ТЕЛЕКРИТИКА

Чому українці стали більше ходити в кіно

У 2016 році квитки дорожчали, але їх продаж знову зріс

Бізнес

У 2016 році в кінотеатри прийшло на 3 млн більше глядачів, а доходи від кінопрокату зросли не лише у гривні, але і (вперше за останні три роки) – в доларах. На 2017-й прокатники прогнозують подальше зростання за всіма напрямками: продажу, цін, кількості залів і бокс-офісу.


Ще в 2014 році українські кінопрокатні компанії скаржилися на зниження рентабельності. Та минулий рік став для них надзвичайно вдалим.

Дані щодо 198 із 228 найрейтинговіших фільмів

Джерело: дані MRM

Якщо рахувати у гривнях, то касові збори минулого року зросли відразу на 37,3% (до 1,65 млрд грн), зазначають у компанії MRM. Та що ще важливіше – вперше за останні 4 роки бокс-офіс зріс і в доларах – на 17%, до $63,8 млн.

Щоправда, до рівня 2013 року ($106,8 млн) ще далеко.

Дані щодо 198 із 228 найрейтинговіших фільмів

Джерело: дані MRM

Чому так сталося? Зріс продаж квитків і ціни на них. У 2016 році, за даними MRM, кінотеатри відвідало 24,2 млн глядачів (+14%) і це найзначніший приріст за останні три роки.

Ще один рекорд – вперше після «Аватара» (вийшов у 2011-му) відразу два фільми зібрали понад 1 млн проданих квитків кожен. У 2016-му цим можуть похвалитися анімація «Секрети домашніх тварин» і кінокомікс «Загін самогубців».

Кінопрокатники пояснюють нові рекорди просто – кіно, як і раніше, найдоступніший вид дозвілля. Богдан Батрух, керівник кінопрокатної компанії B&H, зазначає, що під час кризи продаж квитків зростає у багатьох країнах, а коефіцієнт відвідуваності кіно в Україні порівняно із західними країнами, як і раніше невеликий. "Тому у нас все ще великий потенціал зростання: кількість проданих квитків може зрости і до 40, і до 80 млн. Але цей процес безпосередньо залежатиме від фінансових можливостей населення", – прогнозує він.

Поки що стабільне зростання середньої ціни квитка (із 43 грн до 67 грн за останні 3 роки) глядача не злякало. Ще щонайменше +10% до вартості прогнозують прокатники у 2017-му.

Джерело: дані MRM

Ще один чинник для зростання продажу квитків – збільшення кількості кіноекранів. Лише в останньому кварталі минулого року з'явилося понад 22 нових зали. З них 10 – у Києві (ТЦ «Лавина»), шість – у Львові.

«Кінотеатри традиційно добре відвідують під час кризи»

Андрій Дяченко, гендиректор Ukrainian Film Distribution, зазначає, що зали відкриваються і в маленьких містах, серед них він назвав Нетішин, Стрий, Нікополь. Дяченко пояснює цей тренд здешевленням обладнання: якщо цифровий проектор раніше коштував 100 тис. євро, зараз – до 30 тис., а б/у – до 20 тис. "Цифровий ринок загалом подешевшав, оскільки інші технології прийшли на зміну, тому відкриття кінозалу стало цілком доступним кроком".

На 2017-й Дяченко прогнозує зростання залів, передусім – у містах із населенням 50-100 тис. осіб. А якщо набуде чинності закон «Про держпідтримку кінематографії», який передбачає низку пільг для будівництва кінотеатрів у регіонах, темпи створення нових залів можуть збільшитися.