Tak vy potřebujete rozběhnout nový web?

Velmi rád vám pomůžu.

Redakční systém RS2 je jednoduchá a snadno ovladatelná webová aplikace (a zdarma!), na jejímž základě lze provozovat weby jak malé, tak rozsáhlé a hojně navštěvované. Původním účelem bylo provozování vlastního blogu, ale byl by velký omyl myslet si, že je to jediné možné využití tohoto redakčního systému! Vedle osobních blogů pohání RS2 weby měst a obcí, sportovních klubů, různých spolků a sdružení, škol a dokonce i komerčních firem. Neváhejte a podívejte se do databáze webů postavených na tomto redakčním systému. Určitě zjistíte, že RS2 je vhodný i pro váš budoucí web! Podrobné představení RS2 »»»

Nová verze redakčního systému 2013-01-16

juneau před pěti roky.

Po devíti měsících je tu další dávka úprav a nových funkcí. Respektive – pokusím se na to všechno povzpomínat, a snad na ni nezapomenu.

1. Nová úvodní stránka fotogalerie – zatímco doposud se tam ukazovala jen škaredá tabulka s posledními pěti vytvořenými fotogaleriemi, nyní se ukáže pkěný přehled s názvy a první fotografií z každé fotogalerie. Vyžaduje to úpravu CSS vašeho vzhledu, ale klidně můžete na patřičné místo doplnit jen tento kód a bude to nějak fungovat.

table.prehled-galerii {}
table.prehled-galerii td { vertical-align: top; }
table.prehled-galerii td:hover { background: #fff }
table.prehled-galerii h3 { text-align:center; margin: 0 0 5px !important; line-height: 115%; }
table.prehled-galerii p { border: 0 }
table.prehled-galerii .obalujici-p { margin: 0 auto 5px; }
table.prehled-galerii p.datum { color: gray; font-size: 90%; padding: 0; text-align:center}
table.prehled-galerii p.stat { color: gray; font-size: 85%; padding: 0; text-align:center}

 

2. Do složky /js/ je doplněn FancyBox plugin – jednoduchá věc pro ty, kterým už nestačí zastaralý Lightox plugin. Stačí si najít dokumentaci, do HTML šablony vložit odpovídající JS/CSS soubory (a odstranit ty pro Lightbox) a zvesela toto otevírátko fotek používat. Redakční systém by měl jeho existenci sám vzít na vědomí.

3. Rozsáhlé úpravy Textů a Stránek – vím, že kamenem úrazu RS2 je docela neohrabaná práce s obrázky. Člověk aby uměl dělat weby, chce-li do textu nějak doplnit fotky nebo Youtube video. A tak jsem rozšířil editaci textů a stránek o tyto nové možnosti:

a) Doprovodný obrázek – jednoduše ke každému textu připojít obrázek, který se bude napřehledu zobrazovat vlevo od textu a bude to odkaz na detail.

b) Velký obrázek – chcete-li publikovat jen jednu větší fotku, pak je pod Perex nové pole Velký obrázek. Opět vyberete obrázek, a ten bude zobrazen na webu pod Perexem. Žádné divoké umisťování do textu nebo jeho nahrávání a pak vybírání ze seznamu … 

c) Youtube video – jednoduše video vložíte na Youtube, zkopírujete si jeho identifikační kód a vložíte k textu. O vše ostatní se už RS2 postará.

d) Galerie pod textem – chcete napsat pár vět a pak přidat desítky fotografií? Nyní je to jednoduché – pod textem je tlačítko pro hromadný upload fotek a vy se o nic více už nemusíte starat.

Kvůli těmto možnostem je třeba doplnit rozměry velké fotografie a Youtube přehrávače v Nastavení > Pokročilé (úplně dole)! Aby RS2 věděl, jak velký přehrávač nebo obrázek může do stránky vložit, aniž by to rozhodilo váš vzhled.

Galerie pod textem je také ve formuláři Stránky a funguje úplně stejně.

4. V Nastavení > Pokročilé je možné zapnout pro Stránky podporu pole META DESCRIPTION. Kdyby někomu přišlo vhodné jej vyplňovat.

No a to je myslím asi vše. Možná si ještě na něco vzpomenu. Jsou tam všude možně ještě různé drobnosti, které nemá cenu zmiňovat.


Doufám, že bude vše fungovat, přece jenom jsem příliš času kompletování Zipu nevěnoval, jinak bych se asi ani neodhodlal tyto novinky publikovat. Kompletní Redakční systém RS2 nebo Upgrade na verzi 2013–01–16 (z verze 2012–04–04).

Připojeno 49 komentářů.

Spaste Kryťáka a pošlete na Aljašku! Je tu nová verze!

juneau před pěti roky.

Měl jsem takové výčitky, že jsem RS2 odsunul na osmou kolej, že jsem raději ani nechodil sem na web. Směšné. Ale dnes mi Tombik napsal mejla ve smyslu, že by byla škoda to úplně vzdát a já si řekl, že alespoň vydám vše, co jsem upravil do minulé verze. Není toho mnoho, ale to není ani času ani možností …

Pokročilém nastavení je možné přednastavit si rozměry nahrávaných obrázků a jejich náhledů. Hodí se to ve Fotogalerii, kde nebylo možné velikost při nahrávání změnit. Fotografie lze také v galerii nyní řadit podle číselné řady. Doposud bral systém ohled pouze na jména souborů fotografií, což byl chvílemi slušně řečeno krutej vojeb. Nyní lze fotky seřadit čísly. Více ve správě fotografií libovolné galerie v administraci (pod fotkami je to podrobně vysvětleno).

Na čísi přání jsem trochu doplnil možnosti moderování komentářů, vizte jejich nastavení. Lze tam určit minimální dobu, která musí uplynout mezi napsáním dvou komentářů. A také zapnout, že mají být všechny komentáře automaticky skryty a podléhají ručnímu schvalování.

A to je vše. Nic moc. Víceméně jen dávám najevo, že jsem neumřel. Aktuální zip nebo rozdílové soubory pro upgrade z verze 2011–10–27.

Připojeno 35 komentářů.

Oprava TinyMCE a několik drobností

juneau před šesti roky.

Jak mě upozornil Tombik, v TinyMCE (což je grafický editor v administraci) nešlo vytvářet vnořené UL/OL seznamy. V HTML kódu došlo k chybě, kterou při ukládání do databáze Texy! policajt nemilosrdně zahodil. Vytvořit zanořený odrážkový seznam = nemožné. Takže jsem doplnil nejaktuálnější verzi tohoto editoru, které opravuje i jiné chybky, na které jsem občas narazil.

Když už jsem v tom byl, tak jsem do Kalendáře akcí přidal nastavení, že nové záznamy mohou na front-endu vkládat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé (a admini samozřejmě nadále v adminu).

A jako takovou drobnost jsem ještě do Fotogalerie přidal funkci, že přecházení mezi fotografiemi nyní reaguje na stisknutí klávesových šipek Vlevo a Vpravo. Není tedy nutné divoce klikat na šipky po stranách fotek, stačí se jen pohodlně usadit s jednou rukou na klávesách a s tou druhou … držící šálek kávy. Najs.

Jak aktualizovat Vaše RS2?

K dispozici je samozřejmě kompletní zip Redakční systém RS2 a dva rozdílové upgrady – pro upgrade z (předchozí) verze 2011–10–12 a pro upgrade od srpna. Tedy – pokud jste tu čtvrt roku nebyli a netušíte, jakou máte verzi či kýho výra, tak stáhněte kompletní zip RS2 a přepište svůj web všemi jeho soubory (pozor na případný vzhled!). Pokud jste aktualizovali už před týdnem (na verzi 2011–10–12), tak si stáhněte zip z druhého odkazu. Pokud jste aktualizovali někdy v září, tak si stáhněte zip z třetího odkazu, který obsahuje všechny změny od srpna 2011.

Po přehrátí souborů na Vašem FTP se přihlašte do administrace webu, budete vybídnuti k aktualizaci databáze. Kliknutím nic nezkazíte, uvidíte, zda vám v ní něco chybělo, a pak dle pokynů smažte soubor upgrade.php.

To by bylo pro dnešek asi vše.

Připojeno 29 komentářů.

Oprava otravného "Pro pokracovani prosim kliknete sem"

juneau před šesti roky.

Týden se s týdnem sešel a musím vydat další upgrade, neboť jak už tomu bývá, v minulé verzi jsem do systému zanesl jiný problém :) A to docela otravný. Změnil jsem způsob, jakým je po „akcích“ (uložení formulářů, mazání položek,…) přesměrovával na původní stránku. Na front-endu se tím zpracování těchto operací urychlilo, ale v administraci přesměrování po uložení přestalo úplně fungovat a objevila se vždy jen výzva k manuálnímu kliknutí na odkaz … na localhostu mi vše fungovalo, ale na serverech ne. Dnes jsem konečně odhalil důvod, zanadával si do lam nejlamovatějších a vše opravil.

Mimochodem jsem opravil i drobnost v Registracích, která umožňovala šikovným uživatelům registrovat se i při neexistenci registračního formuláře.

Stáhněte si tedy prosím Upgrade na verzi 2011–10–12 (z verze 2011–10–03) a přehrajte těch pár souborů. Pozor, platí pouze pro ty z vás, co máte nahraný nejaktuálnější RS2 (verzi 2011–10–03). Jinak musíte nahrát nejdříve předchozí upgrade a potom teprve tento.

Připojeno 10 komentářů.

Oprava registrací a pár drobností

juneau před šesti roky.

Po pár dnech nová verze. Chápu, není to nic příjemného, ale holt vývoj RS2 je takto živelný a nesystematický. Nenaděláte nic. Předně jsem opravil modul Registrace, aby nebyla možná duplicita jmen uživatelů. Pravda, ještě to má rezervy, ale otázkou je, jak moc být paranoidní a kam až zajít. Brát jako duplicitu „petr“ a „Petr“ nebo ne? Uvidíme časem.

Do Fotogalerie jsem doplnil zobrazení fotografií v Lightboxu. Stačí to zapnout ve Fotogalerie > Nastavení. Ale pozor! Od toho okamžiku se začne Fotogalerie chovat, jako by nikdy neexistovaly žádné samostatné stránky s velkými fotografiemi (tedy ty s URL …/foto/123/). Bude místo nich vracet 404 chyby, vyřadí je ze sitemapy, Náhodná fotografie se bude také otevírat do lightboxu … prostě konzistentní chování napříč celým webem.

Také jsem upravil inicializaci Lightboxu, aby neexistence jeho zdrojového souboru nevyvolala JS chybu – což se může stát, pokud ho zapomenete přilinkovat do HTML šablony a pak se divíte, proč na webu nefunguje javascript.

Ve formuláři komentáře nešlo dost dobře přeskakovat z pole na pole tabulátorem. Tak jsem doplnil „tabindex“ atributy a vše je ok. Nyní bude rychlé kombo Tab+Enter z pole příspěvku konečně ukládat komentář, a ne otevírat stránku s Texy! syntaxí ;)

Verzování! Uvidíme, jak dlouho mi to vydrží / kdy poprvé zapomenu označit novou verzi, ale budu se snažit při vydání nového Zipu zapsat do patičky administrace datum verze. Nebudu blbnout s nic neříkajícími čísly – z mého pohledu je užitečnější verzi označit jako „RS2 2011–10–03“. Vy pak snadno poznáte, kdy byla vaše verze vydána a co se od té doby změnilo (porovnáte data publikování novinek zde na webu).

Možnost rozdílových upgradů! To je teprve ta správná novinka pro ty z vás, které už mé chaotické vydávání nových verzí fakt se-e. Doposud si musel člověk stáhnout aktuální Zip a přehrát všechny staré soubory na webu. To bylo nepohodlné a zdlouhavé a já sám nevěděl, jak lépe to řešit. Až mě trkla inspirace a napadlo mě napsat si skript, který za mě vždy porovná původní a nový Zip a do jiného Zipu mi vykopíruje soubory, kterými se obě verze systému liší, s patřičnou adresářovou strukturou. Paráda! Takto budu udržovat vždy rozdílový Zip mezi novou a starší verzí a upgrade bude mnohem jednodušší. Nevýhoda je, že takto jste nuceni instalovat každý upgrade, jinak vám ujede vlak. Takže budu spíš udržovat rozdílový upgrade mezi posledními verzemi a pak další od nějaké vzdálené verze, pravděpodobně od tohoto srpna (starší Zip systému nemám).

Takže, kde stáhnout aktuální a kompletní redakční systém RS2 2011–10–03 víte, a upgrade budu nabízet vždy v textu o novinkách.

Ke stažení: Upgrade na verzi 2011–10–03 (od srpna)

Zip s upgradem stáhněte, rozbalte jej a pak tyto soubory a složky nahrajte na FTP tak, aby byly odpovídající soubory a složky přepsány (!). Poté se přihlaste do administrace a spusťte upgrade databáze. Na závěr všeho z FTP smažte soubor upgrade.php (jinak na vás bude pořád křičet upozornění v adminu).

Připojeno 25 komentářů.