REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

 

Ankieta

Społeczność

Fot. Radosław...

Pod pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

W 66 rocznicę wyzwolenia Mielca (6 sierpnia 1944) przez żołnierzy radzieckich oraz partyzantów ze zgrupowania 5 dywizji AK, pod pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.
 
Hołd poległym żołnierzom oddali przedstawiciele władz samorządowych powiatu,  miasta oraz kombatanci. To być może jedyna okazja aby przypomnieć sobie o lokalnej historii, losach ludzi walczących z niemieckim okupantem. To także okazja aby, chociażby czytając nazwiska poległych żołnierzy wyryte na tablicach pamiątkowych, wskrzesić o nich  pamięć i oddać cześć ich ofierze. Wiele z tych nazwisk to polskie nazwiska.

Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 66 lat, w Mielcu, na osiedlu Kilińskiego znajduje się ulica 6-go sierpnia.

6 sierpnia 1944 roku okupacyjne wojska niemieckie wycofały się z Mielca. Nękane były przez lokalne  oddziały Armii Krajowej. Niemcy opuścili Mielec bo w jego okolicy trwały już zacięte walki z armią radziecką, która nad Wisłą utworzyła swój przyczółek i spychała wojska niemieckie na południe. Niemcy chcieli utworzyć nową linię obrony na południe i zachód od jego zabudowań.

Samo miasto nie ucierpiało wiele w skutek walk, było jednak ostrzeliwane przez artylerię. Zacięte i krwawe walki toczyły się wokół, szczególnie o miejscowości położone po drugiej stronie Wisłoki. W ich trakcie zginęło 2291 żołnierzy radzieckich. Zostali pochowani w Rynku w Mielcu, a później przeniesieni na teren przy dzisiejszej ulicy Wolności, na zorganizowany cmentarz.

ZOBACZ ZDJĘCIA


h
 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2010-08-11 12:15:55) Chuck U. Farlie

  Żal

  Żal mnie ogarnia jak czytam komentarze Mielczanki10 i Złego. Ludzie, na tym cmentarzu leżą m.in. chłopaki, którzy mieli po 18, 19 lat. Powyciągali ich z domów i wcielili do Armii Czerwonej, i wysłali na front. Co oni mieli wspólnego z polityką prowadzoną przez władze ZSRR? To prawda, że nie przynieśli nam wolności ale przynajmniej usunęli stąd Niemców, którzy chcieli Polaków zlikwidować fizycznie i chociażby za to należy im się szacunek.

 • (2010-08-11 09:40:41) Mielczanka10

  Tiaaa.... armia czerwona to samo dobro....

  Na pewno mieli na względzie interes Polski i troskę o przyszłość naszego Kraju a miłosierny wujek Stalin chciał byśmy zawsze już byli niepodległym państwem. A tak na marginesie... czy winiec dziękczynny został złożony tylko pod wielką gwiazdą na cmantarzu czy ktoryś z samorządowców wpadł na to żeby złożyć takowy pod pomnikiem AK?

 • (2010-08-10 21:13:40) pogoda142

  Jad zwyczajny

  Czego można oczekiwać od nawiedzonych jak nie solidnej porcji jadu.eh.Polacy /niektórzy/ to umieją siać nienawiść i jątrzyć ,po tylu latach,po tylu latach.Charakterystyczny jest ten początek zdania od "A" ..zupełnie jak w ...nieważne.

 • (2010-08-10 20:50:26) Zły

  A, i jeszcze jedno. Czy owi „samorządowcy” uczczą w jakiś sposób polskich bohaterów 1920 r., którzy powstrzymali rajd czerwonych na Europę? Okrągła rocznica Bitwy Warszawskiej. Będzie w ogóle jakaś wzmianka czy ogólne wynarodowienie Polaków sięgnęło już tak daleko?

 • (2010-08-10 20:42:19) Zły

  A nadmienili chociaż o gwałatach i rabunkach owych wyzwolicieli. Nie wspomnę już o tak nieistotnym szczególiku, że owe "wyzwolenie" to początek nowego zniewolenia. eh. Polacy to umieją się bawić :)

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!
 

 

 

 
Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Październik

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

 

 

Zobacz nasze profile:    YOUTUBE      FACEBOOK    TWITTER     INSTAGRAM

 

 PROMOWANE LINKI!   Mielec Reklama  |   Hotel Mielec  |   Fitness Mielec  |   Mielec Pizza  |   Mielec Biżuteria Modowa 

 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIES Copyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone Realizacja: ideo Powered by: CMS Edito
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!