net.nana.co.il
דואר!HELPפורומיםצ'טתוכנותחדשות ספורטתרבותמחשביםלימודיםבריאותאוכלג'נענעוידאוגיימרקניות
  שרותים נוספים בנענע
חיים ברשת
תרבות דיגיטלית
טכנולוגיה ומדע
וירוסים ואבטחה
מולטימדיה ובידור
משפט, כלכלה וממשל
משחקים
2004: שנת האינטרנטלוויזיה
Mobile
סקירת מכשירים ברשתות
סלקום
אורנג'
פלאפון
מירס (בקרוב)
מכשירים לפי ציון

השבוע בניוזלטר חיים ברשתתוכנות ומשחקים
תמיכה וטיפים
אתר אישי
מדורים קבועים
פורומים
חיים ברשת > דף ראשי
משרד היהדות
אתר משרד הדתות מציג את מדינת ישראל בדיוק כפי שהיא שונאת לראות את עצמה: תיאוקרטיה בדלנית, המתנשאת על המיעוטים החיים בה. תעודת עניות דיגיטלית
19:59 06/05/2002
במדינת ישראל של 2002 חיים כשישה וחצי מיליון אזרחים. מתוכם כחמישה מיליון יהודים, כמיליון מוסלמים, כמאה וחמישים אלף נוצרים, מאה אלף דרוזים ולמעלה ממאתיים אלף ``ללא סיווג דת`` (רובם עולי חבר העמים). אלו העובדות היבשות. האם מצב עובדתי זה משתקף באתר משרד הדתות בניהולו של השר אשר אוחנה? בהחלט לא. לפי אתר זה, אשר אמור לספק שירותי דת לכל אזרחיו בעלי המודם באשר הם, מתחלק העולם לשני סוגי בני-אדם: יהודים ולא-יהודים.

טעימה ראשונה מתפיסת עולם טוטלית זו מקבלים הגולשים מיד עם הכניסה לאתר. עמוד השער מכריז בגאון ש`עם ישראל חי`, אבל אין תרגום לאנגלית וערבית, שתיים מתוך שלוש השפות הרשמיות במדינה. גם מושגי יסוד בהגדרות של דת עוברים שינוי דומה - משרד הדתות מגדיר מקום קדוש כ``אתר או קבר שישנה מסורת הקושרת אותו לאירוע היסטורי בתולדות עם ישראל``. וזהו.
הבטיח לעשות מהפכה. שר הדתות אשר אוחנה
הבטיח לעשות מהפכה. שר הדתות אשר אוחנה
המשרד תיקצב כרבע מיליון תלמידי ישיבות בשנת .2001 הסכום - כמיליארד שקלים. במילים פשוטות60 : אחוזים מתקציב המשרד הולך למימון יהודים אורתודוקסים. הסכום האדיר יוצא מתוך מקום נסתר בעל שם תמים - ``אגף מוסדות וארגונים``.

האגף הקטנטן הזה, המעסיק חמישה פקידים בכירים (על פי האתר), היה כוכב דו``ח מבקר המדינה האחרון. הסיבות - ישיבות פיקטיביות, דיווחים כוזבים, חריגה מסדרי מנהל תקין והיעדר פיקוח על חלוקת תמיכות. אם אתם רוצים לראות לאיפה הולך מס ההכנסה שלכם - עכשיו זה אפשרי. לאחר חיפוש לא פשוט, הצלחנו למצוא את הקישור הנכסף.

אז מה יש באתר
אזרח מוסלמי רוצה להתחתן. אין בעיה, נכנסים למדור ``רישום נישואין`` באתר. האתר מברך את הזוג המאושר ב``קול ששון וקול שמחה, קול חתן וקול כלה``. באתר מפורסמים פרטים מלאים אודות נוהל הנישואין ברבנות. שכחתם עוד מיליון אזרחים שמתחתנים אחרת. לא נורא.

במדינת ישראל קיימים כבר שנים רבות בתי דין לדרוזים, בתי דין שרעיים למוסלמים ואף בתי דין נוספים. האם בתי דין אלה מופיעים באתר? לא. על פי משרד הדתות, המונח ``בתי דין`` הוא לא יותר מאשר בתי דין רבניים.

הלאה. ``פטירה וקבורה``. רק רגע, יש כאן תקלה: משום מה הגענו לעמוד שלם על חברה קדישא וקבורה יהודית. איפה המידע על קבורה מוסלמית או נוצרית? ואיפה המידע על חוק קבורה אזרחית, המאפשר לחילונים להיקבר ללא טקס דתי? מצטערים, זה לא מעניין.

דגמנו את פרסומי המשרד, המחויבים להופיע באתר לפי חוק חופש המידע. סוף סוף הופיעה המילה ``מוסלמית`` באתר. לוחצים על הקישור למסמך אודות המחלקה המוסלמית - אך אבוי - הקישור מת. לעומת זאת, כל שאר הקישורים עובדים יופי. מדור ``חדשות הדובר`` עוסק כולו בעניני תמיכות, מקוואות, באבא סאלי, תקצוב ישיבות ושאר עניני היהדות.

אהה! מצאנו את החוליה החלשה. ``האגף לעדות דתיות`` הוא שם הקוד למקום שבו מתרכזים, בצפיפות רבה, מיליון אזרחים שהם ``לא יהודים``, דהיינו ``עדות דתיות``. לפי משרד הדתות, יהודים אינם `עדה דתית`.

ראמאדן? חג המולד? אין דבר כזה בישראל. ``לוח דינים ומנהגים`` מוביל לדף על חגים יהודיים בלבד. קישור ל``חגי ישראל`` מפנה לעמוד קצר על יום ירושלים. מדור איזוטרי במיוחד הוא ``מה אברך``, המיידע את קוראיו על הברכה היהודית הנכונה למאכלים כמו סלט וולדורף, ויסקי או קורנפלור.

מדור נוסף מוקדש ל``ארון הספרים היהודי``. המסקנה ההגיונית המתבקשת היא שלאיסלאם ולנצרות אין ארונות ספרים. מדור נוסף הוא ``יהדות בעולם`` - בפועל, זהו קישור לעצרת העולמית של המנהיגות האורתודוקסית. ושוב המסקנה המתבקשת היא שיהדות בעולם היא רק אורתודוקסית. יהדות רפורמית, יהדות קונסרבטיבית, אורתודוקסית-מודרנית, הומניסטית - אתר האינטרנט של משרד הדתות אינו מכיר בזרמים הללו. דף הקישורים הרשמי של המשרד, אגב, נמצא בבנייה.
שירותי דת לכל אזרח בעל מודם. אתר משרד הדתות
שירותי דת לכל אזרח בעל מודם. אתר משרד הדתות
``אין תקציב. זה בתכנון. קשה להעביר כסף``
אין דובר רשמי למשרד, והאחראית הזמנית, נאוה סייג, לא ידעה לענות על השאלות שלנו. מנהל האתר, מוטי אפרתי, החליף עימנו כמה מילים.

למה אין שום דבר באתר על מוסלמים ונוצרים?
``אין תקציב. זה בתכנון. אנחנו עושים את הכל בפרוטות. האתר עוד לא ממש הושק. הוא באוויר, אבל השר והמנכ"ל צריכים לראות אותו שוב``.
מה זאת אומרת אין תקציב? יש לכם תקציב של מיליארד ושבע מאות מיליון שקלים.
``כן, אבל אתה יודע מה זה להעביר כספים מישיבות למיחשוב? אתה יודע מה, לא אמרתי לך את זה``.
אתה חושב שאזרח ישראלי מוסלמי או נוצרי יהיה מרוצה מהאתר שלך?
``אם הם ידעו שאנחנו נכניס גם אותם, תהיה להם תקווה כי הם יראו מה עשינו עם היהודים``.
מתי זה יקרה?
``קשה לי להעריך, הכל פונקציה של כסף. תעשה טובה, אל תנקנק את האתר. עד שהדתיים נפתחים לאינטרנט, אל תבוא ותהרוס. תאמין לי, אנחנו לא נושכים. יש תקווה לעם ישראל``.
    

עוד בערוץ
פרה משגעת
25 מגה? לא לישראלים
מי משגיח על הילדים שלכם?
פיסטוק חייב להישאר חלבי
שימושון
חדשות ומגזינים 
תוכנות מומלצות 
משחקים ברשת 
מנועי חיפוש 
בידור ומולטימדיה 
סרגל הכלים של נענע  |  פירסום בנענע  |  צור קשר  |  דרושים בנענע  |  תנאי שימוש בנענע  |  מדיניות פרטיות  |  הפוך את נענע לדף הבית
נטוויז'ן בע"מ