deník
diskuze, texty, rss, máslo

Jen taková drobnost: zajímalo by mě, jestli se vám stává něco podobného. Děje se mi to relativně pravidelně - v uplynulém týdnu se mi to stalo čtyřikrát. Když se vracím v noci domů a procházím pod lampami veřejného osvětlení, občas některá v okamžiku mého průchodu zhasne. Někdy také - avšak spíš výjimečně - se zhaslá lampa rozsvítí. V úterý to dokonce byly dvě lampy. Netřeba snad ani dodávat, že pokaždé jde o jiný exemplář, na různých místech. Je to normální? Vysávám energii? Nebo je to znamení? A čeho?


Cosi se změnilo. Cosi zůstalo stejné. I po roce.

Vedl jsem onehdy jeden moudrý rozhovor s jedním mladým moudrým mužem o jiném mladém moudrém muži. Ten druhý mladý moudrý muž se jmenuje China Miéville. Nádraží Perdido. Todos nosotros somos perdidos en la nuestra Terra. Pak jsem četl laibachovskýma očima s máselnými čočkami jeden text jakési německé hip hop bandy. A pak jsem napsal velmi dobrý text. Je vážně dobrý. Asi jako já. Ne, je dobrý jako máslo.

Máslo? Jíst!


Během posledních několika týdnů byl objeven loňský Reality Hack #001 a zpětně prohlášen za první flash mob u nás. Jen na ČT jsou stále pozadu, ale tak už to chodí, když někdo především produkuje vlastní svět a cizí fakta jsou až druhotná. Nevadí.

Horší je, že někteří teď považují flash mob a reality hack za synonyma... Ačkoliv se tyto pojmy skutečně do určitě míry překrývají, je zde jeden zásadní rozdíl. Cílem flash mobu je srocení davu. Cílem reality hacku je nabourání skutečnosti a narušení stereotypu, k čemuž někdy dobře poslouží i dav.

Jenže dnes se u nás davování stává módou a každý chce mít svůj dav, alespoň maličký. Za pár týdnů budou zmatené hloučky shromážděných oveček postávat na každém rohu či před každou výlohou a dokonce budou leckdy majitelem oné výlohy placeny. Náhodní kolemjdoucí si zvyknou, stejně jako si zvykli na odpudivé billboardy a epilepticky poblikávající poutače. Nezastaví se, ani se nezamyslí. Každodenní jednotvárnost bude náhlými davy dokonce posílena. Prostě pravý opak hacknutí skutečnosti.

Ne, reality hack neznamená flash mob! Skutečnost se dá nabourat mnoha způsoby. Když se jedna z cest ukáže neschůdnou, vydáme se jinudy. Jak jednoduché! Stay tuned, more to come.


Tak. Jsem zpátky. A mám pocit, že vůbec nic nestíhám. Vše se děje moc rychle, nestačím to sledovat. Než si plně uvědomím situaci, ve které se nacházím, skutečnost se změní natolik, že před chvílí nabyté povědomí o minulém stavu věcí je už dávno zastaralé. Připadám si jako unášený proudem. Proudem bytí...

A nejhorší na tom je, že se téměř nic neděje. Opravdu nechápu, jakým způsobem přežívají lidé, kteří stále potkávají něco nového. Prý takoví existují. Já jsem asi až příliš podlehl pohodlné jednotvárnosti, která, ač od nás nevyžaduje skoro nic, je velice ubíjející, oblbující, neplodná, fádní a svou jednoduchostí úplně příšerná. Pohodlností do hrobu...
Nakonec se vracím takto oklikou zpět k máslu a jsem sám sebou nucen to všechno sepisovat, i když nejsem schopen vyjádřit ani jedinou jasnou myšlenku. Ta zmatená množina písmenek neustále tvrdí vše možné, jen ne to, co se snažím sdělit, a konstrukce v mé mysli tvrdě protestují proti pokusu o převedení do slov. Nedokážu, neumím, nenapíšu.
Ale nejhorší na tom všem je pocit bezvýchodnosti. Svět je past. Moje máslo je zoufalým voláním o pomoc prostřednictvím řízeného virtuálního exhibicionismu! Kde jsou sakra ty dveře?

Když se vám zdá, že věda je příliš omezená a filosofie je bludiště bez cesty ven, je tu možnost uchýlit se jinam. Když si však myslíte, že mystika je příliš směšná, náboženství je opium lidstva a pavěda je čistá blbost, úniková cesta se pomalu uzavírá. Pokud navíc považujete lidskou společnost za gigantický blázinec a takřka jakoukoliv činnost (včetně všech forem zábavy) jen za únik, je konec. I když je vás víc, nemění to nic. Nyní je třeba volit mezi cvokhausem, sebevraždou, nihilismem a blíže neurčeným máslem, které je určitě kombinací toho všeho. Nic moc, ale hlavně že máme tu slavnou svobodnou volbu. Nakonec zbývá jen jediná možnost úniku - legrační šidítko zvané naděje.

zpět do světa másla