Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Banki

Mateusz Morawiecki zrezygnował z funkcji prezesa BZ WBK

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski
Mateusz Morawiecki złożył rezygnację z funkcji prezesa Banku Zachodniego WBK - podał bank w poniedziałek w komunikacie. Powodem rezygnacji jest kandydatura Morawieckiego na stanowisko wicepremiera oraz ministra rozwoju w nowym rządzie Beaty Szydło.

Jak podano, do dnia powołania nowego prezesa, funkcję tę będzie sprawował Gerry Byrne, dotychczasowy przewodniczący rady nadzorczej BZ WBK.

Opinia: Kamil Stolarski, analityk Haitong Banku

Santander, czyli główny akcjonariusz BZ WBK musi szukać nowego prezesa, a to trudne zadanie, co widzieliśmy na przykładzie BGŻ, który zatrudnił menedżera z zewnątrz (Tomasza Bogusa, który wcześniej był prezesem Banku Pocztowego - red.). Trudno powiedzieć czy w BZ WBK będzie podobnie, ale nie zauważyłem, aby wcześniej w banku był wewnętrznie prowadzony proces przygotowujący do sukcesji. Jestem jednak pewien, że Santander nie jest zaskoczony obrotem sprawy i o następcy Mateusza Morawieckiego myślał już co najmniej od publikacji wyników za II kwartał tego roku. Spodziewam się, że prezesem banku będzie raczej Polak.

 

Rynek pozytywnie ocenił informacje o tym, że Mateusz Morawiecki będzie ministrem rozwoju i wicepremierem. Razem z Pawłem Szałamachą byli najlepiej oceniani z potencjalnych kandydatów na szefów resortów gospodarki i finansów. Rynek, moim zdaniem naiwnie, przyjął tę informację z zadowoleniem. To prawda, że Morawiecki jest ekspertem i zdaje sobie sprawę jakie dla gospodarki miałyby skutki podjęcia decyzji zbyt mocno obciążających banki. Będzie w tym rządzie głosem rozsądku, ale moim zdaniem wprowadzi podatek bankowy i będzie dążył do przewalutowania kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich.

W poniedziałek kandydatka na premiera Beata Szydło poinformowała, że Morawiecki jest kandydatem na wicepremiera i szefa resortu rozwoju w jej rządzie.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL