BULHARSKO
ZPĚT  

Literatura a mapy
Odkazy


V Bulharsku jsem byl s kamarády v roce 1999 na Rile a Pirinu. Po pobytech u moře na rodinných dovolených (před 12 lety) to byla pěkná změna a Bulharsko mě bylo hodně sympatické. Člověk se tady domluví (narozdíl od Rumunska, kde jsme se i s angličtinou a němčinou těžko dorozumívali) slovanskou slátaninou (zbytky ruštiny + slovenština + čeština) a porozumí dobře i všem cedulím a nápisům. Možná, že generace, které se k ruštině, tedy k azbuce, vůbec nedostali na tom budou o dost hůř. Není tam super levně, ale o trochu levněji než u nás tam je. Nakoupit šlo téměř všechno, ale část jídla, kterou plánuji do hor, bych si i příště vzal od nás. Hlavně kvůli shánění trvanlivých, lehkých a rychle se vařících potravin (těstoviny a rýže je všude). Jedinou nevýhodou, pro mě, je celkem dlouhá doprava , která se však dá pořídit docela levně. Dá se to zrychlit připlacením za přímý bus nebo letadlo. Podtrženo a sečteno - ještě bych se do Bulharska v budoucnu moc rád vrátil.

Jak do Bulharska a cestování tam

Literatura a mapy, které mám k dispozici

Turistické mapy Rily a Pirinu

Mapy Staré Planiny

Rostislav Chrastina: "Za poznáním bulharských hor"
- sada osmi sešitků o bulharských horách. V roce 1990 vydal Balkanturist jako 2. upravené vydání. Jsou to černobílé sešitky s popisy cest, fotkami a plánky pohoří. Obsahují: Rodopy, Pirin, Rilu, Srednu Goru, Starou Planinu (3x) a Vitošu. Nebudu scanovat. Ještě v dubnu 2000 je měli v prodejně map a průvodců na Senovážném nám v Praze.

Bulharsko - průvodce (Olympia 1983).
Klasický turistický průvodce pro cesty (většinou se mluví o cestách autem). Polovina je věnována celkem užitečným informacím obecného charakteru = historie a zajímavosti měst a míst vhodných k navštívení v čase, kdy nelezete po horách. Nebudu scanovat, půjčím. - nějak se mi zatoulal,ale snad ho najdu.

Odkazy

BULHARSKO - moc pěkný a komplexní web o Bulharsku
mapy Rily a Pirinu a cestopis - navíc ještě pár dalších map
Deník výpravy Bulharsko/Řecko/Turecko - léto 2000 - také pěkný web
http://www.mujweb.cz/www/bulrep/ - informace o Bulharsku jako zemi
Mapy Bulharska - spousta drobnejch map na bulhrském serveru
MAP OF BULGARIAN MOUNTAINS
RILA a PIRIN - popis cesty a informace o cestování z roku 2000.


ZPĚT