Andrzej Kurek, Zdzisław Kamiński
do najaktywniejszego forum dyskusyjnego o programie

W 12 rocznicę wypadku małą wzmiankę o autorach, na 2 str. umieściła TRYBUNA, to było wydanie z dnia 29.09.2001 r.


Muszę tu wyjaśnić, że ta strona ma charakter wspomnieniowy, ale można ją nazywać "oficjalną stroną" programu. W 1999 roku minęlo 10 lat od przerwania emisji. W TVP ukazały się rocznicowe felietony i zaczęły napływać do mnie liczne e-listy, o których wspominam niżej... Program popularnonaukowy SONDA był nadawany w latach 1977-1989. Wydaje się, że można uznać go za "kultową" pozycję telewizyjną z tamtych lat. Upoważniają mnie do takiego stwierdzenia listy przesyłane pocztą elektroniczną od zupełnie nieznanych mi osób. Przez 12 lat zostało wyemitowanych około 560 programów (łącznie z powtórkami we wszystkich pasmach). W kategorii programów popularnonaukowych to swoisty rekord polskiej telewizji. Widzowie nadal pamiętają twórców i prowadzących. I dlatego buduję tę stronę. Jest pewna nadzieja na rozwój tego "fragmentu polskiej sieci", bowiem ludzie, którzy naszą "Sondę" oglądali w dzieciństwie i latach młodzieńczych nadsyłają wciąż listy. Utworzone zostało nawet dynamicznie rozwijające się forum dyskusyjne!
W dniu 29 września 1989 roku ( rankiem ) w wypadku samochodowym, pod Raciborzem, zginęli dziennikarze, Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, prowadzący przed kamerami polskiej telewizji program SONDA. Ta strona zawiera fakty z realizacji tej audycji od 1977 roku do 1990, bowiem jeszcze 4 programy ukazały się w 1990 roku. W 1992 roku powtarzano Sondy z dodatkowymi minifelietonami "postscriptum". Podajemy tu informacje o pełnym składzie zespołu SONDA i historię programu, którą można jeszcze odtworzyć z różnych źródeł. To był zespół ludzi razem pracujących na sukces. Program SONDA zastąpił na antenie telewizji polskiej słynny program EUREKA. Pierwszy pomysł był autorstwa Zofii Żukowskiej. Jego realizację rozpoczął Andrzej Kurek, wspomagany przez ówczesnego red. naczelnego Jacka Kunickiego, Zofię Żukowską i Wandę Konarzewską. Od września 1977 roku zaczęła się historia SONDY... i niestety zakończyła w 1989 r.
Teraz TVP S.A. sprawuje pieczę nad archiwalnymi zasobami programu. Nauka i technika rozwinęły się niebywale. Wydaje się, że twórcy realizowaliby audycję w innej formie. Czy należy powtarzać w telewizji archiwalne programy SONDY? Zdania są podzielone. Zagorzali "kibice" programu wręcz żądają powtórek. Myślę, że po stosownym "skomentowaniu" starych odcinków udałoby się uzyskać ciekawe efekty. /tp/

Serwis programu SONDA w przebudowie - Tomasz Pyć

© Copyright by Tomasz Pyć. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved