Son Dakika

Okunan haber:

Meksika: San Luis fabrikasından vazgeçen Ford'dan tazminat bekleniyor


şirketler

Meksika: San Luis fabrikasından vazgeçen Ford'dan tazminat bekleniyor

ALL VIEWS

Görmek için tıklayın

Amerika Birleşik Devletleri merkezli otomobil üreticisi Ford’un Meksika’nın San Luis Potosi eyaletindeki 1.6 milyar dolarlık yatırım planını iptal etme kararı Meksika’da hayal kırıklığı yarattı.

San Lui sakinleri Ford’un kararıyla önemli bir istihdam fırsatından mahrum olacakları görüşünde.

Ana Rodriguez, San Luis Potosi, Meksika: “Bizden istedikleri işleri yaptık. Şimdi fabrikayı Amerika’da açarlarsa ne olacak? Bizim yaptığımız işleri Amerikalılar mı yapacak.”

Meksikalı yetkililer, Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci büyük otomobil üreticisi Ford ile yaptıkları ve geçtiğimiz yılın başlarında kamuoyuna açıklanan anlaşmanın bu şirket tarafından iptal edilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Meksika tarafı, yeni fabrika yatırımına ilişkin kamu harcamalarının Ford’dan tahsil edileceğini belirtti.

Juan Manuel Carreas, San Luis Potosi valisi: “Eyalet yönetimi ve Ford Motor arasında sözleşmede erken fesih hususunda karara bağlanmış maddelere göre bir süreç işleyecek. Bu da eyalet hükümetinin bu projede şimdiye kadar yaptığı tüm harcamaların şirket tarafından karşılanması demek.”

Yatırımını şirketin genel merkezinin de bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletine kaydıran Ford, burada 700 kişilik istihdam yaratacak.

Ford’un yatırımını ülke içine çekmesinde, Amerika Birleşik Devletleri başkanı seçilen Donald Trump’ın hem seçim kampanyası boyunca hem de zafer kazandığı 8 Kasım 2016’daki seçimin ardından, yurt dışında yatırım yapan şirketleri yüksek gümrük tarifelerine maruz kalacakları yönünde tehdit etmesi de etkili oldu.

ALL VIEWS

Görmek için tıklayın

Dünyanın bir çok noktasında bulunan gazetecilerimiz uluslararası haberleri, yerel bakış açılarıyla sizlere ulaştırıyor. Haberle ilgili daha fazla detaya haberin yazıldığı dilde ulaşın.

Bir sonraki konu

şirketler

İtalyan Fincantieri'nin STX France için teklifi onaylandı