Sıkça SorulanSorular

Bize Ulaşın 0212 951 02 01

EvdekiBakıcım nedir?

EvdekiBakıcım, bebek, çocuk, yaşlı ve hasta bakımı hizmetini en güvenli, kaliteli ve kısa sürede almak isteyen ailelerle bakıcıları buluşturduğumuz bir platformdur.

EvdekiBakıcım nasıl çalışır?

İstanbul’da yaşıyorsanız, size en uygun uzman bakıcıyı sadece 4 adımda bulabilirsiniz. Siz internet sitemizden ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi seçin, sizin için en ideal uzmanı bulup sizinle eşleştirelim.

Alternatif olarak telefonla bize ulaşabilir veya mobil uygulamamızı kullanarak size ulaşmamızı da talep edebilirsiniz.

Ücretsiz oluşturduğunuz talebiniz bakıcılarımıza ulaştıktan sonra, bakıcıların cevaplarını kullanıcı hesabınızdan takip edebilirsiniz. Dilerseniz bakıcılarımızın kendilerini tanıttıkları videoları da izleyebilirsiniz.

Hangi bakıcı ile çalışmak istediğinizi çağrı merkezimiz ile beraber kararlaştırdıktan sonra talebiniz randevuya dönüşür. Siz de gözünüz arkada kalmadan kaliteli hizmetin takibini mobil uygulamamız aracılığıyla yapabilirsiniz.

EvdekiBakıcım güvenli midir?

Güvenlik bizim için her şeyden önce gelmektedir. Size ve yakınlarınıza en güvenilir hizmeti sunabilmek için sistemimize başvuran bakıcıları tek tek inceliyoruz.

Tüm bakıcı adayları (i) uzmanlık sınavı, (ii) referans kontrolü, (iii) sabıka kaydı kontrolü ve (iv) yüz yüze mülakat aşamalarından geçtikten sonra oryantasyon programına tabi tutularak sisteme dahil ediliyorlar. Bakıcılarımızı seçerken çok önemli bir kuralımız var; o da kendi ailemizi emanet edeceğimiz insanlarla çalışmak. Size ve yakınlarınıza da kendi ailemizi gösterdiğimiz özeni gösteriyoruz.

Tüm bunlara ek olarak, sizi ve yakınlarınızı, hizmet sırasında bakıcının kusuru neticesinde oluşabilecek zararlara karşı 100.000 $’lık üçüncü şahıs mali sorumluluk sigortası ile teminat altına alıyoruz.

Sunduğunuz sigortanın özellikleri nelerdir?

Gözünüzün arkada kalmaması için bakım sektöründe emsali olmayan bir güvence sunuyoruz. EvdekiBakıcım aracılığı ile hizmet aldığınız bir bakıcının verdiği hizmet sırasında bakıcının kusuru neticesinde sizde, yakınlarınızda ya da mal varlığınızda oluşabilecek zararlara karşı toplamda 100.000 $’lık sorumluluk sigortası ile koruma altına alınıyorsunuz.

Hizmet aldığım uzman bakıcıyı değiştirebilir miyim?

Elbette! Sebebiniz ne olursa olsun uzman bakıcınızdan memnun kalmadığınız takdirde başka bir uzman bakıcı ile çalışma konusunda seçim size ait. Bakıcılarımızın kendilerini tanıttıkları videolarını izleyerek onlar hakkında bilgi ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Bakım tarihlerim değişirse ne yapmalıyım?

Rezervasyon yapılmış bir bakım talebi için tarihlerinizde bir değişikliği Kullanıcı Sözleşmesi çerçevesinde yapabilirsiniz. Bu doğrultuda destek@evdekibakicim.com aracılığı ile ya da 0212 951 02 01 numaralı destek hattımızı arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İptal ve iade koşulları nelerdir?

Bakım talebi, ancak 0212 951 02 01 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal edilebilmektedir. İptal ve iade koşulları, randevunun, randevu saatinden ne kadar süre önce iptal edildiğine göre farklılık göstermektedir.

(i) Randevu, randevu saatinden en az 24 saat önce iptal edilmesi halinde %100 oranında geri ödeme alınabilmektedir.

(ii) Randevu, randevu saatinden önceki 24 saat içinde iptal edilmesi halinde ise, bakım hizmeti alınmasa bile, geri ödeme yapılamayacaktır.

Bir haftadan uzun süreli bakımlarda, iade edilmeyecek bakım ücreti miktarının üst sınırı bir haftalık bakım ücreti miktarı kadardır. Örnek olarak, bir aylık bir bakım talebi randevu saatinden 12 saat önce iptal edilmek istenmesi halinde sadece bir haftalık bakım hizmetine denk gelecek tutar iade edilmeyecektir.

Ayrıca, randevu iptali, her randevu için ayrı ayrı işletilmektedir. Başka bir deyişle, 10 Temmuz’dan sonra 10 Eylül tarihinde de farklı bir randevunuz bulunmaktaysa, bu randevunun iptalini de ayrıca yapmanız gerekecektir.

Bakıcılarınız medikal hizmet (iğne yapılması vb.) veriyorlar mı?

Uzman bakıcılarımız sadece medikal olmayan bakım hizmeti sağlamakla yükümlüler. Bu sebeple iğne yapılması gibi medikal hizmetler verilmemektedir. Ailenin bakıcı ile anlaşıp medikal hizmet alması halinde doğabilecek zararlardan EvdekiBakıcım olarak biz kesinlikle sorumlu değiliz. Aynı zamanda medikal bakım kapsamına giren fiiller neticesinde oluşacak zararlar üçüncü şahıs mali sorumluluk sigortası kapsamına girmeyecektir.

Bakıcılar ilgilendikleri kişilerin sevdiği faaliyetleri yapmalarına yardımcı olabilir mi?

Uzman bakıcılarımız, profesyonel bakım hizmeti sağladıkları gibi sizin ve yakınlarınızın parkta yürüyüş yapmak, tavla oynamak gibi sevdiğiniz faaliyetleri yapmanızda yardımcı olurlar. Bakıcılarımız kendilerini tanıttıkları videolarında hobilerinden de bahsetmektedir. Sizin için en uygun uzman bakıcıyı videolarını izledikten sonra seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Saatlik ve günlük hizmetlerin ücreti nedir?

Ücretler, uzman bakıcılarımız tecrübesi, sahip olduğu sertifikaları ve referansları doğrultusunda kendileri tarafından belirlenmektedir. Saatlik ortalama ücret 15 TL ve 24 saatlik ortalama ücret 180 TL civarındadır.

Ücretleriniz nasıl bu kadar uygun?

Teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak masrafları azaltıyoruz. Bu sayede ücretlerimiz, diğer kuruluşlardan %30-40 oranında daha uygun olabiliyor. Almak istediğiniz bakım hizmetinin kriterlerine ve bütçenize göre ücret aralıklarını siz belirliyorsunuz. Biz de geliştirdiğimiz algoritma ile sizi en uygun uzman bakıcılarla eşleştiriyoruz.

Ödeme işlemi nasıl gerçekleşmektedir?

Verilen bakım hizmetine ilişkin tutarı, bakımın bitmesinin hemen ardından kredi kartınızdan tahsil ediyoruz. Bu işlemi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu onaylı bir ödeme hizmetleri kuruluşu olan iyzico Ödeme Hizmetleri A.Ş. üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Kredi kartı bilgilerim güvende mi?

EvdekiBakıcım’da iyzico Ödeme Hizmetleri A.Ş.’nin en yüksek güvenliği sağlayan PCI-DSS Level 1 sertifikalı ödeme sistemini kullanıyoruz. Bağlantılarda SSL sertifikası kullandığımız için her bir veri transferi AES-256 özel şifreleme yöntemi ile şifreleniyor.

Nasıl başvuru yapabilirim?

Başvuru yapmak için tıklayınız.

Uzman bakıcı olmak için şartlar nelerdir?

EvdekiBakıcım platformumuzda uzman bakıcı olmak için gereken özellikler şu şekildedir:

· Daha önce çalıştığınız ailelere ait en az iki referans
· Temiz sabıka kaydı
· İlk yardım ve bakım sertifikalarına sahip olmak (tercihen)
· Veri kullanımına açık akıllı telefona sahibi olmak
· Geçerli bir banka hesabı

Başvuru yapmak için tıklayın.

Vardiyamı başlatmamı unuttum. Ne yapmalıyım?

Bakım hizmetine başladığınızda mutlaka mobil uygulamadaki ‘Başla’ butonuna basınız. Eğer bunu yapmayı unuttuysanız, 0212 951 02 01 numaralı destek hattımızı arayarak hizmet vermeye başladığınızı en kısa süre içinde bildirebilirsiniz. Bakım hizmetine başlamanıza rağmen EvdekiBakıcım uygulaması ya da destek hattımız aracılığı ile bildirim yapmazsanız, ücret almaya hak kazanamayabilirsiniz.

Ödemelerim ne zaman yapılacak?

Ödemelerinizi her hafta düzenli olarak Çarşamba günleri yapıyoruz. Tutarın banka hesabınıza geçmesi bir iş günü sürebilir. Lütfen paylaştığınız banka hesap bilgilerinin doğru olduğuna emin olun. Devam eden bir bakım hizmetiniz varsa lütfen banka hesap bilgilerinin bilgilerinizi değiştirmeyin, bu paranızın size geç ulaşmasına sebebiyet verebilir.

Daha çok bakım teklifi alabilmek için yapmalıyım?

Sistemimizde daha üst sıralarda yer alabilmeniz için bir kaç önemli kural var.

Bakım sonrasında aileden gelen puanlama ve yorumlar en önemli etkenlerin başında gelir. Bununla beraber ailelerden gelen tekliflere olumlu ya da olumsuz mutlaka cevap verin. Takviminizi güncel tutmanız sadece kabul edebileceğiniz teklifleri almanız açısından da önemlidir. İlk bakım hizmetlerini verip profilinizi öne çıkarmak için fiyatlarınızı düşük tutmanızı tavsiye ederiz. Yeterli sayıda olumlu yorum aldıktan sonra hizmet kaliteniz doğrultusunda fiyatınızı istediğiniz zaman yükseltebilirsiniz. Facebook ve Twitter’da EvdekiBakıcım profilinizi paylaşıp daha çok iş alma imkânını yakalayabilirsiniz.

Bakıcılar sizin çalışanlarınız mı?

EvdekiBakıcım olarak, platformumuzda yer alan bakıcılarımızın işvereni konumunda olmayıp, İŞKUR onaylı özel bir istihdam bürosuyuz. Buna rağmen tüm bakıcılarımızı platforma kaydetmeden önce titiz bir eleme sürecinden geçiriyoruz.

EvdekiBakıcım hangi durumlarda fatura keser?

Verdiğimiz danışmanlık hizmeti karşılığında elde ettiğimiz gelir için hizmet bedeli komisyon faturası kesiyoruz. Platformumuzdaki uzman bakıcıların işvereni konumunda değiliz. Bu sebeple aldığınız bakım hizmetleri için KDV faturası kesmiyoruz.

EvdekiBakıcım aracılığı ile verdiğim bakım hizmetleri için vergi ödemem gerekiyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemi ve uygulamalarına göre bakıcıların evdekibakicim.com üzerinden verdikleri bakım hizmetleri sonucunda vergisel yükümlülükleri doğabilmektedir. Kullanıcılarımızın mali müşavir gibi uzman kişilerden görüş alarak vergisel yükümlülüklerini yerine getirmesiyle ilgili değerlendirme yapmalarını öneririz.

Hizmet aldığım uzman bakıcının sigortasını yapmam ve SGK primlerini ödemem gerekiyor mu?

Bakıcı ile aranızdaki anlaşmaya göre, siz bakıcının işvereni olabileceğiniz gibi, bakıcı da kendi nam ve hesabına çalışabilir. Bakıcının işvereni konumunda olmanız halinde, ilgili mevzuat çerçevesinde, bakıcının sigorta primlerini ödemek gibi çeşitli yükümlülükleriniz olabileceğini hatırlatmak isteriz. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Sosyal Güvenlik Kurumu veya size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.