Strona o misjach ONZ

Strona o misjach ONZ
Przejdź do treści
Komisja Nadzorcza Państw Neutralnych w Korei
Materiał szwajcarski. Szwajcaria jako państwo o wieczystej neutralności wzięła udział w tej komisji, obok Polski, Czechosłowacji, i Szwecji.
Początki udziału Polaków w misjach ONZ - Korea 1953

Pierwszy udział Polaków w misjach międzynarodowych datuje się od roku 1953, gdy rząd PRL wysłał swych obserwatorów do Korei. Gdy 27 lipca 1953 roku podpisano traktat pokojowy w Panmundżonie, Polacy weszli w skład dwóch międzynarodowych komisji nadzorujących rozejm. Były to: Komisja Nadzorcza Państw Neutralnych (KNPN) i Komisja Repatriacyjna Państw Neutralnych (KRPN). Neutral Nations Supervisory Commission (NNSC).
W komisjach tych łącznie wzięło udział ok. 1000 osób.

Od tej pory datuje się udział Polski w międzynarodowych misjach pokojowych.

Koniec II Wojny Światowej zastał państwo koreańskie podzielone mniej więcej na pół. Przepędzono Japończyków, a kraj wyzwolono. Północ wyzwoliła Armia Czerwona a południe US Army. Sytuacja była więc bardzo podobna jak z Niemcami tylko podział miał tu przebieg równoleżnikowy, inny był kontynent i inni ludzie. Dokładnie linią podziału stał się 38 równoleżnik. W Europie powstały dwa państwa niemieckie, a w Azji dwa państwa koreańskie. 15 sierpńia 1948 roku proklamowano powstanie Republiki Korei (płd), a 04 września 1948 KRL-D (płn). Wojska okupacyjne opuszczają obie Koree w 1949r. Taki stan trwa do dziś. Korea pozostaje jedynym na świecie podzielonym ze względów ideologicznych na dwa państwa jednolitym narodem.

25 czerwca 1950 roku północ dokonuje najazdu na południe mając za cel zjednoczenie państwa pod swoimi komunistycznymi sztandarami. Rozpoczyna się krwawa Wojna Koreańska. Przywódca Kim Ir Sen ma wsparcie ZSRR i Chin. W inwazji bierze udział ok. pół miliona Chińczyków.
Natychmiast reaguje Rada Bezpieczeństwa ONZ tworząc wojska interwencyjne (15 państw), których trzon stanowi regularna armia USA. Jest to pierwszy i jedyny taki przypadek gdzie ONZ tak zareagował. Głównodowodzącym wojsk ONZ w Korei został gen. Douglas Mac Arthur. Krwawa wojna trwała 3 lata i kosztowała życie ok. 3 mln ludzi. Zginęło ok. 2 mln Koreańczyków i prawie milion Chińczyków. Straty USA to prawie 34 tys. zabitych i ponad 100 tys. rannych. W pierwszym roku wojny omal nie doszło do opanowania całego półwyspu przez armię pólnocy.
27 lipca 1953 podpisano rozejm w wiosce Panmundżon. Ustalono też mocno skomplikowane i ścisłe zasady przestrzegania tego rozejmu. Do tego celu powołano Wojskową Komisję Rozejmową (przedstawiciele obu Korei) oraz organ nadzoru i kontroli w postaci Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych (KNPN), złożony z przedstawicieli czterech państw nie zaangażowanych w ten konflikt. Dwa akceptowała północ i zostały to Czechosłowacja i Polska. Kolejne dwa akceptowane przez południe to Szwecja i Szwajcaria.
W celu realizacji postanowień w Panmundżon wybudowano specjalne baraki, a linia demarkacyjna (38 równoleżnik) biegła przez środek baraku Wojskowej Komisji Rozejmowej, a dokładniej przez środek stołu stojącego na środku sali obrad. Po pólnocnej stronie stołu zasiadali przedstawiciele KRL-D a po południowej Republiki Korei. Szczeliną środka stołu biegły kable mikrofonów wyznaczając przebieg linii demarkacyjnej 38 równoleżnika.

Pod koniec czerwca 1953 roku w rejon pierwszej polskiej misji udała się grupa rekonesansowa (30 osób). 12 września 1953 oficjalnie powołano polską misję  w Korei pod dowództwem gen. bryg. Mieczysława Wągrowskiego. Polska misja w porównaniu do innych była ogromna - liczyła 302 osoby. C.D.N.
Więcej:
              

Wietnam 1972-75
W latach 1972-75 Polacy wzięli udział w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru w Wietnamie (ICCS). International Commission for Control and Supervision in Vietnam (ICCS).
Po wywalczeniu sobie niepodległości w walce z Francją, na obszarze Indochin powstały trzy państwa: Wietnam, Laos i Kambodża.

Jednocześnie Wietnam uległ podziałowi na komunistyczną część północną i prozachodnią część południową. W tym regionie komisje miały za zadanie: kontolować przegrupowania wojsk, czuwać nad liniami demarkacyjnymi, kontrolować proces zwalniania jeńców, nadzorować porty, lotniska, itp. pod kątem dostaw broni i sprzętu wojskowego dla stron konfliktu.

Nigeria 1968-70
Międzynarodowa Grupa Obserwatorów w Nigerii, Observers Team to Nigeria (OTN) w latach 1968-70. Udział wzięło łącznie pięciu polskich oficerów, którzy wykonywali podróże inspekcyjne po kraju objętym krwawą wojną domową. Rząd Nigerii chciał udowodnić że nie jest winien ludobójstwa o które był posądzany przez opinię międzynarodową.

Created with WebSite X5
Strona o misjach ONZ
Kontakt z autorem: szkrobi@hotmail.com
Wróć do spisu treści