Az oldal fejlsztését az Új Magyarország Vidékfejelsztési Terv támogatja

 



 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZIE/GATE VMI 1997-2014

VadVilág Megőrzési Intézet

Üdvözöljük a SZIE MKK VadVilág Megőrzési Intézet honlapján!

Hírek


 2020. január 13.

Intézeti hírek

A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 2019 őszén meghirdetett Nemzeti Agrártehetség Program kitüntetéseit adták át három doktorandusz hallgató és három fiatal kutató részére 2020. január 9-én a Gödöllői Királyi Kastélyban. Az összesen 64 pályázó közül kikerült díjazottak egyike Kovács Imre, a SZIE Vadvilág Megőrzési Intézet, illetve az Álltenyésztés-tudományi Doktori Iskola PhD hallgatója. A pályamunka címe: Mezőgazdasági vadkárbecslési módszerek értékelése és fejlesztése.

Sikeréhez gratulálunk!


2020. január 9.

Tudományos könyvfejezet
Katona K., Coetsee C. (2019) Impacts of Browsing and Grazing Ungulates on Faunal Biodiversity. In: Gordon I., Prins H. (eds) The Ecology of Browsing and Grazing II. Ecological Studies (Analysis and Synthesis), vol 239. Springer, Cham        


2020. január 8.

Sajtófigyelő

Ismeretterjesztő cikk: Csányi, S. és Schally, G. 2020. Tényleg a holnapé? - Hozzászólás a holnap nagyvadja? című cikkhez. Nimród Vadászújság, 108(1): 46-49


2019. december 16.

Sajtófigyelő

Tudományos közlemények az intézet munkatársainak közreműködésével:

Kovács, I., Tóth, B., Schally, G., Csányi, S. és Bleier, N. 2020. The assessment of wildlife damage estimation methods in maize with simulation in GIS environment. Crop Protection 127.

Kovács, I., Schally, G. és Csányi, S 2018. Analysis of trophy parameters in Fallow deer (Dama dama) in Hungary, 1998-2016. Review on Agriculture and Rural Development 7(1-2): 27-32.

Sütő, D., Farkas, J., Siffer, S., Schally, G., és Katona, K. 2019. Spatiotemporal pattern of wild boar rooting in a Central European dry oak forest. European Journal of Forest Research


2019. november 27.

Egyetemi TDK 2019

A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán 2019. november 20-án rendezték meg a kari Tudományos Diákköri Konferenciát. A Vadvilág Megőrzési Intézet hallgatói (Natalia Pitta-Osses, Shreya Bhattacharya, Szabó Dóra és Safranka Péter György) a Természetvédelem és Vadgazdálkodás szekcióban szerepeltek.

- teljes hír (program, eredmények, képek) >>>


2019. november 11.

Sajtófigyelő

Munkatársaink a sajtóban: Interjú Dr. Csányi Sándorral a Nimród Vadászújságban. Kókai, M. (2019): Emberi tényezők. Beszélgetés Csányi Sándorral trófeavadászatról és karizmatikus állatokról. Nimród Vadászújság


2019. április 2.

Sajtófigyelő

Útmutató készül a vadkárfelmérésre (magyarmezogazdasag.hu)


2019. január 3.

Hírünk a világban

A The East African Wild Life Society hírlevelében jelent meg hír a Wildlife Conservation and Management szak kenyai hallgatójával, Violet Gatonye Vura-val


2018. március 19.

Vadgazdálkodási szakmérnök képzés Gödöllőn

A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Vadvilág Megőrzési Intézete vadgazdálkodási szakirányú továbbképzést (szakmérnök képzést) indít 2018. őszén. A képzést ajánljuk mindazoknak, akik a vadgazdálkodás, vadászat iránt érdeklődnek, már felsofokú végzettséggel rendelkeznek, és a vadászatra jogosultak munkájába úgy szeretnének bekapcsolódni, hogy a szakterület felsőfokú ismereteivel rendelkeznek. Különösen javasoljuk a képzést a vadásztársaságok elnökeinek, titkárainak, vadászmestereinek és egyéb tisztségviselőinek.

- teljes hír >>>


 2018. március 12.

 Sajtófigyelő

Sajtóhír: Dr. Biró Zsolt nyilatkozott a vadmacskáról a 24.hu-nak

Sajtóhír: Dr. Heltai Miklós nyilatkozott a híúzról a 24.hu-nak

Tudományos közlemény a Frontiers in Ecology and the Environment folyóiratban: Dr. Csányi Sándor társszerzőségével jelent meg cikk egy vezető ökológiai folyóiratban a kelet-európai politikai változások és a vadállományok változása közötti kapcsolatokról 


2018. január 25.

Intézeti hírek

Gačić Dragan egyetemi docens vezetésével a Belgrádi Egyetem Erdészeti Karának kollégái (Ostojić Milan és Todorović Dragan) látogatták meg Intézetünket.

- teljes hír és képek >>>


2017. december 13.

Intézeti hírek

A vadgazda mérnök alapszak nappali és levelező tagozatának, valamint a vadgazdálkodási igazgatási szakirányú továbbképzési szak hallgatóinak 2017. évi téli záróvizsgájára november 27-én került sor a Vadvilág Megőrzési Intézetben. A 23 hallgató két bizottság előtt mutatta be szakdolgozatát/diplomadolgozatát és válaszolt a bizottságok tagjainak kérdéseire. Az egyik bizottság elnöke Szabó Ferenc miniszteri főtanácsadó (Földművelésügyi Minisztérium, Erdészeti és Vadgazdálkodási Főosztály), a másiké Prof. Csányi Sándor intézetigazgató volt. A védés után a megszokottak szerint mindenki a szakjának megfelelő tételsorból húzott és válaszolt a tételben feltett kérdésekre.

A záróvizsgán és a képzésük során nyújtott kimagasló teljesítményükért, a bizottságok elnökeinek felterjesztése alapján Dékáni dicséretet kapott:  

  • Ratkai Gábor, vadgazda mérnök alapszak nappali tagozat
  • Mészöly Tamás, Vadgazdálkodási szakigazgatási szakmérnök szak


A Vadvilág Megőrzési Intézet különdíjában részesült:

  • Báthory György, vadgazda mérnök alapszak nappali tagozat
  • Farsang Zsombor, (vadgazda mérnök alapszak nappali tagozat

2017. december 7.

Sajtófigyelő

Tudományos közlemény az intézet munkatársainak közreműködésével: Lanszki, J., Schally, G., Heltai, M. és Ranc, N. 2018. Golden jackal expansion in Europe: First telemetry evidence of a natal dispersal. Mammalian Biology, 88: 81-84


2017. december 1.

Egyetemi TDK 2017

A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán 2017. november 22-én rendezték meg a kari Tudományos Diákköri Konferenciát. A Vadvilág Megőrzési Intézet hallgatói (Báthory György, Havalda Szabolcs, Lakatos Erzsébet Anna, Leiner Roland, Nagy Vivien, Ratkai Gábor, Sápi Gergő) a Vadgazdálkodás szekcióban szerepeltek.

- teljes hír (program, eredmények, képek) >>>


2017. december 1.

Intézeti hírek

2017. november 22-én rendezték a Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán a Visegrád University Associations égisze alatt az  "Innovation as a driving force of sustainable development" - 4th VUA YOUTH Scientific Session c. konferenciát.

A rendezvényen Thabang Rainett Teffo, a „Wildlife Conservation and Management” MSc képzésünk nappalos dél-afrikai hallgatója, az előadásával 2. helyezést szerzett.
Előadása címe: A review on electrocutions and collisions of raptors with power lines: Global perspective (Témavezető: Dr. Katona Krisztián).

Sikeréhez gratulálunk!


2017. november 28.

Intézeti hírek

Az OTDT Pro Scientia Aranyérem Odaítélő Bizottság a döntött a Pro Scientia Aranyérem és a Mestertanár Aranyérem 2017. évi kitüntetettjeiről.

A Pro Scientia Aranyérmek és a Mestertanár Aranyérmek a Magyar Tudományos Akadémián kerültek átadásra az OTDT XXXIII. OTDK-t lezáró kitüntetés átadó ünnepi ülésén.

Dr. Heltai Miklós egyetemi docens a SZIE Vadvilág Megőrzési Intézet igazgató-helyettese, az elmúlt évtized sikeres témavezetői tevékenységéért Mestertanár Aranyérem elismerésben részesült, melyet a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében vehetett át.

A 2017. évben Mestertanár Aranyérmet nyertek névsora a Szakmai Bizottságok javaslatai alapján>>>

 

     


2017. november 16.

Sajtófigyelő

Katona Krisztián előadása az ELTE ÉLŐADÁS c. sorozatában: Növényevők és biodiverzitás: a patás-hatások teremtő, formáló és romboló ereje.

2017. szeptember 18.

Vadbiológus Tábor 2017 - beszámoló

A hagyományoknak megfelelően augusztus utolsó hetében tartottuk meg a már hagyományosnak számító Vadbiológus Tábort. A Vadvilág Megőrzési Intézet által szervezett programra idén Pázmándon a Természet- és Vadvédelmi Központban került sor. A tábor céljai nem változtak 2008-óta: jelenlegi és jövőbeni hallgatóink a vadbiológiával, vadgazdálkodással kapcsolatos ismeretek terén bővíthetik tudásukat, az egyetemi oktatásnál lényegesen kötetlenebb formában.

2017. szeptember 14.

Intézeti hírek

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a SZIE Vadvilág Megőrzési Intézet két munkatársának ítélte oda a Nemzeti Felsőoktatási Kiválósági Ösztöndíjat a 2017-2018 tanévre.

Az "Új Nemzeti Kiválóság Program" keretében meghirdetett Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíjat (ÚNKP-17-4) Dr. Szabó László tanszéki mérnök nyerte el. Pályázatának címe: Az aranysakál (Canis aureus Linnaeus 1758) terjedésében szerepet játszó élőhelyek tipizálása a korábbi évek felmérési adatai alapján. Témavezető: Dr. Heltai Miklós.

A Felsőoktatási Doktori Hallgatói, Doktorjelölti Kutatói Ösztöndíjat (ÚNKP-17-3) Kovács Imre doktorandusz hallgató kapta meg. Pályázatának címe: Hazai nagyvadállományok egyes jellemzőinek tér- és időbeli alakulása a trófeabírálati adatokon keresztül vizsgálva. Témavezető: Prof. Dr. Csányi Sándor. 


2017. szeptember 14.

Intézeti hírek

Idén a Dr. Egyed István Közhasznú Alapítvány Kovács Imrének, a Vadvilág Megőrzési Intézet doktorandusz hallgatójának pályázatát részesítette a "Dr. Egyed István Díj"-ban. Kovács Imre szeptember 9-én Kunfehértón, a Bács-Kiskun Megyei Vadásznapon vette át az ehhez járó díszplakettet.

Sikeréhez gratulálunk!


2017. szeptember 5.

Sajtófigyelő

A Vadvilág Megőrzési Intézet jelenlegi és volt munkatársainak, illetve hallgatóinak négyrészes cikksorozata jelent meg a hazai gazdálkodók körében, a mezőgazdasági vadkár témakörében végzett kérdőíves felmérés eredményeiről a Magyar Mezőgazdaság magazinban.

 2017. szeptember 1.

Intézeti hírek

A 25. Országos Vadásznapon ​Mezőberényben az Országos Magyar Vadászkamara Aranyérme kitüntetést kap​ott​ Prof. Csányi Sándor​. Sikeréhez gratulálunk!  teljes hír>>>

 

  2017. augusztus 29.

 Sajtófigyelő

Újabb tudományos cikk: Sütő, D., Farkas, J. és Katona, K. (2017): Vadfajok hatása egy szálaló üzemmódú száraz tölgyes felújulására. Tájökológiai Lapok, 15 (1): 31-41.


2017. július 3.

Vadbiológus Tábor 2017

A Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete az elmúlt évekhez hasonlóan VADBIOLÓGUS tábort szervez kezdőknek és haladóknak a nyár utolsó hetében, 2017. augusztus 29. és szeptember 1. között.
A tábor célja, hogy megismertesse az érdeklődőket az Intézetben folyó fontosabb kutatásokkal és bepillantást adjon a terepi adatgyűjtés és feldolgozás szépségeibe és nehézségeibe. A délelőtti órákban elsősorban előadások, míg a délutáni, esti időszakokban közös, műhelybeszélgetések keretében lehet megismerkedni az Intézetben folyó tudományos programokkal, az azokhoz kapcsolódó terepi módszerekkel.

2017. július 3.

Átadták a Dr. Heltay István könyvtárat

Dr. Heltay Istvánra a magyar vadbiológia, vadgazdálkodás és vadászat mértékadó, mindenki által ismert és elismert alakjaként emlékezünk. Dr. Heltay Istvánné és Dr. Posta Katalin dékán 2017. június 28-án adták át a róla, a Vadvilág Megőrzési Intézet jogelődjének korábbi (1979-1983) vezetőjéről, a GATE Mezőgazdaság-tudományi Kar Tiszteletbeli Tanácsadójáról, a Vadvilág Megőrzési Intézet címzetes egyetemi docenséről elnevezett könyvtárat.

2017. július 1.

Intézeti hírek

Nemzeti Tehetség Program a Vadvilág Megőrzési Intézetben

A SZIE Vadvilág Megőrzési Intézetében 2017. 06. 30-án zárult a Kovács Imre PhD hallgató számára az Emberi Erőforrások Minisztériuma által odaítélt Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíj (NTP-NFTÖ-16-0523) projektidőszaka. A Prof. Dr. Csányi Sándor és Dr. Bleier Norbert témavezetése mellett, „Mezőgazdasági vadkárbecslési módszerek értékelése, fejlesztése és kidolgozása” címmel folyó doktori munkához kapcsolódóan a támogatással hallgatónk számára lehetőség nyílt az ESRI ArcGIS for Desktop III térinformatikai tanfolyamon való részvételre, valamint egy DJI Phantom 4 típusú kvadrokopter beszerzésére.

 

 2017. június 20. 

Intézeti hírek

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Dr. Heltai Miklóst a Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézetének egyetemi docensét ˝Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért˝ díjjal tüntette ki eredményes tehetséggondozó munkája elismeréseképpen.

Sikeréhez gratulálunk!

 


2017. június 20.

Intézeti hírek

Schally Gergely a Vadvilág Megőrzési Intézet egyetemi tanársegédje munkája elismeréseképpen Dékáni Dicséretet kapott a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar tanévzáró diplomaosztó ünnepélyén (Balázs Gusztáv felvétele).

Sikeréhez gratulálunk!

 


2017. június 12.

Sajtófigyelő

Tudományos közlemény az intézet munkatársainak közreműködésével: Frank, K., Bleier, N., Tóth, B., Sugár, L., Horn, P., Barta, E., Orosz, L. és Stéger, V. (2017): The presence of Balkan and Iberian red deer ( Cervus elaphus ) mitochondrial DNA lineages in the Carpathian Basin. Mammalian Biology- Zeitschrift fur Säugetierkunde


2017. június 12.

Sajtófigyelő

Munkatársaink a sajtóban: Interjú Kovács Imre doktoránssal a Magyar Vadászlapban. Szakács, D. (2017): Légből kapott ötletek. Drónok a vadkárbecslésben. Magyar Vadászlap, 26 (5): 21-23


2017. június 12.

Sajtófigyelő

Munkatársaink a sajtóban: Interjú Bleier Norbert tájegységi fővadásszal a Magyar Vadászlapban. Wallendums, P. (2017): A vadkárkutató. Interjú Bleier Norberttel. Magyar Vadászlap, 26 (5): 5-7


2017. június 12.

Székelyföldi vadgazda mérnök hallgatók magyarországi tanulmányútja

A Szent István Egyetem (SZIE) – együttműködve a csíkszeredai székhelyű Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvánnyal – 2016 szeptemberében kezdte meg vadgazda mesterképzését Székelyföldön, a Vadvilág Megőrzési Intézet szakmai vezetésével. Az első évfolyam szakmai, gyakorlati tanulmányútjára május 21. és 26. között került sor Magyarországon. A tanulmányút megszervezését a SZIE Kárpát-medencei Agrár és Vidékfejlesztési Innovációs Központja (KAVIK) és a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány támogatta.

 2017. május 19.

Vadgazda mérnök hallgatók tanulmányútja Székelyföldön

A Szent István Egyetem Kárpát-medencei Agrár és Vidékfejlesztési Innovációs Központ, valamint a csíkszeredai székhelyű Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány támogatásával a Vadvilág Megőrzési Intézet hallgatói és oktatói egy székelyföldi tanulmányúton vettek részt 2017. április 27-től május 1-ig.

2017. április 19.

OTDK 2017 ​ - a Vadvilág Megőrzési Intézet hallgatóinak újabb sikerei​

A XXXIII. OTDK Agrártudományi szekciójának Vadgazdálkodási tagozatá
​ba​
n
​ismét​
 sikeresen szerepeltek a Vadvilág Megőrzési Intézet munkatársai által felkészített hallgatók
​:
  • A tagozat
    ​II.
     helyezettje Bárdy Nóra
    ˝A nyest (Martes foina) területhasználatának és megítélésének vizsgálata Gödöllőn, városi környezetben˝
    ​(
    Témavezetői Dr. Heltai Miklós, Kovács Imre és Tóth Bálint
    ​)
  • A tagozat
    ​I.​
     helyezettje Csókás Adrienn
    ˝A vaddisznó területhasználata Budapesten˝
    ​ (​
    Témavezetője Dr. Heltai Miklós
    ​)
    .

Munkájukhoz és eredményeikhez ezúton is gratulálunk!


2017. április 11.

Sajtófigyelő

Dr. Heltai Miklós, a Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézetének igazgatóhelyettese nyilatkozott a Hír24-nek, hogy mennyire “normális” ha az ember borzzal találkozik Budapesten...  


2017. február 17.

Sajtófigyelő

Csányi Sándor a Vadvilág Megőrzési Intézet egyetemi tanára a Magyar Televízió Mindenki Akadémiája sorozatában tartott előadást az őzek biológiájáról. Az előadás megtekinthető:  


2017. február 06.

Sajtófigyelő

Heltai Miklós és Csányi Sándor a Balatoni Szövetség szervezésében tartott előadást a városi vadvilág okozta problémák kezelésének lehetőségeiről


2017. január 12.

Sajtófigyelő

Új tudományos közlemény: Katona, K., Fehér, Á., Szemethy, L., Saláta, D., Pápay, G., S.-Falusi, E., Kerényi-Nagy, V., Szabó, G., Wichmann, B., Penksza, K. 2016. Vadrágás szerepe a mátrai hegyvidéki gyepek becserjésedésének lassításában. Gyepgazdálkodási Közlemények, 2016/14(2): 29-35. 


2017. január 03.

Sajtófigyelő

Új tudományos közlemény:Márton Mihály, Bőti Szilvia és Heltai Miklós: A sárganyakú erdeiegér júliusi élőhelyhasználata egy jászsági erdőben. Tájökológiai Lapok 14 (2): 183-189. 


2017. január 02.

Sajtófigyelő

Heltai Miklós a Vadvilág Megőrzési Intézet egyetemi docense a Magyar Televízió Mindenki Akadémiája sorozatában tartott előadást a városi vadvilágról. Az előadás itt tekinthető meg: http://www.mediaklikk.hu/video/mindenki-akademiaja-heltai-miklos-varosi-vadvilag/


2016. december 12.

Egyetemi TDK 2016

A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán 2016. november 23-án rendezték meg a kari Tudományos Diákköri Konferenciát. A Vadvilág Megőrzési Intézet jelenlegi és volt hallgatói (Láng László Dávid, Farkas Ádám, Bíró Bálint, Bálint Benjamin) 3 szekcióban (Természetvédelem I., Genetika és Biotechnológia, Haltudományok) szerepeltek.

Eredményeik:

Természetvédelem I.

I. helyezés: Láng László Dávid. Dolgozatának címe: A Gyöngyösi Sár-hegy SAC NATURA 2000 terület emlősfaunájának felmérése a madárfészek-analízis módszerével. Témavezető: Patkó László PhD hallgató

Különdíjak:
A Hallgatói Önkormányzat Prezentációs különdíját kapta: Láng László Dávid

A Vad-ész Mérnökiroda különdíját kapta: Láng László Dávid

A Hubertus Kft különdíját kapta: Farkas Ádám. Dolgozatának címe: A Dél-Alföldi régióban elejtett erdei szalonkák populációgenetikai vizsgálata. Témavezető: Dr. Szemethy László egyetemi docens, Dr. Stéger Viktor tudományos munkatárs, Schally Gergely egyetemi tanársegéd

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület különdíját kapta: Farkas Ádám

Genetika és Biotechnológia

II. helyezés: Bíró Bálint. Dolgozatának címe: A MOTILIN HORMON RECEPTOR KARAKTERIZÁLÁSA A SZARVASMARHA EGYES TÁPCSATORNA SZAKASZAIBAN. Témavezető: Dr. Hoffmann Orsolya Ivett, tudományos munkatárs

Haltudományok

Különdíjak:
A Győri Előre HTSZ különdíját kapta: Bálint Benjamin. Dolgozatának címe: A KLÓRPIRIFOSZ NEUROTOXIKUS ÉS KARDIOTOXIKUS HATÁSÁNAK VIZSGÁLATA ZEBRADÁNIÓ (DANIO RERIO) MODELLEN. Témavezető: Gazsi Gyöngyi, PhD hallgató, Kovács Róbert, AnimaLab Hungary Kft.

A Bizottságok OTDK-ra javasolták az alábbi hallgatókat:
Láng László Dávid, Farkas Ádám, Bíró Bálint

Eredményeikhez gratulálunk!


 2016. december 06.

Sajtófigyelő

Ismeretterjesztés: Agócs, A., Katona, K. 2016. Ellentmondásos szerepben: a vaddisznó. TermészetBúvár, 71(6): 44-47.


2016. december 01.

 Sajtófigyelő

A spanyol szalonkaklub (Club de Cazadores de Becada) újságának 31. számában megjelent Schally Gergely magyarországi erdei szalonka gyűrűzésről szóló cikkének fordítása.


2016. október 21.

Sajtófigyelő

Új szakmai közlemény: Az Erdészeti Lapok októberi számában jelent meg Márz Benedek vadgazda mérnök hallgató és Dr. Katona Krisztián egyetemi docens cikke. [Mráz, B. and Katona, K. (2016): Vaddisznó is talál szemet! Erdészeti Lapok, 151 (10): 331-333]


2016. szeptember 30.

Sajtófigyelő

Újabb tudományos cikk: Fehér, Á., Szemethy, L., Katona,  K. 2016. Selective debarking by ungulates in temperate deciduous forests: preference towards tree species and stem girth. European Journal of Forest Research. OnlineFirst. DOI: 10.1007/s10342-016-1000-9


2016. szeptember 29.

Sajtófigyelő

Új tudományos közlemény: Márton Mihály és Heltai Miklós: Kisemlős populációk vizsgálata a Börzsöny déli oldalán. Természetvédelmi Közlemények, 22: 73-83.


2016. szeptember 20.

Intézeti hírek

Idén a Dr. Egyed István Közhasznú Alapítvány Tóth Bálintnak, a Vadvilág Megőrzési Intézet korábbi hallgatójának és doktoránsának, a pályázatát részesítette a "Dr. Egyed István Díj"-ban. Tóth Bálint  szeptember 17-én Tiszakécskén a Bács-Kiskun Megyei Vadásznapon vette át az ehhez járó díszplakettet és pénzjutalmat.

Sikeréhez gratulálunk!

 


2016. július 18.

Sajtófigyelő

Ismeretterjesztés: újabb cikk az aranysakálról


2016. július 11.

Sajtófigyelő

Új tudományos cikk: Hejel, P., Katona, K., Békési, Sz., Szemethy, L. 2016. Effects of natural and artificial beech regeneration methods on food diversity and browsing intensity in the Inner Western Carpathians (Auswirkungen von natürlicher und künstlicher Buchenwaldverjüngung auf Nahrungsangebot und Wildverbiss in den Innerwestkarpaten). Austrian Journal of Forest Science, 133(2): 139-156.


2016. február 23.
Vadgazdálkodási szakmérnök képzés Gödöllőn
     

A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Vadvilág Megőrzési Intézete vadgazdálkodási szakirányú továbbképzést (szakmérnök képzést) indít 2016. őszén. A képzést ajánljuk mindazoknak, akik a vadgazdálkodás, vadászat iránt érdeklődnek, már felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, és a vadászatra jogosultak munkájába úgy szeretnének bekapcsolódni, hogy a szakterület felsőfokú ismereteivel rendelkeznek. Különösen javasoljuk a képzést a vadásztársaságok elnökeinek, titkárainak, vadászmestereinek és egyéb tisztségviselőinek.

Jelentkezés határideje: 2016. június 30.

Részletek


2016. június 27.

Sajtófigyelő

A közvéleményt is rendszeresen foglalkoztató témában jelent meg a vaddisznó budapesti előfordulásáról szóló szakmai cikk 2. része a VMI munkatársainak közreműködésével az Erdészeti Lapokban:

Heltai, M., Antal, Cs., Kovács, F., Rácz, K., Csépányi, P., Nagy, A., Csókás, A., Schally, G. és Csányi, S. 2016. A vaddisznó budapesti előfordulásának jogi és biológiai háttere. I. Erdészeti Lapok, 151 (5): 154-156
]


2016. június 10.

Sajtófigyelő 

Új tudományos cikk: Tóth, B., Schally, G., Bleier, N., Lehoczki, R. és Csányi, S. 2016. First description of spatial and temporal patterns of river crossings by European roe deer (Capreolus capreolus): characteristics and possible reasons. Italian Journal of Zoology, 83

Összefoglaló »


2016. június 09.
Vadbiológus Tábor 2016

A Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete az elmúlt évekhez hasonlóan VADBIOLÓGUS tábort szervez kezdőknek és haladóknak a nyár utolsó hetében, 2016. augusztus 22. és 26. között.
 
A táborral kapcsolatos további részletek itt találhatók.

2016. március 31.

Sajtófigyelő

A közvéleményt is rendszeresen foglalkoztató témában jelent meg szakmai cikk a VMI munkatársainak közreműködésével az Erdészeti Lapokban:

Heltai, M., Antal, Cs., Kovács, F., Rácz, K., Csépányi, P., Nagy, A., Csókás, A., Schally, G. és Csányi, S. 2016. A vaddisznó budapesti előfordulásának jogi és biológiai háttere. I. Erdészeti Lapok, 151 (5): 154-156
]


2016. március 22.

Intézeti hírek

Kitüntették a VMI munkatársát: Az Erdők Nemzetközi Napján Dr. Fazekas Sándor miniszteri elismerő oklevelet adományozott Schally Gergely Tibor egyetemi tanársegédnek, a Szent István Egyetem munkatársának, a vadgazdálkodási tájegységek kialakításához szükséges térinformatikai munka kiemelkedő színvonalon történő ellátásáért.

 


2016. március 04.

Sajtófigyelő

Új tudományos cikk: Állati magterjesztés, kiemelten a vaddisznó (Sus scrofa) szerepe a növényzeti mintázatok kialakulásában – áttekintés [Mráz B. és Katona K. (2014): Állati magterjesztés, kiemelten a vaddisznó (Sus scrofa) szerepe a növényzeti mintázatok kialakulásában – áttekintés in: Gyepgazdálkodási Közlemények (1-2): 39–47]


2016. március 02.

Sajtófigyelő

Ismeretterjesztés: Városlakó erdei állatok


2016. február 26.
Sajtófigyelő

Ismeretterjesztés: A vaddisznó területhasználata Budapesten [Magyar Mezőgazdaság]


2016. február 26.
Sajtófigyelő   

 

Visszatért Budapest környékére az aranysakál

Az országos állománynövekedés és terjeszkedés egyik következményeként az aranysakál már Budapest környékén is megjelent. A Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársai megfigyeléseikről folyamatosan tájékoztatják a Vadvilág Megőrzési Intézet kutatóit, a faj kezelése során pedig figyelembe veszik a tudományos eredményeket.

 

Részletek (Pilisi Parkerdő Zrt.)

 

 

Részletek (Index.hu)

Részletek (youtube.com)


2016. február 26.
Ismeretterjesztés felsőfokon   

Patkó László a Vadvilág Megőrzési Intézet doktorandusz hallgatója a városi vadvilág megismerésére alkalmas módszereket mutatott be a Than Károly Ökoiskola tanulóinak.

Részletek


2016. február 25.

Sajtófigyelő 

Új tudományos cikk: A borz és a róka kotorék-választása Magyarországon [Márton M., Markolt F., Szabó L., Kozák L., Lanszki J., Patkó L. and Heltai M. (2016): Den site selection of the European badger, Meles meles and the red fox, Vulpes vulpes in Hungary. Folia Zool. 65 (1): 72–79]


2016. február 22.

   

Szakmai konferencia a FeHoVa keretében a NAK szervezésében Részletek


2016. február 22.
Szakmai közlemény

Schally Gergely: Szalonkagyűrűzés Magyarországon: 1913-2014 (IUCN Woodcock & Snipe Specialist Group)


2016. február 08.

Sajtófigyelő 

Új tudományos cikk: Heltai Miklós–Antal Csanád: A belterületi vadkárok megítélésének jogi és biológiai ellentmondásai. Jogtudományi Közlöny LXXI(1): 43-54.

Összefoglaló »


2016. február 08.
Sajtófigyelő

Szabó Bettina vadgazda mérnök szakdolgozatának eredményeit tette közzé témavezetője segítségével. A Lovasélet magazinban megjelenő ismeretterjesztő cikksorozat harmadik része a a vadgazdálkodást és vadászatot mutatja be röviden a magazin olvasóinak.


2016. január 12.

A vadbiológus róka 

A 2015-ös év zárásaként megjelent a Vadvilág Megőrzési Intézet területén hazánk egyik leggyakoribb ragadozója a vörös róka. December elején több oktató és hallgató jelezte, hogy a Campus különböző pontjain láttak egy rókát az egyetem területén.

Teljes cikk, képek »


2016. január 12.
Sajtófigyelő

Ismeretterjesztő cikk - hozzászólás: A Magyar Vadászlap januári számában jelent meg Dr. Heltai Miklós Újkori honfoglalók. Vaddisznók a nagyvárosban - állandó-, vagy váltóvad? című írása a vaddisznók lakott területekre való terjeszkedésének kérdéseiről. [Heltai, M. 2016. Újkori honfoglalók. Vaddisznók a nagyvárosban - állandó-, vagy váltóvad? Magyar Vadászlap, 25 (1): 40-43]


2015. december 03.
Egyetemi TDK – 2015

A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán 2015. november 25-én rendezték meg a kari Tudományos Diákköri Konferenciát. A Vadvilág Megőrzési Intézet hallgatói (Balogh Bence, Bárdy Nóra, Csókás Adrienn Éva, Fehér Péter Árpád, Kiss András, Krizsán Tamás, Molnár Zoltán Mráz Benedek) a Vadgazdálkodás szekcióban ismertették eredményeiket. A részletes eredmények itt olvashatók.


2015. december 01.
Sajtófigyelő

Szabó Bettina vadgazda mérnök szakdolgozatának eredményeit tette közzé témavezetője segítségével. A Lovasélet magazinban megjelenő ismeretterjesztő cikksorozat második része a tereplovaglás során kialakuló konfliktusokkal és megoldási lehetőségeivel foglalkozik.


2015. november 24.
Intézeti hírek

Dr. Köller Joachim, a Vadbiológiai Kutató Állomás egykori munkatársa, a VMI külső oktatója, és Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Tiszteletbeli tanácsadója, életének 62. évében, november 23-án reggel  elment közülünk. Az Intézet egy lelkes, segítőkész kollégát és sokunk számára barátot vesztettek el személyében. Osztozunk Családja és a Nimród Szerkesztőségének veszteségében. Nyugodj Békében Johi!

Részletek

 


2015. november 23.
Intézeti hírek

2015. november 19-én tartotta az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) kitüntetés átadó ünnepi ülését Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián.
A rendezvény keretében kerültek átadásra (többek között) a kiváló tudományos hallgatói teljesítmények elismerését jelentő, két évente kiosztásra kerülő Pro Scientia Aranyérmek. Az elismerésre az elmúlt OTDK egyes tagozataiban első helyet szerző hallgatók pályázhattak és szekciónként jellemzően 1-3 aranyérem odaítélése történt meg (összesen pedig csupán 45) . Az Agrártudományi szekcióban a 2013-as siker (Tóth Bálint vadgazda mérnök, jelenleg PhD hallgató) után ismét a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar hallgatója került be a Pro Scientia Aranyérmesek sorába. Kovács Imre vadgazda mérnök (MSc) hallgató ezzel tovább növelte az MKK elismertségét a tudományos utánpótlás nevelés terén. 

Szendrő Péter, az OTDT elnökének megnyitójaLovász László, az MTA elnöke köszönti a megjelenteketKovács Imre és témavezetője Bleier NorbertKovács Imre 2015-ös, Tóth Bálint 2013-as aranyérmesek és témavezetőjük Bleier Norbert


2015. november 11.
Sajtófigyelő

Szabó Bettina vadgazda mérnök szakdolgozatának eredményeit tette közzé témavezetője segítségével. A Lovasélet magazinban megjelenő ismeretterjesztő cikksorozat első része a tereplovaglás jogszabályi hátterével foglalkozik.


2015. november 10.
Sajtófigyelő
     

Tudományos közlemény: A Vadvilág Megőrzési Intézet munkatársainak (Heltai Mikós és Szabó László) társszerzőségével jelent meg a PLOS One folyóiratban cikk az aranysakál európai genetikai összetételéről

Részletek

Rövid, magyar nyelvű kivonat



2015. október 05.
Sajtófigyelő

Ismeretterjesztő cikk - hozzászólás: A Magyar Vadászlap októberi számában jelent meg Tóth Bálint, Lehoczki Róbert és Csányi Sándor Kettéosztva, de mennyire? c. írása az őzek viselkedésével kapcsolatban [Magyar Vadászlap, 24 (10): 50-51]


2015. szeptember 16.
Sajtófigyelő

Tudományos közlemény: Szabó László, a VMI munkatársának társszerzőségével jelent meg cikk a Frontiers in Zoology c. folyóiratban (2015 12:22 DOI 10.1186/s12983-015-0114-0) - Visualizing sound: counting wolves by using a spectral view of the chorus howling (Látható hangok: farkasok számlálása a vonító kórus spektrális nézete alapján).


2015. szeptember 15.
Vadgazdálkodási szakmérnök képzés Gödöllőn
     

A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Vadvilág Megőrzési Intézete vadgazdálkodási szakirányú továbbképzést (szakmérnök képzést) indít 2016. őszén. A képzést ajánljuk mindazoknak, akik a vadgazdálkodás, vadászat iránt érdeklődnek, már felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, és a vadászatra jogosultak munkájába úgy szeretnének bekapcsolódni, hogy a szakterület felsőfokú ismereteivel rendelkeznek. Különösen javasoljuk a képzést a vadásztársaságok elnökeinek, titkárainak, vadászmestereinek és egyéb tisztségviselőinek.

Jelentkezés határideje: 2016. június 30.

Részletek


2015. szeptember 11.
Sajtófigyelő

TV-interjú: Dr. Heltai Miklós egyetemi docens, intézetigazgató helyettes nyilatkozik a Magyarországra 15-20 éve visszatért aranysakálról, más néven a nádi farkasról:


2015. szeptember 08.
Sajtófigyelő

Ismeretterjesztés: Interjú Dr. Heltai Miklóssal a vaddisznók viselkedéséről és városi megjelenesükről


2015. szeptember 04.
Sajtófigyelő

Interjú a Magyar Vadászlapban: A készülő vadgazdálkodási törvény koncepciójában felvázolt tájegységi vadgazdál­kodás egy sok évtizedes elgondolás folytatása és megerősítése. A társadalmi vitára bo­csájtott koncepcióhoz kapcsolódóan, az Országos Vadgazdálkodási Adattár javaslatot dolgozott ki a tájegységekre, amit a Földművelésügyi Minisztérium szintén közzétett és amit a megyei vadgazdálkodási tanácsok is véleményeznek. A tájegységi javaslat értelmezésében a Szent István Egyetem VadVilág Megőrzési Intézetének igazgatója, Prof. Csányi Sándor segít.


2015. augusztus 31.
Sajtófigyelő

Dr. Szemethy László előadása: Szarvasparadicsom Bács-Kiskun megyében


2015. május 14.
Vadgazdálkodási szakmérnök képzés Gödöllőn
     

A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Vadvilág Megőrzési Intézete vadgazdálkodási szakirányú továbbképzést (szakmérnök képzést) indít 2015. őszén. A képzést ajánljuk mindazoknak, akik a vadgazdálkodás, vadászat iránt érdeklődnek, már felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, és a vadászatra jogosultak munkájába úgy szeretnének bekapcsolódni, hogy a szakterület felsőfokú ismereteivel rendelkeznek. Különösen javasoljuk a képzést a vadásztársaságok elnökeinek, titkárainak, vadászmestereinek és egyéb tisztségviselőinek.

Jelentkezési határidő: 2015. augusztus 30.

Részletek


2015. július 24.
Pótfelvételi 2015
     

A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Vadvilág Megőrzési Intézete pótfelvételit hirdet vadgazda mérnök alapszak nappali és vadgazda mérnök mesterszak levelező tagozatára.

A pótfelvételivel kapcsolatos további információk a csatolt dokumentumban találhatók.


2015. július 01.
Sajtófigyelő

A Nimród Vadászújság júniusi száma beszámolót közölt az V. Országos Felsőoktatási Vadászati Vetélkedő eredményeiről.)


2015. július 01.
Intézeti hírek

Gratuláció:
Június 26-án döntött a Pro Scientia Aranyérem Odaítélő Bizottság a 2015-ös pályázatokról. Összesen 45 hallgató részesült Pro Scientia Aranyéremben, 2 hallgató Pro Arte Aranyéremben. Az idei díjazottak között van Kovács Imre vadgazda mérnök, mesterszakos hallgató, az Országos Vadgazdálkodási Adattár munkatársa (Témavezető: Dr. Bleier Norbert, egyetemi adjunktus). Bővebben: Pro Scientia


2015. június 23.
Sajtófigyelő

Dr. Heltai Miklós előadása: Ragadozók: nélkülük vagy velük?! címmel a Hatvani Vadászati Múzeum 1 éves évfordulója alkalmából


2015. június 18.
Sajtófigyelő

"Vaddisznó a szomszédom" (szabadfold.hu)


 2015. június 18.
Sajtófigyelő

Az Intézet munkatársainak vitaindító írása olvasható az erdo-mezo.hu-n “Ökológiai ismeretek jelentősége az erdei vadkárral kapcsolatos szakértésben” címmel. (erdo-mezo.hu)


2015. június 03.
Sajtófigyelő

Ismeretterjesztő közlemény: A Magyar Vadászlap júniusi számában jelent meg Berger Andor és Csányi Sándor cikke a vadhús hazai fogyasztási szokásairól (Berger, A. és Csányi, S. 2015. Számoljunk utána! Magyar Vadászlap, 24 (6): 8-11)


2015. június 03.

Intézeti hírek

 

Kovács Imre vadgazda mérnök, az OVA munkatársa részére Magyarország Földművelésügyi Minisztere "A XXXII. Országos Tudományos Diákköri Konferencián elért kiemelkedő eredménye elismeréseként" Agrártudományi Különdíjat adományozott. Munkatársunk a különdíjat a Pedagógusnap és a Környezetvédelmi Világnap alkalmából a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban rendezett minisztériumi ünnepségen vette át.

 

 


2015. május 26.
Vadbiológus Tábor 2015

A Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete az elmúlt évekhez hasonlóan VADBIOLÓGUS tábort szervez kezdőknek és haladóknak a nyár utolsó hetében, 2015. augusztus 24. és 28. között.
 
A táborral kapcsolatos további részletek a csatolt dokumentumokban találhatók.

Felhívás

Tervezett programok


2015. május 26.
V. Országos Felsőoktatási Vadászati Vetélkedő


Május 14-15-én immár 5. alkalommal rendezték meg az Országos Felsőoktatási Vadászati Vetélkedőt, amelynek ezúttal is az ötletgazda intézmény, a gödöllői Szent István Egyetem adott otthont.

Részletek

 


 2015. május 05.
Sajtófigyelő

- "A vaddisznó jelenlétével kapcsolatos gondok megoldása együttgondolkodást igényel, a "városi vadgazdálkodás" jogi- és szervezetrendszerének kialakítását, valamint a lakosság védekezését teszi szükségessé - állapítja meg a Pilisi Parkerdő Zrt. megbízásából, a Dr. Heltai Miklós, a gödöllői Szent István Egyetem egyetemi docense vezetésével végzett kutatás" (ma.hu)


2015. május 04.

Intézeti hírek

 
Kovács Imre vadgazda mérnök, az OVA munkatársa "A kukorica (Zea mays) egyes vadkárbecslési módszereinek értékelése terepi vizsgálattal és számítógépes szimulációval" című munkájával elnyerte a CIC Young Opinion Thesis Award 2015 (Diplomamunka Díj) elnevezésű elismerését. A díj oklevelét a CIC 62. Közgyűlésén Pravets-ben (Bulgária) adták át, ahol munkatársunk dolgozatának eredményeit is ismertette.



2015. április 27.
Ismeretterjesztő közlemény - hozzászólás:

 

Dr. Heltai Miklós (SZIE) és Dr. Lanszki József (KE) "Az aranysakálról röviden, de tudományos alapossággal" című cikke jelent meg a Nimród májusi számában. A szerzők tényszerűen foglalkoznak a sakál kapcsán az áprilisi számban megjelent tanulmány hipotéziseivel.

 


2015. április 24.
Tudományos Közlemény

 
A Kaposvári Egyetem és a SZIE Vadvilág Megőrzési Intézet munkatársainak közös publikációja jelent meg a sakál táplálkozásáról:
 
Lanszki, J., Kurys, A., Heltai, M., Csányi, S. & Ács, K. 2015: Diet composition of the golden jackal in an area of intensive big game management. — Ann. Zool. Fennici 52: in press. [preprint online since 24 Apr. 2015] - http://www.annzool.net 
 
A közlemény új eredményeket mutat be arra vonatkozóan, hogy a sakál táplálkozásában milyen szerepe lehet a vadászterületen a lőtt vadból keletkező és kint maradó zsigereknek.
 

 2015. április 15.
OTDK - 2015

XXXII. OTDK - Hódmezővásárhely-Szeged, 2015. április 8-10.
 

A XXXII. Országos Tudományos Diákköri Konferencián a Vadvilág Megőrzési Intézet hallgatói – az elmúlt évekhez hasonlóan – kiválóan szerepeltek. A sok induló miatt a konferencián két vadgazdálkodási szekciót is szerveztek, melyeken hallgatóink összesen 13 pályaművet mutattak be és egy előadás erejéig a természetvédelmi szekcióban is hallgathattak a résztvevők gödöllői vadgazda előadását. Az előadások sikeresek és eredményesek is voltak.
 

A Vadgazdálkodási I. szekciót eredményei:

1. helyezett: Rung Áron: A dolmányos varjú tavaszi és kora nyári táplálkozásának vizsgálata a Kiskunságban. Témavezető: Dr. Heltai Miklós egyetemi docens.
2. helyezett: Márton Mihály: Kisemlősök állománysűrűségének vizsgálata különböző élőhely-együttesekben. Témavezető: Dr. Heltai Miklós egyetemi docens.
3. helyezett: Bíró Bálint: Az üregi nyúl élőhelypreferenciájának és környezetére gyakorolt hatásának vizsgálata egy telepített erdőben. Témavezető: Dr. Szemethy László egyetemi docens.
 

A Vadgazdálkodási II. szekció eredményei:

1. helyezett: Kovács Imre: Gímszarvas (Cervus elaphus) bikák egyes korbecslési módszereinek értékelése. Témavezető: Dr. Bleier Norbert egyetemi adjunktus.
2. helyezett: Berger Andor: A magyarországi vadhúspiac jellemzői és fejlesztésének lehetőségei. Témavezető: Dr. Csányi Sándor egyetemi tanár.

 

A hallgatóknak és témavezetőiknek is gratulálunk!

 


2015. április 08.
Sajtófigyelő

- Ismeretterjesztő cikk a nagyragadozók szerepéről az ökoszisztémában. TermészetBúvár, 2015: (2) 8-11


2015. március 16.
Sajtófigyelő

- Ismeretterjesztő cikk a szőrcsapdázásról. Magyar Vadászlap, 24:(3) 19-20


2015. március 13.
Meghívó Seres József és Szabó György közös kiállítására

   2015. március 20-án nyílik meg Seres József - Nimród díjas vadászfestő - és Szabó György agancsfaragó közös kiállítása.
 

Meghívó »


2015. február 27.
Sajtófigyelő

 
- Bleier Norbert a MOKKÁ-ban nyilatkozik a Lábodnál az úttesten átrohanó hatalmas szarvas rudliról illetve az illegális agancsgyűjtésről (TV2 riport)


2015. február 19.
Sajtófigyelő

- Ismeretterjesztő cikk az őzek társas viselkedéséről. Magyar Vadászlap, 24: 32-33



2015. február 5.
Megújult és kibővített stratégiai partnerség


- Stratégiai partnerségi megállapodást kötött a Földművelésügyi Minisztérium és a Szent István Egyetem. A SZIE VMI megbecsültségét jelzi, hogy a tárca külön stratégiai megállapodást írt alá a felsőoktatási intézménnyel a vadvédelem, vadgazdálkodás és természetvédelem érdekében. A partnerek jogszabályok, koncepciók, tanulmányok előkészítésében, értékelésében működnek együtt, továbbá a vadvédelem, vadgazdálkodás és a vadászat tudományos, oktatási rendszerének alapjait közösen dolgozzák ki.


2015. január 27.
Tudományos cikk

  - A VMI munkatársainak közleménye jelent meg a Wild Felid Monitor című folyóiratban.



2015. január 16.
Sajtófigyelő


      - Dr. Heltai Miklós a MOKKÁ-ban nyilatkozik a Budapesten kószáló balszerencsés vaddisznókról (TV2 riport)


2015. január 16.
Intézeti hírek

 2015. január 28-án 10.00 órai kezdettel dr. Katona Krisztián habilitációs előadást tart magyar és angol nyelven. Az előadásokra minden kedves érdeklődőt várunk!.



2015. január 8.
Tudományos cikk

  - Katona, K., Gál-Bélteki, A., Terhes, A. Bartucz, K., Szemethy, L., 2014. How important is supplementary feed in the winter diet of red deer? A test in Hungary. Wildlife Biology, 20(6): 326-334. IF=1.071.



2015. január 8.
Sajtófigyelő
Konferencia a mezőgazdasági vadkárról
a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szervezésében

A medvekonferenciától a medvekárig

Vadászkamarai esték Veszprémben

Csányi Sándor nyilatkozata a Vadászlap 2015. januári számában


2014. december 9.
Vadgazdálkodási szakmérnök képzés Gödöllőn
      A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Vadvilág Megőrzési Intézete vadgazdálkodási szakirányú továbbképzést (szakmérnök képzést) indít 2015. tavaszán. A képzést ajánljuk mindazoknak, akik a vadgazdálkodás, vadászat iránt érdeklődnek, már felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, és a vadászatra jogosultak munkájába úgy szeretnének bekapcsolódni, hogy a szakterület felsőfokú ismereteivel rendelkeznek. Különösen javasoljuk a képzést a vadásztársaságok elnökeinek, titkárainak, vadászmestereinek és egyéb tisztségviselőinek.

Részletek


2014. december 8.
Sajtófigyelő
      - Megduplázódott a rókák száma Magyarországon (Origo.hu)


2014. december 4.
Sajtófigyelő
      - Hatékony-e a téli vadetetés? Magyar Vadászlap XXIII (11): 696-698.

 

 


 2014. november 27.
Egyetemi TDK - 2014

A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán 2014. november 26-án rendezték meg a kari Tudományos Diákköri Konferenciát. A Vadvilág Megőrzési Intézet hallgatói (Balázs Réka, Berger Andor, Bors Barna, Keller Norbert, Kiss András, Kovács Dominik, Kovács Imre, Kovács Virág, Mandeville Márton, Márton Mihály, Mihalik Bendegúz, Pető Georgina, Rostás Renáta, Rung Áron, Sörfőző Miklós és Vincze Róbert) két szekcióban (Vadgazdálkodás I. és II.) ismertették eredményeiket.

Eredményeik:

Vadgazdálkodás I. szekció

I. helyezés: Kovács Imre - A kukorica (Zea mays) egyes vadkárbecslési módszereinek összehasonlítása terepi vizsgálattal és számítógépes szimulációval. Témavezetők: Dr. Bleier Norbert egyetemi tanársegéd, Schally Gergely Tibor egyetemi tanársegéd
II. helyezés: Kovács Dominik - Az őz rágásának vizsgálata szőlőültetvényben. Témavezető: Dr. Bleier Norbert egyetemi tanársegéd
III. helyezés: Berger Andor - A magyarországi vadhúspiac jellemzői és fejlesztésének lehetőségei. Témavezető: Dr. Csányi Sándor egyetemi tanár

Különdíjak:
Az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács különdíját kapta: Kovács Imre.
A Tudományos Diákköri Tanács különdíját kapta: Rostás Renáta - Különböző takarmánykeverékek hatása a fácán fejlődésére. Témavezető: Dr. Biró Zsolt egyetemi docens
A Hallgatói Önkormányzat Prezentációs különdíját kapta: Kovács Dominik.
A Vadvilág Megőrzési Intézet különdíját kapta: Berger Andor.
A Vad-ész Mérnökiroda különdíját kapta: Mihalik Bendegúz - A vadgazdálkodás különböző bevételeinek és kiadásainak áttekintése: a bevételek növelésének lehetséges módjai. Témavezető: Dr. Szemethy László egyetemi docens
A Hubertus Kft különdíját kapta: Sörfőző Miklós - Vadhatások alakulása eltérő vadsűrűségű területeken. Témavezető: Dr. Katona Krisztián egyetemi docens

Vadgazdálkodás II. szekció

I. helyezés: Kovács Virág - A vaddisznók szociális interakcióinak vizsgálata etetés közben, szabadterületen és vaddisznós kertben. Témavezetők: Dr. Szemethy László egyetemi docens, Újváry Dóra PhD hallgató
II. helyezés: Keller Norbert - Az agrár-környezetgazdálkodási programok mezei nyúl (Lepus europaeus) állományra gyakorolt hatásának előzetes elemzése. Témavezető: Dr. Szemethy László egyetemi docens
III. helyezés: Vincze Róbert - Különböző kezelésű szegély-élőhelyek rovarfaunájának összehasonlítása. Témavezetők: Dr. Heltai Miklós egyetemi docens, Putz Krisztina tanszéki mérnök, Hajas Péter Pál ügyvezető igazgató

Különdíjak:
Az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács különdíját kapta: Márton Mihály - Kisemlősök állománysűrűségének vizsgálata különböző élőhely-együttesekben. Témavezető: Dr. Heltai Miklós egyetemi docens
A Tudományos Diákköri Tanács különdíját kapta: Bors Barna és Pető Georgina. Dolgozatuk címe: A szürke farkas (Canis lupus) társadalmi megítélése és ismerete. Témavezető: Dr. Szemethy László egyetemi docens
A Hallgatói Önkormányzat Prezentációs különdíját kapta: Kovács Virág.
A Vadvilág Megőrzési Intézet különdíját kapta: Kovács Virág és Vincze Róbert.
A Vad-ész Mérnökiroda különdíját kapta: Mandeville Márton - Varjúfélék fészkelési szokásai Budapesten. Témavezető: Dr. Katona Krisztián egyetemi docens
A Hubertus Kft különdíját kapta: Rung Áron - A dolmányos varjú tavaszi és kora nyári táplálkozásának vizsgálata a Kiskunságban. Témavezető: Dr. Heltai Miklós egyetemi docens
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület különdíját kapta: Keller Norbert.
A Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár különdíját kapta: Keller Norbert.

A GTK Tudományos Diákköri Konferenciájának „Szervezeti működés” szekciójában az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács különdíját kapta: Putz Kriszta tanszéki mérnök, a GTK levelező hallgatója - „Belső kommunikáció vizsgálata a Szent István Egyetem, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, Vadvilág Megőrzési Intézetében” (Témavezető: Dr. Rudnák Ildikó és Dr. Csányi Sándor).

Hallgatóink és témavezetőik eredményeihez gratulálunk!


 

2014. november 20.
Sajtófigyelő
      - Megbízható módszerre van szükség – Beszámoló a második vadkár konferenciáról

(Erdő-Mező Online)

(Forestpress)

 


2014. november 20.
Külföldi hallgatóink kirándulása a Budakeszi Vadasparkban
      - 2014. november 14-én a "Science Without Borders" program brazíliai hallgatói, ERASMUS ösztöndíjas, illetve angol nyelven tanuló hazai hallgatók szakmai tanulmányúton vettek részt a Budakeszi Vadasparkban. A Wildlife Ecology and Management tárgy főként külföldi hallgatóinak ez a tanulmányút ad lehetőséget a hazai fauna egyes fajainak megismerésére.
      Délelőtt 10 órás érkezéskor Szilágyi Zsolt (a VMI volt vadgazda hallgatója), a vadaspark munkatársa indította el a 19 hallgató körbevezetését. Hasznos és érdekes információkat adott át a kárpát-medencei őshonos és betelepített állatokról. A nagyvadfajok bemutatását követően állathang-felismerésben próbálták ki magukat a hallgatók. Az apróvadas körzetben történt séta kitért az invazív fajok potenciális károkozására és a vadasparki tréningek fontosságára (sakál-vokál kíséretében). Az interaktív előadások végig angol nyelven folytak.
      A közel 3 órás program jól szolgálta a képzés céljait és a hallgatók hiteles ismereteket szerezhettek fontosabb vadfajainkról.

 


  
       


2014. november 7.
Sajtófigyelő
      - Kell-e medvetámadástól tartani Nógrádban? (TV2 riport)    
 

 


 

2014. október 21.
Sajtófigyelő
      - Veszélyes állat telepedett meg a nógrádi erdőkben (HVG.hu)


2014. szeptember 24.
Kutatók Éjszakája a Vadvilág Megőrzési Intézetben

   2014. szeptember 26-án immár hetedszer nyílnak meg a Vadvilág Megőrzési Intézet kapui a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat keretében.

Plakát »


2014. augusztus 14.

Sajtófigyelő
      - Itt az új csúcsragadozó, és máris terjednek a legendák (Szabad Föld Online)


2014. augusztus 7.
Sajtófigyelő
      - Nem veszélyesek az aranysakálok (TV2 riport)    
 


2014. július 21.
Tudományos hír

 

  Megjelent a Vadbiológia 16. kötete. A legújabb kötet cikkei a hazai kutatások új eredményeit ismertetik. A nyomtatott kötet korlátozott számban a Vadvilág Megőrzési Intézettől rendelhető meg.



2014. július 21.
Tudományos hír

  Megjelent a Vadbiológia 15. kötete. A legújabb kötet cikkei a hazai kutatások új eredményeit ismertetik. A nyomtatott kötet korlátozott számban a Vadvilág Megőrzési Intézettől rendelhető meg.



2014. június 3.
Sajtófigyelő

- Vadhatásmonitoring - oktatás Mátrafüreden (Nimród)  

 


2014. május 22.
Vadbiológus Tábor 2014
      - A Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete az elmúlt évekhez hasonlóan VADBIOLÓGUS tábort szervez kezdőknek és haladóknak a nyár utolsó hetében, 2014. augusztus 25. és 29. között.

A tábor célja, hogy megismertesse az érdeklődőket az Intézetben folyó fontosabb kutatások-kal és bepillantást adjon a terepi adatgyűjtés és feldolgozás szépségeibe és nehézségeibe. A délelőtti órákban elsősorban előadások, míg a délutáni, esti időszakokban közös, interaktív gyakorlatok keretében lehet megismerkedni az elöltöltős fegyverekkel, a szőrszálak vadbiológiai kutatásokban betöltött szerepével, az erdő-mező ehető növényeivel és a cserjék fontosságával erdeinkben, valamint képet kaphatunk a hazai állatvédelem munkájáról is..

A tábort javasoljuk a Szent István Egyetem minden a vadbiológia, vadgazdálkodás iránt érdeklődő hallgatójának illetve a SZIE képzési programjai iránt érdeklődő, érettségi előtt álló középiskolásoknak is.

Részletek a csatolt dokumentumokban.

Felhívás

Tervezett programok


 2014. május 19.
ArboFeszt a Gödöllői Erdészeti Arborétumban

Idén második alkalommal kerül megrendezésre az ArboFeszt, a Gödöllői Erdészeti Arborétumban. A rendezvény összművészeti jelleggel ötvözi egy családi nap, egy természetvédelmi-fesztivál és egy zenés rendezvény jellegzetességeit. A szervezők célja a tartalmas szórakoztatás (0-99 éves korig), ismeretterjesztés, helyi zenekarok befogadása és az Arborétum értékeinek bemutatása, népszerűsítése.

A rendezvénybe idén a vadbiológiai kutatások során alkalmazott eszközök és módszerek bemutatójával, valamint a fiatalabbaknak szóló fajismertető előadásokkal a Vadvilág Megőrzési Intézet is bekapcsolódik.

Részletek a csatolt dokumentumokban és a fesztivál honlapján: www.arbofeszt.hu

programok 1

programok 2


2014. április 22.
Sajtófigyelő

  - Az aranysakál és ragadozómadár-vonulás Grúziában (OzoneNetwork)  (OzoneNetwork) 


2014. március 5.
Tudományos cikk

  - Újváry, D., Schally, G., Buczkó, M., Szabó, L., Szemethy, L 2014. A simple method for the assessment of wild boars'''' (Sus scrofa) habitat use. Journal of Veterinary Behavior (in press)



2014. március 5.
Sajtófigyelő

- Célegyenesben az erdei szalonka monitoring értékelése (Nimród)  

 


2014. február 5.
Demonstrátori pályázat
A VadVilág Megőrzési Intézet a Mezőgazdaság- és Környezettudomány Kar oktatási dékánhelyettesének tájékoztatása alapján pályázatot hirdet demonstrátori feladatok ellátására a 2013/14-as tanév tavaszi félévére. A demonstrátor feladata az oktatással és az Intézet napi feladataival kapcsolatos egyes munkákban való közreműködés, amelyeket az intézetigazgató határoz meg. Az érdeklődőknek pályázatot kell benyújtaniuk. Az ehhez szükséges pályázati űrlap a http://mkk.szie.hu/hallgatoknak/hasznos-informaciok-nyomtatvanyok/tartalom-nyomtatvanyok címről tölthető le. A pályázat elbírálásakor az Intézet munkájában korábban már bekapcsolódó, és az Intézetben TDK munkát végző jelentkezők előnyt élveznek.

további információk


2014. január 21.
Tudományos cikkek

   - Katona Krisztián, Hajdu Márk, Farkas Attila, Szemethy László 2013. Hazai bükkösök konzervációja: szálaló üzemmód és szelektív vadrágás. Tájökológiai Lapok 11(2): 223-228.

  - Fehér, Á., Katona, K. 2013. Spontán beerdősülő területek és a nagytestű növényevők hatása: lehetőség a fenntartható gazdálkodásra. Tájökológiai Lapok 11(2): 197-204.


2014. január 14.
Sajtófigyelő
      - Meg kellene vizsgálni a kilőtt, ritka aranysakált (INDEX.hu)


2013. december 5.
December 5.

      - December 5-én a Vidékfejlesztési Minisztériumban tartotta alakuló ülését az Országos Vadgazdálkodási Tanács (OVT). Fazekas Sándor miniszter úr a tanács tagjává nevezte ki Csányi Sándor egyetemi tanárt és Szemethy László egyetemi docenst, a Vadvilág Megőrzési Intézet  munkatársait. A kinevezéseket Semjén Zsolt miniszerelnök-helyettes adta át. Az ülésen a tagok Csányi Sándort az OVT elnökének választották, míg Semjén Zsolt az OVT társelnöke lett.

Hunitingpress beszámoló


2013. december 3.
Újra APSI SZIE Biztonságos fegyverkezelési tanfolyam

  - A Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete együttműködésben az Egyetem Felnőttképzési és Távoktatási Központjával (Intézmény FMK nyilvántartási szám: 13-0335-04 FAT akkreditációs szám: ALF-053) és a The Association of Professional Shooting Instructors (APSI) vizsgázott hazai lőoktatóival ˝APSI & SZIE Biztonságos fegyverkezelési és alapfokú lőoktató képzést˝ (sorszáma: 1022; szakmai kódja: 620020) indít 2014 februárjában.

további információk   jelentkezési lap  


2013. december 9.
Sajtófigyelő
      - Házimacskák fenyegetik a vadmacskákat (ORIGO.hu)


2013. november 29.
Tudományos cikk

  - Szemethy, L., Katona, K., Csányi, S., Hajdu, M., Hejel, P., Bleier, N. 2013. A vadhatás mérésének módszertani problémái. Erdészetii Lapok CXLVIII (11): 360–361.

Beszámoló az I. Vadgazdálkodási és Vadkár Konferenciáról


2013. november 13.

Sajtófigyelő
      - Vaddisznók a fővárosban (alternativenergia.hu)


2013. november 8.
Sajtófigyelő
      - Összefogás az agrárterületek biológiai sokféleségének megőrzése érdekében (zipmagazin.hu)


2013. november 11.

Sajtófigyelő
      - Beszámoló a Nagyragadozók és Pásztorkutyák című rendezvényről (a Kutya c. folyóirat)

 


2013. október 25.
Szakmai vita: Mi történt a fácánnal – a statisztikák alapján?

  - Csányi Sándor cikke a Nimród novemberi számából

 


2013. október 3.
Tudományos cikk

  - Bőti, Sz., Heltai, M. 2013. Az énekesmadár-fajok előfordulásának, és az előfordulásra ható tényezők vizsgálata lakott környezetben, Jászfényszarun. Tájökológiai Lapok 11 (1): 89–103.


2013. szeptember 24.
Kutatók Éjszakája a Vadvilág Megőrzési Intézetben

   2013. szeptember 27-én immár hatodszor nyílnak meg a Vadvilág Megőrzési Intézet kapui a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozat keretében.

Plakát »      Program térkép »


2013. szeptember 27.

Tudományos ismeretterjesztő cikk
      - Heltai, M. és Lanszki, J. (2013): A ragadozók lehetséges szerepei és hatásai. Nimród Vadászújság, 101 (10): 14-16


2013. szeptember 24.
Tudományos cikkek

   - Fehér. Á., Katona K. 2013. Akácrágás: vadkár vagy vadhatás? Erdészeti Lapok, CXLVIII (9): 278-281.

  - Győri-Koósz, B., Katona, K., Altbäcker, V. 2013. Az ürge étrendjének vizsgálata legelt és kaszált gyepterületeken. Magyar Apróvad Közlemények.  11: 215-225.


2013. szeptember 24.
Tudományos cikk

        -
Rzepiel Andrea, Bíró Zsolt, Lehotzky Pál, Ózsvári László,
Horvai-Szabó Mária, Nagy Zsolt B. (2013): Házi macska genombankjának kialakítása és gyakorlati jelentosége a Maine Coon fajta modelljén keresztül. Magyar Állatorvosok Lapja 135. 1-6.


2013. augusztus 26.

Sajtófigyelő
      - Példás összefogás a szakszerű szarvasgazdálkodásért Bács-Kiskunban (Nimród)

 


2013. augusztus 26.

Sajtófigyelő
      - Daria Bezgacheva II. éves MSc hallgatónk a CIC-nél gyakornokként dolgozik (CIC Newsletter 2013/2)


2013. augusztus 1.

Sajtófigyelő
      - Idén lenne 90 éves Dr. Walleshausen Gyula (Nimród)


2013. július 15.
Tudományos cikk

- Sonkoly, K., Bleier, N., Heltai, M., Katona, K., Szemethy, L., Szabó, L., Beregi, A., Csányi, S. 2013. Big game meat production in Hungary: A special produst of a niche market. Hungarian Agricultural Research 22(2): 12-16.


2013. július 15.
Pro Scientia Aranyérem
      -
Pro Scientia Aranyérmet és a Vidékfejlesztési Minisztérium, Környezetügyért Felelős Államtitkárság Különdíját kapta Tóth Bálint okleveles vadgazada mérnök, a Vadvilág Megőrzési Intézet frissen végzett hallgatója


2013. június 27.
Sajtófigyelő
      - Egyre csak lövik őket, mégis mind többen vannak (HVG.hu)


2013. június 4.
Sajtófigyelő
      - Sörti, a sztár vaddisznó (TV2 riport)
   
 


2013. május 27.
Sajtófigyelő
      - Hogyan lesz a kocsi nyesttelen? (Nyugat.hu)


2013. május 21.
Hallgatónk nyilatkozott
      - Két szamár tépett szét egy 65 éves férfit Magyarszecsődön (TV2 riport)
   
 


Vadbiológus tábor 2013
      Az elmúlt évekhez hasonlóan a Vadvilág Megőrzési Intézet idén is VADBIOLÓGUS tábort szervez kezdőknek és haladóknak a nyár utolsó hetében, 2013. augusztus 26. és 30. között.
A tábor célja, hogy megismertesse az érdeklődőket az Intézetben folyó fontosabb kutatásokkal és bepillantást adjon a terepi adatgyűjtés és feldolgozás szépségeibe és nehézségeibe. A délelőtti órákban elsősorban előadások, míg a délutáni, esti időszakokban közös, interaktív gyakorlatok keretében lehet megismerkedni a vadbiológiai vizsgálatokban használt eszközökkel, a nyomolvasás rejtelmeivel, a laboratóriumi munka szépségeivel, és hazánk emlős ragadozóival is.

Részletek

Program


2013. május 16.
Konferencia az aranysakálról
   A Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete és a Gödöllői Vadászati Szakkollégium közös szervezésben 2013. május 6-án, hétfőn „Otthon, édes otthon … — az aranysakál hazai története az elmúlt évtizedekben” címmel szervezett nagysikerű szakmai konferenciát. A résztvevők megtöltötték a kollégium Gorka termét.

A konferencia előadásának összefoglalója

A vadászap internetes tudósítása

A vadászlap tudósítása


2013. május 7.
Tudományos cikk

   Katona, K., ,Kiss, M., Bleier, N., Székely, J., Nyeste, M., Kovács, V., Terhes, A., Fodor, Á., Olajos, T., Rasztovits, E., Szemethy, L. 2013. Ungulate browsing shapes climate change impacts on forest biodiversity in Hungary. Biodiversity and Conservation, DOI: 10.1007/s10531-013-0490-8.


2013. május 2.
Sajtófigyelő
      - Hajtóvadászat (Heti Válasz)


2013. április 22.
Tudományos cikk

   - National Game Management Database of Hungary - A 20 years
     stewardship of Hungarian wildlife resources (Hungarian Agricultural Research)


2013. április 17.
Konferencia az aranysakálról
   A Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete és a Gödöllői Vadászati Szakkollégium közös szervezésben 2013. május 6-án, hétfőn „Otthon, édes otthon … — az aranysakál hazai története az elmúlt évtizedekben” címmel szakmai konferenciát szervez.
A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a
vadaszszakkoli@gmail.com vagy az andor.berger@gmail.com elektronikus levélcímeken lehetséges.
A konferencia részletes programja


2013. április 15.
OTDK 2013
      - A Budapesti Corvinus Egyetemen megrendezett XXXI. Agrártudományi Országos Tudományos Diákköri Konferencián a Vadvilág Megőrzési Intézet hallgatói (Bőti Szilvia, Fehér Ádám, Fernye Csaba, Gallai Zsófia, Kiss Diána Ildikó, Kolejanisz Tamás, Kovács Virág, Márton Mihály, Mihalik Bendegúz, Oberna András, Patkó László, Szabó József, Tóth Bálint, Ujhegyi Nikolett), 3 szekcióban (Tájökológia, Természetvédelem I., Vadgazdálkodás) szerepeltek.

Eredményeik:

Vadgazdálkodás

I. helyezés: Tóth Bálint. Dolgozatának címe: Otthonterület-becslési módszerek összehasonlítása az őz (Capreolus capreolus) területhasználatának elemzésében. Témavezetők: Bleier Norbert egyetemi tanársegéd, Dr. Csányi Sándor egyetemi tanár, Schally Gergely Tibor PhD hallgató

III. helyezés: Márton Mihály. Dolgozatának címe: Az eurázsiai borz (Meles meles) és a vörös róka (Vulpes vulpes) élőhely felosztása a Börzsönyben. Témavezetők: Dr. Heltai Miklós egyetemi docens, Szabó László tanszéki mérnök, Markolt Ferenc PhD hallgató

Különdíj: Kovács Virág. Dolgozatának címe: A vaddisznó csoportszerkezetének és agresszív viselkedésének vizsgálata szabad területen és vaddisznós kertben. Témavezetők: Dr. Szemethy László egyetemi docens, Újváry Dóra PhD hallgató

Természetvédelem I.

II. helyezés: Gallai Zsófia. Dolgozatának címe: A lappantyú (Caprimulgus europaeus) területhasználatának vizsgálata térinformatikai eszközökkel. Témavezetők: Dr. Szemethy László egyetemi docens, Madarász Boglárka Kolon-tavi Madárvárta munkatársa

III. helyezés: Patkó László. Dolgozatának címe: A madárfészek-analízis módszerének bemutatása és tesztelése városi élőhelyeken. Témavezetők: Dr. Heltai Miklós egyetemi docens, Dr. Tóth Mária egyetemi adjunktus

Különdíj: Ujhegyi Nikolett. Dolgozatának címe: Ismeretterjesztés hatása egy konfliktusos fajcsoport, a denevérek esetében felsőtagozatos gyerekek körében. Témavezető: Dr. Heltai Miklós egyetemi docens

Eredményeikhez gratulálunk!

Képgaléria

Az OTDK részletes eredménylistája letölthető:


2013. április 11.
Sajtófigyelő

   - A Vadvilág Megőrzési Intézet és az Oslói Egyetem munkatársainak közös cikkéről ír a svájci Neue Zürcher Zeitung
  
- Kutyát sebesített meg a városban kószáló vadkan (TV2 riport)
  


2013. március 28.
Tudományos cikk

        -
Nagy Zsolt B., Rzepiel Andrea, Szabára Ágnes, Heltai Miklós, Csányi Sándor, Lehotzky Pál, Ózsvári László (2013): Az aranysakál (Canis aureus) magyarországi elofordulása, genetikai térképezésének fontossága és génbankjának felhasználási lehetoségei. Magyar Állatorvosok Lapja 135. 149-158.


 2013. március 28.
Sajtófigyelő
      - Végleg beköltöztek a vaddisznók a városokba (Hír24)


2013. március 28.
Vadászkutya szakkollégium
        A VadVilág Megőrzési Intézet és A Vadászkutya magazin 2013 tavaszán újra elindítja a Vadászkutya szakkollégiumot a mellékelt tematika szerint.

 

  • Előadó: Ujhelyi Tamás, A VADÁSZKUTYA magazin főszerkesztője.
  • Helyszín: Vadvilág Megőrzési Intézet Fábián Gyula Oktatási Épület.
  • Időpontja: kéthetente szerdánként 16.00 - 19.00. között.
  • Első időpont: április 10.
A részvételhez előzetes regisztráció szükséges, amelyet a Heltai.Miklos@vvt.gau.hu címen lehet megtenni.

Részletek
  


2013. március 19.
Nagyragadozók és Pásztorkutyák címmel tartottak fórumot Intézetünkben

        A március 9-én tartott konferencia résztvevőit Kiss Krisztina megnyitója után Dr. Csányi Sándor intézetigazgató köszöntette. Az előadások sorát Újváry Dóra, az Intézet PhD hallgatója kezdte meg, aki a farkas falka felépítéséről és működéséről beszélt. Czéher György a kalibakutyák, a nagyragadozók és a pásztorok kapcsolatát mutatta be, miközben a fajtatenyésztésben rejlő veszélyekre is felhívta a figyelmet. Puskás Ferenc a
Kuvaszok és Nagyragadozók Természetvédelmi Program elmúlt 6 évének tapasztalatairól számolt be. Az előadások sorában szinte mindent megtudhattunk a Balkán népszerű pásztorkutyájáról a sarplaninacról (Csapó Zsolt és Bodnár Gyula voltak az előadók) és Közép-Ázsia pásztorkutyájáról Budai Flórián és Strobán Róbert előadásában.

Képgaléria

Letölthető előadások:
- Kuvaszok és Nagyragadozók Természetvédelmi Program 2007-2013

- Az autentikus sarplaninac nyomában - Koszovó Sar-hegység

- Szamarkandi - Átfogó kép az Ázsiáról

- Az ember farkasa


2013. március 18.
Sajtófigyelő
      - Mára a város lett a vaddisznók élőhelye (TV2 riport)
   
      - Pár szó a szalonkáról (Huntingpress)

      - Hiúzok esélye (Magyar Hírlap Online - megtekintéséhez regisztáció szükséges!)

      - Befészkelték magukat hozzánk a farkasok (Origo.hu)


2013. január 24.
Tudományos cikk

  - Norbert Bleier, Laszlo Szemethy, Judit Gallo, Robert Lehoczki, Sandor Csanyi (2012): An owerview of damages caused by big game to agriculture - Hungarian Agricultural Research 2012/4


2013. január 22.
Sajtófigyelő
      - Egyelőre megússzuk a farkasinváziót (Origo.hu)


2013. január 8.
Ismeretterjesztő cikkek
     -Molekulásris genetikai módszerek a vadgazdálkodásban (Jó Vadászatot!)

     -A gímszarvas agancsfejlesztése (Greenfo)

 


2013. január 8.
Sajtófigyelő
      - Cseh Erdészeti Vadászati és Halászati Múzeum - Ohrada (Nimród

 


2013. január 6.
Tudományos cikk

        - Heltai Miklós, Torbó László Tibor, Lanszki József, Szabó László 2012. Az aranysakál (Canis aureus L. 1758) állomány nagyságának vizsgálata közvetlen megfigyelések alapján. Tájökológiai Lapok 10 (2): 405–411.
       


Copyright © GATE/SZIE MKK VMI 1997-2016