Son Dakika

Okunan haber:

Trump'la Nieto telefonda 'duvar'ı görüştü


dünya

Trump'la Nieto telefonda 'duvar'ı görüştü

Sıcak konu Donald Trump hakkında fazla habere ulaşın

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Meksika yönetimi, Başkan Donald Trump’ın iki ülke sınırına örmeyi planladığı duvar nedeniyle yükselen tansiyonu düşürmeye çalışıyor. Trump, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ile bir saate yakın telefon görüşmesi yaptı. İki lider de görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi.

Milyarder işadamı Carlos Slim de düzenlediği basın toplantısında Meksika ile Amerika arasındaki ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu: “Bir felaketin olacağını düşünmüyorum. Trump yıkıcı değil, müzakere edici biri. O bir müzakereci.”

Meksika ABD’nin en büyük üçüncü ihracat pazarı ve söz konusu duvar krizi nedeniyle çıkabilecek olası bir ticaret savaşı her iki ülkeyi de olumsuz etkiler: “Bildiğiniz gibi Meksika ile Amerika Birleşik Devletleri pazarlık yaptı ve geçmişteki liderlerimiz aracılığıyla bizi lapa haline getirdiler. Bizi aptal gibi gösterdiler. Amerika’nın Meksika ile 60 milyar dolarlık ticaret açığı var.

Nieto Trump’ın iki ülke sınırına inşa edilmesini istediği duvarın masraflarını Meksika’nın ödemesi konusunda ısrar etmesi üzerine gelecek hafta Washington’a yapacağı ziyareti iptal etmişti.

Dünyanın bir çok noktasında bulunan gazetecilerimiz uluslararası haberleri, yerel bakış açılarıyla sizlere ulaştırıyor. Haberle ilgili daha fazla detaya haberin yazıldığı dilde ulaşın.

Bir sonraki konu

dünya

İspanya'da lisede bıçaklama