Panorama Nowodworza

N   I   E   O   F   I   C   J   A   L   N   Y        S   E   R   W   I   S        I   N   T   E   R   N   E   T   O   W   Y        N   O   W   O   D   W   O   R   Z   A  

Współcześnie

Menu
Wstęp
Położenie
Album   Mapa
Sąsiedzi
Informator
Pytania i...
Download
Księga gości

Kronika
Legendy
Osadnictwo
Emigracja
I wojna światowa
Współcześnie


Strony pokrewne
Gmina Tarnów
turystyka.tarnow.pl
www.tarnow.pl

Polecam
www.otnr.prv.pl
www.temi.pl
..naszemiasto.pl
tarnow.okay.pl
www.tuchow.pl
     
Ptaki Egzotyczne on-line  

     

W ostatnim 50-leciu wyróżnić można dwa okresy intensywnego rozwoju naszej miejscowości:
       pierwszy przypada na lata 1967-1976 (kiedy to powstał Ośrodek Zdrowia, uregulowano potok Wisieluch, wybudowano północno-wschodni objazd centrum wsi),
       drugi obejmuje lata 90-te (telefonizacja, otwarcie sklepu spożywczo-przemysłowego "TAG", powstanie prywatnych firm, oddanie do użytku nowej Kaplicy - budynku mieszkalnego sióstr zakonnych, wybudowanie "Vegas" i "Zajazdu pod akacją", otwarcie ochronki oraz apteki, budowa wodociągów, rozpoczęcie prac przy DPS).

1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003


    W 1976 r. powstał Wiejski Ośrodek Zdrowia w Nowodworzu.
    W roku 1969 uregulowano Wisieluch (nowodworski odcinek Radlanki) i wybudowano na nim (4) betonowe kaskady, zapewne z tego okresu pochodzi także most kolejowy.
    W latach 60-tych przystanek końcowy MPK znajdował się właśnie w Nowodworzu. Autobusy nakręcały na skrzyżowaniu przy dzisiejszej Secesji.
    W latach 80-tych, w pobliżu "Vegas" funkcjonował sklep (kiosk) spożywczo-przemysłowy prowadzony przez panią Janinę Szponder.
    Po 1989 roku nastąpiło poważne ożywienie gospodarcze w sołectwie, powstało wiele prywatnych firm, a dzięki m.in. bliskości Tarnowa i głównej drogi wzrosła ilość nowych domów jednorodzinnych.
    Po roku `89 poszukiwano metodą wiertniczą gazu ziemnego na Mokrzyskach oraz na Równiach.
    Na początku lat dziewięćdziesiątych naprzeciwko Ośrodka Zdrowia powstał prywatny sklep spożywczo-przemysłowy będący własnością małżeństwa -Teresy i Andrzeja Głąb, który to sklep po kilku latach zlikwidowano budując na jego miejscu o wiele większy - "TAG".
    W 1995? r. oddano do użytku nowy, wielofunkcyjny budynek Sióstr Służebniczek Starowiejskich, znajduje się w nim kaplica, część mieszkalna oraz ochronka, obok powstał plac zabaw.
    1997 r. powstaje Firma Usług Budowlanych "WES-BUD" w Nowodworzu.
Rok   1998  
    W 1998 r. wybudowano "Vegas" Night Club (w `99 przemianowany chwilowo na "Bastek", a w okresie X.2001 - X.2002 na "Zajazd Secesja") odbywają się w nim dyskoteki, wesela oraz przyjęcia .(Budynek ten powstał na miejscu starego, parterowego i drewnianego domu pokrytego dachówką, zarośniętego dookoła przez krzaki czarnego bzu i osty).
    W 1998 r. wyburzono starą kaplicę, pełniącą zarazem funkcję budynku mieszkalnego sióstr zakonnych. W tym miejscu warto przypomnieć, że w czasie II wojny światowej stacjonowało tam wojsko niemieckie. (Na jej dachu znajdowała się mała, czarna wieża z dzwonem, a przy głównym wejściu rosły dwa dorodne modrzewie.)
    W 1998 r. na terenie byłych koszar - dawnej poaustriackiej bazy magazynów wojskowych zwanych potocznie "Prochownią", który rada gminy przekazała nieodpłatnie wojewodzie pod budowę Domu Pomocy Społecznej (według projektu duńskiego) wycięto 50 drzew (głównie czerwonych klonów) oraz wyburzono stare obiekty magazynowe. (Prace przy DPS-ie prowadziła firma budowlana "IMBUD").
Rok   1999  
    Po likwidacji woj. tarnowskiego w 1999 roku budowa DPS stanęła pod znakiem zapytania z powodu sporu między gminą a nowopowstałym powiatem, którego nie stać było na spłatę ostatniej raty za wycinkę drzew pod budowę (pieniądze te wójt chciał przeznaczyć na kanalizację południowej części gminy).
    W 1999 r. przeniesiono figurę Matki Boskiej na działce Zakonu Sióstr Służebniczek Starowiejskich z sadu na placyk przy nowej kaplicy (w miejsce zburzonego budynku).
    27 czerwca 1999 wioska znalazła się na trasie trzeciego etapu wyścigu kolarskiego juniorów młodszych. Etap ten był poświęcony pamięci Wincentego Witosa i wiódł z Tarnowa przez Tuchów, Szynwałd i Skrzyszów do Woli Rzędzińskiej.
    W lipcu 1999 roku Nowodworze stało się "słynne" na całą Polskę za sprawą kury znoszącej jajka w kształcie żarówki. Ten ewenement przedstawiły w swoich programach informacyjnych m.in. TV Kraków ( w popołudniowej Kronice z 28.07) oraz TVP 2 (w Dzienniku krajowym z 29.07). Właściciel kury pan Słowik mieszkający przy granicy z Zawadą przyznał, że nie wie, która z jego niosek upodobała sobie ten kształt, ale postara się ją wytropić.
    Na przełomie lipca i sierpnia 1999 r. starosta tarnowski Michał Wojtkiewicz zainicjował spotkanie ze starostą gorlickim oraz przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie w sprawie poszerzenia drogi Tarnów - (przez Nowodworze) - Gorlice - przejście graniczne w Koniecznej. Droga ta biegnąca malowniczym przełomem Białej i Ropy, jest ważnym połączeniem komunikacyjnym, które w przyszłości będzie najkrótszym połączeniem autostrady A-4 z Tarnowa do południowej granicy państwa. Konieczne jest szybkie przygotowanie tej trasy do pełnienia takiej roli o znaczeniu międzynarodowym. Przedstawiciele samorządów mają nadzieję, że remont trasy wpłynie także na rozwój ruchu turystycznego w tym regionie.
    19 sierpnia rozpoczęto prace pomiernicze i ziemne pod budowę wodociągu. Od tamtej chwili wieś stała się jednym wielkim placem budowy - przekopywano ogródki, niszczono asfalt, fosy i pobocza, a dodatkowo na ulicach pojawiły się liczne " gruszki " udające się do Prochowni - na budowę DPS-u.
    Na początku września `99 zamontowano dwa aparaty telefoniczne: jeden na Ośrodku Zdrowia, a drugi na froncie "Mini-sam"-u.
    Na początku listopada `99 otwarto "Mini sam".
    13 i 14 XI `99 (tj. w sobotę i niedzielę) w Vegas odbyła się pierwsza dyskoteka z radiem RMF FM. Na budynku zamontowano lasery. Ich próba miała miejsce w nocy z 12 na 13 listopada, kiedy to nad Nowodworzem, na gęstych chmurach zasłaniających gwiazdy, pojawiły się "tańczące" białe plamy.
    20 i 21 XI `99 w Vegas odbyła się dyskoteka z browarem Żywiec.
    24 XI `99 z powodu całodobowych, obfitych opadów śniegu autobus MPK linii 25 nie kursował na dużej części trasy. Tego dnia, aż do godzin popołudniowych przystanek końcowy znajdował się w Nowodworzu (przystanek: nr 81 Nowodworze I NŻ).
    26 XI `99 pod naporem ciężkiego i mokrego śniegu zawalił się dach chyba najstarszego (ponad stuletniego) obiektu we wsi - magazynów (dawne pomieszczenia gospodarcze rodu Sanguszków, w latach 90- tych służyły jako skład opału). Na budynku pozostała niewielka (ok.1/5), północna część dachu i skrawek nad wejściem od południa.
    31 XII `99 cały świat oczekiwał na problemy z milenijną pluskwą. Wszystko miało się zacząć po północy, tymczasem od godz.17.30 przez 30 minut nie było prądu ani w Nowodworzu, ani w żadnej sąsiedniej miejscowości. Spośród egipskich ciemności wyłaniała się jedynie majestatyczna sylwetka nadajnika TV na Marcince, który posiada własne zasilanie.
Rok   2000  
    Na początku marca 2000 r. Wojewoda Małopolski Ryszard Masłowski uznał za rejony zagrożone wścieklizną 10 miejscowości w okolicach Tarnowa. W grupie tej znalazły się m.in.: Nowodworze, Zawada, Tarnowiec, Radlna i Poręba Radlna w gminie Tarnów. Jak dotąd, akcja zrzucania szczepionek nie dała w regionie tarnowskim trwałych efektów. Według nieoficjalnych informacji, martwe i chore zwierzęta odnajdywano także na terenach nie uznanych oficjalnie za obszary występowania wścieklizny. Przypadki te nie zawsze są zgłaszane ze względu na obowiązujący na terenach zagrożonych zakaz polowań. Na terenach zagrożonych wścieklizną obowiązuje zakaz organizowania polowań i odłowów zwierząt, a także zakaz swobodnego wypuszczania psów i kotów.
    W kwietniu 2000 r. sklepik w "Zajeździe pod akacją" nazwano imieniem "Kinga".
    W maju 2000 r. kolejny raz przemianowano Vegas tym razem na "Dworek".
    Na początku sierpnia 2000 r. przy głównym skrzyżowaniu obok "Zajazdu pod akacją" ustawiono we wsi kolejny wieeelki.. billboard reklamujący tym razem supermarket Nomi.
    Podczas wakacji, na czerwonym szlaku rowerowym przebiegającym przez wieś (wzdłuż północnej granicy), pojawiły się oznaczenia.
    W połowie lipca 2000 r. obok "Zajazdu pod akacją" ruszyła budowa salonu samochodowego. Jak się później okazało otwarto w nim Centrum Nowodworze - Sieci Handlowej Delikatesy.
    3 października nad ranem miała miejsce nieudana próba kradzieży towarów z "Zajazdu pod akacją". Złodzieje pozostawili swój samochód osobowy przy głównej drodze, kilkaset metrów od miejsca zdarzenia, a zdobycze załadowali do żuka zaparkowanego obok zajazdu. Próbę kradzieży udaremniła, podążająca do pracy, ekspedientka z opisywanego sklepu. Spłoszeni sprawcy pozostawili zapełnionego towarem żuka i uciekli w stronę lasu.
    Na początku X.2000 (już po kradzieży) otwarto aptekę w "Zajeździe pod akacją".
    W październiku (w kilkudniowym odstępie czasu) na głównym skrzyżowaniu we wsi miały miejsce dwa wypadki samochodowe.
    W grudniu decyzją wojewody małopolskiego za obszar zagrożony wścieklizną uznano m. in. Nowodworze w gminie Tarnów, oraz 10 innych miejscowości z powiatu tarnowskiego.
Rok   2001  
    W dniu 1 marca 2001 r. powstało Gminne Centrum Usług Medycznych, obejmujące także Ośrodek Zdrowia w Nowodworzu.
    Końcem kwietnia skradziono ze słupów trakcji elektrycznej kilkaset metrów kabla. Złodzieje mieli ułatwione zadanie ponieważ teren budowy DPS-u został pozbawiony straży. Do tej pory nie było mowy o podobnym incydencie. Teraz gdy nie ma strażnika ... No cóż, chyba pozostaje się tylko przyzwyczajać. Tak, DPS - chluba województwa i powiatu. Ciekawe czy za kilka m-cy zostanie coś z tego budynku...
    Od 1 października 2001 r. w miejsce Gminnego Centrum Usług Medycznych powołano Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "MEDICUM" Partnerska Spółka Lekarska (Prezes Zarządu Spółki lek. med. Stanisław Petlic).
    Na początku X.2001 r. parafię nawiedziła kopia obrazu częstochowskiego, w związku z czym posprzątano posesje i odświętnie udekorowano teren wzdłuż głównej drogi we flagi i jedlinę.
    Pod koniec X.2001 r. kolejny raz przemianowano Vegas tym razem na "Zajazd Secesja".
    W listopadzie, tego samego dnia, na głównym skrzyżowaniu we wsi miały miejsce dwa wypadki samochodowe. Nikogo nie dziwią już znicze, które co roku 1.XI pojawiają się w tym miejscu.
Rok   2002  
    W lutym 2002 odżyła sprawa zakończenia, wstrzymanej na rok, budowy DPS-u. Mieszkający w Tarnowcu wicewojewoda małopolski Ryszard Półtorak obiecał, że zainteresuje tą sprawą władze centralne.
    Koniec lutego. Tarnowscy policjanci nakrywają w Nowodworzu profesjonalną wytwórnię "lewych" dokumentów. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu 45-letni mężczyzna produkował m.in. fałszywe bilety autobusowe, karnety na wyciągi narciarskie, dowody rejestracyjne pojazdów, legitymacje szkolne i studenckie, paszporty, wizy, faktury VAT, wpisy do ewidencji gospodarczej oraz wiele innych dokumentów finansowych np. papiery skarbowe. W wytwórni "lewych" dokumentów policjanci zabezpieczyli także wiele pieczątek różnych instytucji, w tym komplet używanych w Urzędzie Skarbowym. Jak wynika z informacji policji, klientów nie brakowało. Sprawa jest rozwojowa, ponieważ przy pomocy fałszywych dokumentów doszło zapewne do szeregu przestępstw głównie gospodarczych i paszportowych. Wytwórnia funkcjonowała blisko pięć lat. Jej właściciel został aresztowany, a jego wspólnik znajduje się pod policyjnym dozorem.
    4 marca, z powodu remontu, zamknięto most na Białej w Tuchowie. Równocześnie uruchomiono objazd dla samochodów osobowych, który wiedzie trasą Nowodworze-Pleśna-Siedliska. Remont trwać ma 8 tygodni.
    Koniec marca, marszałek Małopolski Marek Nawara wizytuje roboczo Tarnów. Informuje o tym, że tzw. Kontrakty Wojewódzkie zostały obcięte o połowę. Ale w subregionie tarnowskim - tylko o 25%. W dodatku dzięki różnym zabiegom, Małopolska otrzymała nie 11 mln zł, jak zakładano, ale 56 mln. Marek Nawara nie ukrywa, że sam przyczynił się do tak korzystnej dla województwa zmiany systemu dystrybucji środków, jednak nie jako marszałek, a jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu - udało mu się stworzyć lobby z województwami pomorskim, wielkopolskim i śląskim oraz przełamać opór mazowieckiego ze świętokrzyskim.
    03.04.2002 Ruszyły roboty porządkowe w powiecie tarnowskim. Do uprzątnięcia okolic dróg zatrudniono bezrobotnych. W "Kronice" (TVP3) o 18.30 przedstawiono zdjęcia z Nowodworza.
    Koniec kwietnia 2002 - XXX Sesja Rady Powiatu Tarnowskiego. Sprawozdanie z budżetu za ubiegły rok: dochody 51 389 861 zł, wydatki 55 475 541 zł, deficyt (ok. 4 mln zł) ma pokrycie m.in. w emisji obligacji powiatowych, przeznaczonych na remonty dróg. W ramach zadań własnych powiatu największe kwoty wydano na kontynuację budowy DPS w Nowodworzu (ponad milion złotych). Rezerwę w wys. 150 tys. zł, zaplanowaną na modernizację budynków stanowiących mienie Powiatu Tarnowskiego, uchwałą rady przeznaczono ostatecznie na inwestycję w Nowodworzu.
    Na początku lipca we wsi rozegrała się tragedia. Podczas rozbudowy kaplicy z dachu spadł 68-letni robotnik. W bardzo poważnym stanie, m.in. z urazem kręgosłupa, trafił na oddział intensywnej terapii. Mieszkaniec Mokrzysk (k. Brzeska) pracował na dachu w samo południe, w bardzo gorący dzień - jest prawdopodobne, że zasłabł i zsunął się z dachu. Przypomnijmy, że prace rozpoczęły się w maju, a ich celem była rozbudowa budynku ochronki od stron północnej i południowej z jednoczesnym powiększeniem kaplicy.
    O zakończeniu budowy DPS: - W tym roku nie zagwarantowano w kontrakcie wojewódzkim pieniędzy na tę inwestycję. Pewną szansą dla tego obiektu mogłyby być rezerwy budżetowe określonych ministerstw - mówi Marcin Wójtowicz z Departamentu Polityki Regionalnej i Funduszy Pomocowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - z tego jednak, co ostatnio przekazało nam Ministerstwo Gospodarki, nie ma raczej szans na uruchomienie tych pieniędzy, ponieważ poszczególni ministrowie nie podzielili w porę rezerwy budżetowej między siebie. Nawet, gdyby to nastąpiło, pieniądze z rezerwy dzieli jeszcze wojewoda - pytanie, czy zdecydowałby się przeznaczyć je na budowę w Nowodworzu.
    Źródło: Temi 07.08.2002

    Brakuje trzech milionów złotych, a tymczasem w Krakowie w tym i 2003r. na nowy budynek operetki wydanych zostanie 20 milionów. Komentarz pozostawiam czytającym... (przyp. autora)
    Wrzesień 2002. W Tuchowie podpisano umowę o modernizacji drogi Tarnów-Tuchów-Moszczenica. Sygnatariuszami umowy byli marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, starostowie powiatów tarnowskiego i gorlickiego oraz przedstawiciele samorządów siedmiu gmin: Tarnowa, Tuchowa, Gromnika, Ciężkowic, Bobowej, Łużnej i Moszczenicy. Prace na trasie Tarnów-Moszczenica ruszą wiosną 2003 roku. Modernizacji wymaga blisko 50 km drogi. Na odcinku tym położone zostaną nowe nawierzchnie, a w miejscach szczególnie stromych podjazdów - w Piotrkowicach i Zborowicach - wykonane zostaną dodatkowe pasy ruchu.
    Źródło: Temi 11.09.2002
    Z okazji 5-lecia istnienia Firmy Usług Budowlanych WES-BUD w Nowodworzu zamieszczamy krótki wywiad z jej właścicielem Wiesławem Frysem. CZYTAJ >>
    27 października 2002 - wybory samorządowe i nowe szanse dla Nowodworza. W Radzie Gminy Tarnów po długim okresie braku przedstawiciela w końcu zasiądzie zasłużony dla sołectwa mgr inż. Jan Hyży (przewodniczący komitetów wodociągowania i kanalizacji, właściciel gospodarstwa ogrodniczego). Niestety każdy kij ma dwa końce - nasz radny, wybrany z dotychczas rządzącego gminą ugrupowania, znajdzie się w opozycji. Pozostaje wierzyć nowemu wójtowi Piotrowi Molczykowi, który obiecuje inwestycje we wszystkich 14 miejscowościach gminy Tarnów.

    Wyniki mieszkańców Nowodworza:
    - nazwisko I ilość głosów I komitet wyborczy

    - Jan Hyży, 162, KW Wyborców Gminy Tarnów (dawny Blok Samorządowo-Ludowy)
    - Anna Broniec, 18, Koalicyjny KW SLD-UP,
    - Karol Kosoń, 11, KW Wyborców Twoja Gmina (poparcie PO, PiS).
    18.11.2002 jadące drogą wojewódzką auto ciężarowe zniszczyło (a raczej spłaszczyło) wiatę przystanku autobusowego (k. apteki). Na szczęście nikomu nic się nie stało, no może za wyjątkiem przystanku, z którego zostały jedynie wygięte kawałki blachy. Ciekawe kiedy "jeszcze świeże" władze gminy dadzą znać o sobie i postawią nowy? To będzie dobry test sprawdzający.
    30.11.2002 No proszę. Nie minęły dwa tygodnie i na miejscu zielonej budy stoi elegancki, przeszklony przystanek. Niedość, że ładny to teraz żaden rozpędzony autobus nie przejedzie obok, pozostawiając "niedoszłych" pasażerów. Oj, gdyby tak wyglądały wszystkie cztery! Ale znając tarnowskie realia trochę to potrwa. Ten nowy powstał dzięki zabiegom sołtysa, jeszcze w ramach budżetu "starej" rady gminy.
    14.12.2002 obok apteki otwarto Centrum Nowodworze (Sieć Handlowa Delikatesy). Otwarciu towarzyszyły liczne promocje i konkursy (np. darmowe zakupy dla pierwszych klientów) był też św. Mikołaj we własnej osobie ;) CENTRUM to pierwszy samoobsługowy sklep w Nowodworzu.
Delikatesy CENTRUM

Rok   2003  
    Nowy rok i nowe nadzieje. Czesław Kwaśniak (LPR) radny województwa małopolskiego (ponad 16 tys. głosów, wybrany z okręgu tarnowskiego), członek rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska:
    " Nie ukrywam, że wynik wyborczy był dla mnie satysfakcją, zobowiązuje mnie również do bardziej wytężonej pracy na rzecz wyborców, miasta i regionu. W powiecie ziemskim tarnowskim ważna jest m.in. budowa domu pomocy społecznej w Nowodworzu. Na jej dokończenie potrzeba blisko 3 mln zł, które powinno się pozyskać z zewnątrz, czyli od samorządu wojewódzkiego. Należy tę inwestycję umieścić w strategii województwa jako priorytetową".
    Źródło: "Temi" 22.01.2003

    Czy skończy się tylko na słowach? (przyp. autora)
    Padają kolejne obietnice dotyczące budowy DPS, tym razem ze strony marszałka województwa małopolskiego. Jerzy Sepioł wspomina o co najmniej 1 mln zł, pozostałe pieniądze starostwo (w gestii, którego znajduje się budynek) będzie musiało uzyskać z ministerstwa i wygospodarować z własnego budżetu.
    Źródło: "Temi" 12.02.2003
    Marszałek województwa małopolskiego Jerzy Sepioł:
    "Będziemy inwestować w drogę Tarnów-Tuchów-Konieczna, w tym roku będzie to kwota 6 milionów złotych, głównie na odcinku z Tarnowa do Tuchowa, a od roku przyszłego zacznie się zasadnicza przebudowa: chodniki, pobocza, pasy wolnego ruchu. To będzie oznaczało lepsze połączenie Tarnowa ze Słowacją oraz terenami turystycznymi; np. z Krynicą".
    Źródło: "Temi" 26.02.2003
    2 marca 2003 odbyło się zebranie wiejskie, celem wyboru nowego sołtysa i rady sołeckiej oraz omówienia bieżących spraw wsi. Spotkanie miało odbyć się w ośrodku zdrowia, ale z braku miejsca i dzięki uprzejmości p. Sitko zebrano się w Vegas. Zjawili się m.in. wójt Piotr Molczyk oraz radny gminy Tarnów Jan Hyży - w roli przewodniczącego zebrania. Na stanowisku sołtysa pozostał dotychczasowy włodarz wsi p. Andrzej Głąb (jedyny zgłoszony kandydat), który przedstawił swoje dotychczasowe dokonania i plan na kolejne 4 lata. Wg niego najważniejsza jest budowa kanalizacji, następnie remont dróg oraz budowa chodników. Mieszkańcy zgłaszali m.in. sprawy:
    - remontu (ewentualnej przebudowy) oraz sprzedaży, będącego w opłakanym stanie, 30-letniego budynku ośrodka zdrowia;
    - zapewnienia części nowych miejsc pracy w DPS mieszkańcom wsi i gminy;
    - sprzedaży udziałów w kółku rolniczym tzw. bazie, z przeznaczeniem na inwestycje wiejskie;
    - dowozu dzieci do Szkoły Podstawowej w Porębie Radlnej, otwarcia zamkniętej tam świetlicy, czy też budowy chodników w kierunku szkoły.
    Jest szansa na zakończenie budowy DPS w tym roku! Dzięki dotacji z budżetu państwa, w ramach uzgadnianego obecnie kontraktu wojewódzkiego, powiat tarnowski może uzyskać na budowę kwotę 1 mln 265 tys. zł. pod warunkiem, że tyle samo dołoży z własnego budżetu. Radni zgodzili się na takie rozwiązanie. W tym celu sprzedany zostanie zabytkowy (ale wymagający remontu) budynek starostwa przy Placu Sobieskiego w Tarnowie.
    Źródło: "Temi" 14.05.2003

    W lokalnym radio MAKS mówi się o zakończeniu w/w budowy oraz o biegnących do niej chodniku i drodze asfaltowej, których jak dotąd brak. (przyp. autora)
    31 maja po krótkim remoncie ponownie otwarto sklep o nazwie TAG. Całkowicie odmieniony, teraz króluje tu samoobsługa. Otwarciu towarzyszyły konkursy, prezenty i nieodzowna część każdej majówki tzn. kiełbaski.
    Przetarg na dokończenie robót w DPS Nowodworze wygrała tarnowska firma "Olimp". Podpisany już kontrakt wyznacza termin zakończenia prac i oddania obiektu do eksploatacji na dzień 15 listopada br. Jeśli tak się stanie, pierwsi pensjonariusze zostaną przyjęci do DPS jeszcze w grudniu br. WIĘCEJ>
    Źródło: "Temi" 06.08.2003
    Miło mi poinformować o artykule w ostatnim numerze TEMI z 13 sierpnia 2003. Na 23 stronie jest kilka ciepłych zdań o naszym serwisie internetowym oraz o partnerskim www.zawada.net.pl Wprawdzie przekręcono mój pseudonim ;-)))))), piszę się "Libertus", ale chyba to przeżyję...
    Dom w Nowodworzu nr 47 został pozbawiony dojazdu na skutek błędu urzędników z przed kilku lat. WIĘCEJ>

    Jeśli nie wiadomo o co chodzi to zapewne o kasę. Dlaczego właściciel firmy ma płacić podatek gruntowy za drogę o znaczeniu gminnym i w dodatku prowadzącą do gminnej działki? Poszkodowani są jak zwykle z winy jakiegoś urzędnika, który nie popisał się zdolnością racjonalnego myślenia. (przyp. autora)
    Dodatkowe 170 tysięcy przyznał zarząd województwa małopolskiego na budowę DPS w Nowodworzu. Pieniądze wykorzystane zostaną na pełne wyposażenie kuchni.
    Źródło: "Temi" 17.09.2003
    Październik 2003. Ruszyły prace przy poszerzaniu drogi wojewódzkiej nr 977 w ramach "kontraktu wojewódzkiego". Inwestycja posuwa się od strony Tarnowca w kierunku naszej wsi, gdzie umieszczono tablice informacyjne. Każdy pas poszerzany jest o ok. 0,5 m kosztem poboczy (chodników w Nowodworzu nie uświadczysz :-)))
    Zarząd powiatu tarnowskiego zrezygnował ostatecznie ze sprzedaży budynku przy Placu Sobieskiego w Tarnowie, historycznej siedziby starostwa. By zrekompensować utracone wpływy (zakładano 2,49 mln zł), radni zgodzili się na zaciągnięcie kredytu w wysokości miliona złotych. Kredyt ma zostać spłacony w przyszłym roku. Wstrzymano się ze sprzedażą gdyż w międzyczasie tarnowska delegatura Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków wystąpiła do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wpisanie budynku do rejestru zabytków.
    Pieniądze uzyskane z kredytu władze chcą wykorzystać na dokończenie budowy DPS w Nowodworzu, modernizację drogi 252 w Szerzynach, przedzimowe remonty dróg i naprawę dwóch mostów.
    Źródło: "Temi" 15.10.2003
    18 grudnia 2003. Oficjalne otwarcie DPS w Nowodworzu przez dyrektor DPS Martę Jamrozik oraz marszałka Małopolski Janusza Sepioła. Uroczytość połączona była z wyjazdową sesją Rady Powiatu Tarnowskiego. WIĘCEJ>

 

Zobacz księgę gości | Dopisz się do księgi | Od autora
Copyright © 2001-2003   libertus@interia.pl