So12112016

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Świat żydowski Życie żydowskie Znani ludzie i historyczne postacie „Żydowski” prototyp VW Garbusa

„Żydowski” prototyp VW Garbusa

Josef Ganz and May Bug

Zksiążki holenderskiego dziennikarza wynika, że Josef Ganz, niemiecko-żydowski inżynier zaprojektował May Bug — mały samochód, który stał się prototypem dla Volkswagena Garbusa, ulubionego modelu Hitlera.

Paul Schilperoord, autor książki „The Extraordinary Life of Josef Ganz, The Jewish Engineer Behind Hitler's Volkswagen” („Nadzwyczajne życie Josefa Ganza, Żydowski inżynier a Volkswagen Hitlera”) (Publishers RVP, 2011), przyznaje, że od dzieciństwa przejawiał „intensywne” zainteresowanie wszystkim, co dotyczyło marki VW. Lecz nigdy nie słyszał o Josefie Ganzu… aż do roku 2004, kiedy natknął się na jego nazwisko w artykule, zamieszczonym w kwartalniku Automobile, który to artykuł sugerował, że Ganz opracował podwaliny dla samochodu tej marki.

Zaintrygowany tym Schilperoord, przez pięć lat wytrwale badał prywatne archiwa i publiczne dokumenty, aby odkryć prawdę. W swej niedawno opublikowanej książce, stawia on przekonujący argument, że Ganz, niemiecki Żyd, może być uważany za „ojca duchowego” marki VW, poprzez rozwijanie i propagowanie kluczowych koncepcji projektowych, które doprowadziły w końcu do wyprodukowania „ludowego samochodu” — znanego pod nazwą „garbus”.

Nie ma wątpliwości, że Ganz był wybitnym inżynierem i pionierem, który wierzył mocno, że Niemcy potrzebowali auto, które byłoby małe, tanie, bezpieczne i niedrogie. W swej pracy dążył nieustannie do wyprodukowania takiego samochodu. Chciał przez to zmotoryzować masy społeczeństwa. Jako redaktor prowadził również branżowy magazyn techniczny, współpracując z takimi firmami jak BMW i Daimler-Benz.

Ale zamiast uhonorowania jego dalekowzroczności — pisze autor — naziści celowo wymazali nazwisko Ganza z historii. Kiedy Hitler i jego partia doszli do władzy, Ganz został nazywany publicznie „robactwem”. Stracił swoich edytorów i kontrakty. Szczęśliwie udało mi się uciec przed tą nagonką i nazistami z życiem.

 Na fotografii: Josef Ganz za kierownicą May Buga, jego małego samochodu, który stał się prototypem dla Voltzwagena Garbusa Zdjęcie z książki wydawcy RVP

Paul Schilperoord book Josef Ganz

Kibuc Bojowników Getta

Kibuc: לוחמי הגטאות
קיבוץ לוחמי הגטאות

Kibuc imienia przywódcy powstania w Getcie

Yad Mordechai – kibuc na końcu drogi
קיבוץ יד מרדכי

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 אפריל

„Sarenka” z warszawskiego getta

„Sarenka” z warszawskiego getta
רחל זילברברג

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim
19 אפריל

Losowo z menu Świat żydowski

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl