Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 199 658 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 199 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Borisas Tadičius 2010 m.

Borisas Tadičius (serb. Boris Tadić, g. 1958 m. sausio 15 d.) – serbų politikas, nuo 2004 m. iki 2012 m. ėjęs Serbijos prezidento pareigas. Pirmajai savo kadencijai Tadičius buvo išrinktas 2004 m. birželio 27 d., kuomet Serbija dar buvo Serbijos ir Juodkalnijos dalis. Antrajai kadencijai jis buvo išrinktas 2008 m. vasario 3 d. – šį kartą kaip nepriklausomos Serbijos prezidentas. 2012 m. balandžio 5 d. jis atsistatydino, norėdamas išankstinių prezidento rinkimų. Prieš tapdamas prezidentu B. Tadičius ėjo Jugoslavijos Federacinės Respublikos telekomunikacijų ministro bei Serbijos ir Juodkalnijos gynybos ministro pareigas. Pagal išsilavinimą yra psichologas.

B. Tadičius buvo Demokratų partijos narys nuo pat jos įkūrimo 1990 m. 2004 m. jis buvo išrinktas partijos pirmininku. Pralaimėjus 2012 m. Serbijos prezidento rinkimus ir dėl prastų partijos reitingų, 2012 m. lapkritį B. Tadičius pasitraukė iš partijos pirmininko pareigų ir tapo partijos garbės pirmininku. 2014 m. sausį, kilus nesutarimams tarp partijos vadovų, B. Tadičius paliko partiją ir įsteigė Naująją demokratų partiją (kuri vėliau buvo pervadinta į Socialdemokratų partiją), su kuria dalyvavo 2014 m. Serbijos parlamento rinkimuose.

B. Tadičius siūlo šaliai palaikyti glaudžius ryšius su Europos Sąjunga ir siekti prisijungimo prie jos. Jo prezidentavimo laikotarpiu Europos Sąjunga panaikino vizas Serbijos piliečiams, vykstantiems į Šengeno erdvę, taip pat Serbijos vyriausybė pasirašė Stabilizacijos ir asociacijos susitarimą, kuris išreiškia šalies norą prisijungti prie Europos Sąjungos, ir Serbija gavo Europos Sąjungos kandidatės statusą. Taip pat Serbija įvykdė visus įsipareigojimus Tarptautiniam baudžiamajam tribunolui buvusiai Jugoslavijai (TBTBJ). Jis tapo pirmuoju Serbijos valstybės vadovu, aplankiusiu Srebrenicos žudynių memorialą. Jis taip pat pradėjo iniciatyvą, siekiančią, kad Serbijos parlamentas priimtų nutarimą, kuris pasmerktų Srebrenicos žudynes. B. Tadičius savo vadovavimo laikotarpiu susidūrė su Kosovo nepriklausomybės deklaracijos ir pasaulinės finansų krizės iššūkiais, dėl kurių sulėtėjo ekonomikos augimo tempas. Nors Tadičius yra laikomas provakarietišku lyderiu, jis taip pat stengiasi palaikyti gerus santykius tiek su Rusija, tiek su Jungtinėmis Valstijomis bei Europos Sąjunga.

Daugiau…


Naujienos


gegužės 23 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

Trimeresurus gumprechti.jpg
Gumprechto kufija Hin Rong Kla kalno nacionaliniame parke (Tailandas)
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Teiginių vertinimui Vikipedijoje pagrindinis kriterijus yra ne teisingumas, o galimybė verifikuoti (patikrinti). Vikipedijos atveju galimybė verifikuoti reiškia, kad bet kuris straipsnio skaitytojas privalo turėti galimybę patikrinti, ar bet kuri į vikipediją įdėta medžiaga prieš tai buvo publikuota patikimuose leidiniuose. Tai susiję su Vikipedijos taisyklėmis dėl neutralaus požiūrio laikymosi ir draudimo remtis nepublikuotais tyrimais. Kartu šios trys taisyklės yra pagrindinės straipsnių turiniui taikomos taisyklės.

Straipsnių autoriai gali kur tinka į juos dėti ir savo pačių mintis ar tyrimų išvadas, bet tik tada, kai jie prieš tai buvo publikuoti patikimame leidinyje. Vikipedija nėra vieta publikuoti savo mintis ar tyrimus, vikipedijoje aprašomos tik jau publikuotos mintys ar tyrimai.

Ginčytiną teiginį parašęs dalyvis privalo nurodyti patikimus teiginių bei citatų šaltinius, kitaip tai gali būti pašalinta. Įrodymo našta tenka straipsnio autoriui, kuris prideda arba atstato anksčiau ištrintą straipsnių medžiagą. Teiginiai, kurie kelia abejonių ar, tikėtina, gali kažkam kelti abejonių ateityje, privalo būti pagrįsti nuorodomis į patikimus šaltinius. Jie yra žymimi šablonu {{faktas}}. Jei per ilgesnį laiką taip pažymėtiems teiginiams šaltiniai vis dar nėra nurodomi, jie turi būti pašalinti. Paprastai šis laikas yra maždaug dvi savaitės, tačiau kai kuriais atvejais gali būti ir trumpesnis – pavyzdžiui, teiginiams apie šiuo metu gyvenančius žmones. Spekuliatyvūs, gandų lygio teiginiai gali ir turėtų būti šalinami iškart be jokių žymėjimų, o atstatyti gali būti tik iškart nurodant patikimus šaltinius. Tai tinka visur, tačiau ypač – straipsniuose apie šiuo metu gyvenančius žmones.

Jokiais šaltiniais neparemtus teiginius kvestionuojantys naudotojai neprivalo nurodyti jokių priešingai teigiančių šaltinių. Jei kažkuri medžiaga niekur nėra publikuota, ji negali patekti į vikipediją, nepriklausomai nuo to ar yra publikuota kažkokia priešinga medžiaga.

Šios savaitės iniciatyva yra trokštamiausi straipsniai.

Vikisritys


Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga