40 yıllık ısrarın adı: ADYÖD

40 yıllık ısrarın adı: ADYÖD

40 yıl sonra 13 kişilik bir öğrenci grubu bir kez daha 2013’te derneğin kuruluş çalışmalarına yeniden başladı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile bir grup öğrencinin 1974’te kurduğu Ankara Demokratik Yüksek Öğrenim Öğrenci Derneği (ADYÖD) geleneği Ankara Üniversitesi’nde hayat bulmaya devam edecek. 40 yıl sonra 13 kişilik bir öğrenci grubu bir kez daha 2013’te derneğin kuruluş çalışmalarına yeniden başladı. Derneğin açılışı 29 Kasım’da yeniden yapılacak. Derneği yeniden faaliyete geçirmek için hummalı bir çalışma yürüten Ankara Üniversitesi’ndeki yurtsever öğrenciler, derneğin geçmiş işlevini görmesi ve öğrenciler açısından yeniden bir siyasi buluşma merkezi haline gelmesi için de değişik etkinlikler düzenliyor. Öğrenciler, tarihi derneğin sosyalist mücadele ve Kürt özgürlük mücadelesi açısından taşıdığı öneme dikkat çekerek aynı ruhu yeniden yaşatmak istediklerine dikkat çekti. ADYÖD çatısı altında yeniden birleşme ve birlikte hareket etme ihtiyacına işaret eden öğrenciler, geleneğin takipçisi olmak için 68 ruhunun canlandırılmasına ihtiyacın olduğunu kaydetti. Dernek kurucuları, derneğin aktif çalışmalar yapacağını Ankara’daki tüm üniversitelerde sistemin özgür bireyi yok etme çabalarına karşı sosyal, kültürel, sanatsal alanlar başta olmak üzere her alanda alternatif olacağına işaret etti.

Kimse hayal edemezdi

PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar adına yazılı açıklama yapan Deniz Kaya, PKK’nin Fîs köyünde gerçekleştirdiği Kuruluş Kongresi’nin 36’ncı yılını kutladı. Kaya, PKK’nin “Hiç kimsenin hayal bile edemeyeceği bir koşulda yeşerme emaresi olmayan kuru bir tahta olarak tabir edilen Kürt’ü, kökleri üzerinde büyüterek yeşerttiğini ve herkesin olmaz dediğini olur hale getirdiği, özgür bireyle özgür topluma inançlı bir şekilde yürüdüğü”nü kaydetti. Mezopotamya Demokratik Değişim Partisi (MDDP), Êzidîler Federasyonu (FKÊ), Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCD-E), Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ), DTK, Devrimci Karargah örgütü ve Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) da yaptıkları açıklamalar da PKK’nin 36. kuruluş yıldönümünü kutlarak, AB ve Avrupa’ya da seslenerek PKK yasağının kalkmasını istedi. Açıklamalarda, “Kürt ulusunun kendi kader tahin hakkı meşrudur, Kürt halkının bugüne kadar demokratik hakları için verdikleri mücadele meşrudur, yasaklanamaz ve engellenemez. Ulusal, sosyal kurtuluş mücadelesi veren örgütlerin mücadelesi meşrudur ve yasaklanamaz” dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür