Olga
Charvátová-Křížová

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Alpské lyžování sjezd 3. ZOH 1984 Sarajevo
Alpské lyžování obří slalom 8. ZOH 1984 Sarajevo
Alpské lyžování slalom 10. ZOH 1984 Sarajevo
Datum a místo narození 11. 6. 1962, Zlín
Disciplína sjezd, obří slalom, slalom
Status Neaktivní

Jedná se o historicky první českou resp. československou držitelku olympijské medaile ze zimních olympijských her v alpském lyžování. V roce 1986 ukončila studium trenérství na Fakultě tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze a vzápětí nastoupila jako učitelka tělocviku na technologické fakultě ve Zlíně. Vytvořila lyžařský tým pro mladé talenty, kteří patří v České republice mezi nejlepší.

Naše dosud nejúspěšnější závodnice ve sjezdovém lyžování, která v tomto sportu dobyla pro Československo první olympijskou medaili. Vyrůstala v lyžařské rodině. Pod vedením otce Dušana Charváta se již od žákovských kategorií prosazovala mezi domácí špičku. Původně spíše technicky a na točivé disciplíny orientovaná závodnice se v průběhu následujících závodů Evropského poháru stávala všestrannou sjezdařkou. Důležitý byl i vliv dalších trenérů Jana Čermáka v juniorech, Pavla Zelenky, Jana Vedrala a Pavola Šťastného v reprezentačním týmu.

V letech 1979–86 získala celkem třináct titulů mistryně Československa. Z jejích četných dalších úspěchů je třeba vyzdvihnout dvě prvenství v závodech Světového poháru – kombinace v Megave 1983 a slalom v Piancavallo 1986 – dále šest druhých a rovněž šest třetích míst, a to ve všech sjezdařských disciplinách od slalomu až po sjezd.

V celkovém hodnocení Světového poháru se neustále zlepšovala, od osmé příčky v roce 1983 osmá až po čtvrté místo v roce 1986. Na mistrovství světa 1982 ve Schladmingu pak v kombinaci skončila pátá, ve slalomu devátá. Do historie se však zapsala především svými výkony na XIV. zimních olympijských hrách 1984 v Sarajevu. Především v prvním závodě na hoře Jahorina, kvůli počasí odloženém sjezdu žen překvapila svět svou bravurní jízdou.

Na posledním měřeném mezičase byla ještě na prvním místě, v cíli ztrácela jen setiny sekundy na vítězné Švýcarky Michelu Figiniovou a Marii Walliserovou| československý úspěch doplnila pátým místem Jana Gantnerová. V obřím slalomu pak obsadila osmou a ve slalomu desátou příčku.

Na jaře 1986, když byla na výkonnostním vrcholu, se Charvátová rozhodla ukončit svou závodnickou kariéru. Dokončila studium na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze a provdaná Křížová působila na Vysokém učení technickém v Gottwaldově (dnešní Zlín). S manželem mají tři děti, z nichž nejstarší Klára Křížová je rovněž reprezentantkou v alpském lyžování.

V současné době se stále pohybuje v lyžování na domácí půdě spolu s manželem v lyžařské akademii ve Špindlerově Mlýně, tak na úrovni mezinárodní lyžařské federace FIS. A s pýchou sleduje výsledky své dcery Kláry na světových sjezdovkách.