne çıktı.

Protokol Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı programa göre, Gül’ün göreve başlaması nedeniyle akşam tüm yurtta “aydınlatma” yapılacak, ordu merkezlerinden 101 pare top atışı yapılacak.

KAYSERİ’DE COŞKULU KUTLAMA

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesi, Kayseri’de sevinç ve coşkuyla karşılandı. Oylama sonucunun açıklamasından sonra, Cumhuriyet Meydanı’na binlerce kişi geldi.

Meydanda Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla 41 pare ses bombası atıldı. Kent merkezindeki caddelerde seyreden otomobiller ve diğer araçlar, klakson çalarak kutlamalara katıldı. Havai fişek, bando-mızıka, konserler, gül ve kokulu lokum dağıtımı gibi bir dizi etkinliğin hafta boyunca süreceği açıklandı.

Çankaya’daki tarihi an basına kapalı


Abdullah Gül’ün özgeçmişi


Erdoğan: Belirsizlik sona erdi

 

Bu habere oy ver
Düşük
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan
Yüksek
     •  En çok puan alan haberler

Yazdır Gönder Görüş yaz/ oku

Bütün Görüşleri Oku

Ana Sayfa | Türkiye | Dünya | Ekonomi | Sağlık | Yaşam | Teknoloji | Kültür Sanat | Doğal Hayat | Eğitim | Moda
Spor | Hava Yol | İletişim | Yardım | İzleyici Görüşleri | Reklam Seçenekleri | Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları