Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Szlak Architektury Drewnianej

Urokliwe kościółki, wysmukłe cerkwie, wspaniałe dwory, eleganckie wille i proste, ale jakże malownicze chaty… Wszystko z drewna. Takie właśnie niepowtarzalne obiekty pozwala zobaczyć Szlak Architektury Drewnianej.

źródło: www.fotoportal.malopolska.pl

W województwie małopolskim szlak ten liczy ponad 1500 km i obejmuje 254 różnorodnych budowli i zespołów zabudowy. Wśród nich do najbardziej znanych należą oczywiście te wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO – kościoły w Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej i Sękowej.

Ale to tylko maleńki wycinek z listy niezwykle cennych obiektów znajdujących się na małopolskim szlaku. Trzeba bowiem pamiętać, że zabytkowa architektura drewniana, nieodłączny element polskiego krajobrazu, najlepiej zachowała się właśnie w Małopolsce. Pięknie też stapia się z tutejszym otoczeniem – zielonymi dolinami, malowniczymi pagórkami i wyniosłymi górskimi szczytami.

Wszystkie obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej są oznakowane tablicami, a dojazd do nich wskazują znaki drogowe. Od maja do września w ramach projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej” niektóre kościoły i cerkwie są udostępniane zwiedzającym. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć to, co zwykle bywa nieosiągalne. Choć sama koncepcja Szlaku Architektury Drewnianej narodziła się już pod koniec XX wieku to dopiero od 2008 roku szlak staje się bardziej dostępny dla zwiedzających. To wszystko dzięki idei Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej.

Dlaczego projekt nazwano otwartym? Ponieważ jego głównym celem jest udostępnianie zamkniętych na co dzień obiektów. Co roku od maja do września w wyznaczonych dniach i godzinach kilkadziesiąt drewnianych kościółków, cerkwi, dworów otwiera swoje wrota i prezentuje odwiedzającym świat, jakiego dotąd nie znali.

Zachwyceni urokiem i atmosferą wyjątkowych miejsc turyści śledzą pilnie stronę www.drewniana.malopolska.pl, by nie przegapić informacji o cyklu koncertów pod nazwą "Muzyka Zaklęta w Drewnie". Rokrocznie, przez 12 kolejnych tygodni, w świątyniach wpisanych na listę UNESCO oraz innych wybranych obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej odbywają się koncerty. Nie jest możliwe, by nie znaleźć wśród nich czegoś dla siebie. Program wyjątkowo różnorodny, oprócz muzyki dawnej proponuje również jazz, a także możliwość obejrzenia widowisk tanecznych czy misteriów scenicznych. Zaangażowani w cykl koncertów i zaprzyjaźnieni ze Szlakiem to wybitnej klasy artyści, nierzadko scen światowych.

źródło: www.fotoportal.malopolska.pl